Formát papíru

Průvodce studentskou tvorbou

Spatial Specificity

Jméno Ročník Datum

Carl Andre, Spatial Specificity. Reproduková za účely dokumentace; veškerá práva jsou vyhrazena vlastníkem práv. Podívejte se na toto plátno v pohyblivém světle: kresbu, skutečnou barvu pod lakem i čistý pigment

Zásadní informace

Autor
Carl Andre wikioo.org/cs/artists/carl-andre_cs/
Datum vzniku díla
1935 –
Pohyb
Minimalism Stripping a work back to the fewest possible elements, so nothing is there for decoration.

V kontextu

Spatial Specificity — Carl Andre

Kdy mohl být tento obraz vytvořen?

  1. 1930
  2. 1940
  3. 1950
  4. 1960
  5. 1970
  6. 1980
  7. 1990
  8. 2000
  9. 2010

Horní řada: roky. Dolní řada: věk umělce na začátku a na konci každého období, přičemž rok narození se počítá jako nula.

každý obraz s datem vzniku, dekáda po dekádě

První díla: až do 1964 Hlavní období tvůrčí činnosti: 1964–2009 Pozdní díla: od 2009

Tyto tři pásma rozdělují díla v tomto katalogu, která mají uvedené datum, na první čtvrtinu, prostřední polovinu a poslední čtvrtinu. Nejedná se o kompletní tvorbu daného umělce: úzká pásma mohou představovat spíše mezery v záznamech než období nečinnosti. Ty samé roky, v nichž se odehrává život umělce

U tohoto záznamu není uvedeno přesné datum — vzhledem k délce života umělce a stylu díla, jaké desetiletí byste odhadli?

Podobná díla

Vyberte si jedno z výše uvedených děl: uveďte dvě věci, které má společné s tímto dílem, a jednu věc, ve které se liší.

Další díla, která se k tomuto hodí: wikioo.org/cs/art/similar/carl-andre-spatial-specificity-8XXR4D-en/

Paleta barev

Určeno podle obrazu

    Hlavní barva

    Espresso #43382e

    Uložená paleta

    • #43382E
    • #A47B4D
    • #D1A575
    • #15100C

    Tyto barvy v rámci celé umělecké palety Najděte další obrazy podle barvy

    Paleta
    Earthy Dominantní barevná rodina na obrázku.
    Název hlavní barvy
    Espresso
    Sytost
    Balanced Jak nasycené a rozmanité barvy jsou, od jediného tlumeného odstínu až po mnoho jasných tónů.
    Kontrast
    Statement Jak moc se barvy v rámci obrazu liší v jasnosti a sytosti.
    Harmonie
    Unified Palette Jak dobře barvy spoluladí, od kontrastních až po plně harmonické.
    Jasnost
    Deep_shadow Jak moc je obraz celkově světlý nebo tmavý, od hlubokého stínu až po jasný světelný vrchol.
    Nasycení
    Subtle Color Jak čisté a syté jsou tyto barvy, od téměř šedých až po plně živé.

    Kde na světě se na tento obraz dívají lidé?

    • pod 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% a více
    Tento obraz sám o sobě nemá pro zmapování dostatek zaznamenaných návštěvníků, proto tato deska obsahuje všechna díla autora Carl Andre za posledních dvanáct měsíců — celkem 9 zemí. Odkud tyto údaje pocházejí

    Deset předních zemí

    1. 1 Čína 42,1%
    2. 2 Spojené státy americké 15,8%
    3. 3 Írán 10,5%
    4. 4 Brazílie 5,3%
    5. 5 Francie 5,3%
    6. 6 Spojené království 5,3%
    7. 7 Gruzie 5,3%
    8. 8 Itálie 5,3%
    9. 9 Japonsko 5,3%

    Najděte na mapě tři nejtmavší země. Nachází se muzeum, které toto malířské dílo uchovává, v některé z nich? Napište jeden důvod, proč by se na něj mohli dívat lidé z dalekých krajin.

    16 nejvíce prohlížených děl umělce Carl Andre

    1. 1 Equivalent VIII, 1966 20,8%
    2. 2 37th Piece of Work, 1969 12,5%
    3. 3 Cedar Piece, 1964 8,3%
    4. 4 Chain Well (Element Series), 1964 8,3%
    5. 5 Am Am Not Am Not Willing, 1972 8,3%
    6. 6 Untitled, 1963 4,2%
    7. 7 THREE SACHEM, 1963 4,2%
    8. 8 hydrogenheliumlithiumberyliumboroncarbon, 1959 4,2%
    9. 9 Carl Andre, Fall, 1968 4,2%
    10. 10 Spill (Scatter Piece), 1966 4,2%
    11. 11 8 cortes, 1967 4,2%
    12. 12 Belgica Blue Field, 1989 4,2%
    13. 13 Douglas Fir Rank, 2009 4,2%
    14. 14 From Map of Poetry 4,2%
    15. 15 Concrete Poem 4,2%
    16. Spatial Specificity tento obraz 0,0%

    Tyto práce společně tvoří 100,0% veškeré pozornosti, kterou obrazy tohoto umělce obdržely za posledních dvanáct měsíců. Katalog obsahuje 48 děl tohoto umělce, z nichž 15 byla prohlédnuta alespoň jednou. Tento obraz zatím nebyl v daném období prohlédnut – uzavírá seznam bez uvedeného pořadí. Stále stejné, měsíc po měsíci

    Sloupce měří pozornost, nikoliv kvalitu. Vyberte dílo na vrcholu a toto: uveďte jednu věc, která by mohla způsobit, že si obraz získá slávu mimo to, jak je vymalovaný.

    Umělec a muzeum

    Umělec

    Carl Andre

    Narozen(a) v Quincy, Spojené státy americké

    Carl Andre: Biografie

    Narozen: Quincy, Massachusetts (1935)

    Zemřel: 24. ledna 2024, New York City

    Národnost: americká

    Raný život a vzdělání

    Carl Andre se narodil 16. září 1935 ve Quincy v Massachusetts. Jeho otec byl mistrem v návrhu sladovodního potrubí pro lodě.

    Studoval v quýnském státním školském systému a později na Phillips Academy v Andover, Massachusetts (1roky 1951–1953).

    Během let na Phillips Academy si navázal hluboké přátelství s Hollisem Framptonem, který zásadně ovlivnil Andreovo umělecké směřování prostřednictvím diskusí o umění a představováním dalších umělců.

    V letech 1955 až 1956 odrážel Andre v americké armádě v Severní Karolíně.

    V roce 1956 se přestěhoval do New York City, kde ho Frampton představil Constantinovi Brâncušimovi a Frankovi Stellovi, což vedlo k jejich společnému sdílenému ateliéru mezi lety 1958 a 1960.

    Umělecký rozvoj a minimalismus

    Rané vlivy: Andreho raná práce se dřevem byla původně inspirována Brâncušimem. Rozhovory s Frankem Stellou o prostoru a formě však zcela změnily jeho umělecký směr.

    Sochy typu „cut“: Při sdílení ateliéru se Stellou Andre vytvořil sérii dřevěných „řezaných“ soch, jako jsou Radial Arm Saw Cut Sculpture (1959) a Maple Spindle Exercise (1959). Stella tehdy slavně poznamenal, že i ty vyříznuté kusy jsou samotné sochy.

    Zkušenost z manuální práce: V letech 1960 až 1964 pracoval Andre jako vlakový brakeman a průvodčí pro Pennsylvania Railroad v New Jersey. Tato zkušenost s manuální prací a řádným charakterem železniční činnosti zásadně ovlivnila jeho pozdější sochy i osobní styl (často nosil pracovní overaly).

    Poetika a psaní: V období mezi lety 1960 a 1965 se Andre zaměřil především na psaní, což vyvrcholilo vydáním knihy 12 Dialogues (vydáno 1980), což byla společná kniha básní a esejů s Hollisem Framptonem.

    Vznik minimalisty: V roce 1965 měl svou první veřejnou výstavu v galerii Tibor de Nagy. Andreovo dílo se stalo synonymem pro minimalismus, jehož znakem je důraz na průmyslové materiály, geometrické tvary a prostorové vztahy. Jeho kontroverzní dílo Lever bylo zahrnuto do zásadní výstavy Primary Structures v Jewish Museum v roce 1966.

    Hlavní díla a kontroverze

    Významné sochy: Andre je uznáván pro díla jako 144 Lead Square (1969), Twenty-Fifth Steel Cardinal (1974), Stone Field Sculpture (1977, Hartford, CT) a Lament for the Children (1976, Long Island City, NY).

    Kontroverze s cihlami: V roce 1972 získala britská Tate Gallery dílo Equivalent VIII, což byla kompozice z ohnivých cihel. Dílo získalo špatnou pověst v roce 1976, kdy bylo po zveřejnění v Sunday Times znehnoťeno modrým potravinářským barvivem, což vyvolalo velkou veřejnou debatu o současném umění a jeho srozumitelnosti.

    Reprezentace: Andreho zastupovaly galerie Paula Coopera (New York), Konrad Fischer Galerie (Düsseldorf a Berlín), Sadie Coles HQ (Londýn) a Yvon Lambert Gallery (Paříž).

    Osobní život a odkaz

    Vztah s Anou Mendietou: Andre se setkal s umělkyní Anou Mendietou v roce 1979. V roce 1985 se vzali, ale jejich vztah skončil tragicky, když Mendieta zemřela po pádu z balkonu Andreova bytu.

    Právní spory: Andre byl obviněn z vraždy druhého stupně v souvislosti se smrtí Mendiety, ale v roce 1988 byl na soudním jednání osvobozen, což vyvolalo v uměleckém světě značný skandál.

    Kritický odběr: Evoluce kritického chápání díla Carla Andreho je zdokumentována v publikaci About Carl Andre: Critical Texts Since 1965, která obsahuje eseje a recenze vlivných historiků umění a kritiků, jako jsou Clement Greenberg, Donald Kuspit, Lucy R. Lippard, Robert C. Morgan, Barbara Rose a Roberta Smith.

    Smrt: Carl Andre zemřel 24. ledna 2024 v New York City ve věku 88 let.

    Více informací zde

    Najděte si online

    QR kód odkazující na stránku ke stažení Spatial Specificity

    wikioo.org/cs/art/download/carl-andre-spatial-specificity-8XXR4D-en/

    Citace tohoto díla

    MLA
    Andre, Carl. Spatial Specificity. n.d., https://wikioo.org/cs/art/carl-andre-spatial-specificity-8XXR4D-en/
    APA
    Andre, Carl (n.d.). Spatial Specificity [Painting]. https://wikioo.org/cs/art/carl-andre-spatial-specificity-8XXR4D-en/
    Chicago
    Carl Andre. Spatial Specificity. n.d. https://wikioo.org/cs/art/carl-andre-spatial-specificity-8XXR4D-en/
    Harvard
    Andre, Carl (n.d.) Spatial Specificity. Available at: https://wikioo.org/cs/art/carl-andre-spatial-specificity-8XXR4D-en/

    Zaměřte se pozorně

    Spatial Specificity — Carl Andre

    Detailní pohled

    Odpovídejte vlastními slovy. Neexistují zde žádné špatné odpovědi – pouze odpovědi, které dokážete vysvětlit.

    1. Co vás zaujme jako první a proč?
    2. Které barvy nebo tvary vytvářejí atmosféru – a jaká to je atmosféra?
    3. V našem katalogu je toto dílo zařazeno pod: geometric art, spatial arrangement, minimalism. Souhlasíte? Co byste k němu přidali nebo co byste z něj odebrali?
    4. Vraťte se k dílu Cedar Piece (1964), který jste v tomto průvodci viděli dříve. Uveďte dvě věci, které má společné s tímto dílem, a jednu věc, která je odlišná.
    5. Minimalism: Stripping a work back to the fewest possible elements, so nothing is there for decoration. Kde v tomto díle můžete tento prvek spatřit?

    Vaše odpověď

    Napište krátký odstavec o tomto uměleckém díle. Vycházejte při psaní z faktů uvedených v předchozích částech tohoto průvodce a ze svých předchozích odpovědí.

    Otázky a odpovědi

    Jak silný je kontrast v díle „Spatial Specificity“ od Carl Andre?

    Spatial Specificity“ od Carl Andre vykazuje Statement kontrast mezi světlými a tmavými částmi.

    Jaký národní původ stojí za tím, že Minimalism díla „Spatial Specificity“?

    Dílo „Spatial Specificity“ propojuje směr Minimalism s Spojené státy americké prostřednictvím rodného města svého tvůrce.

    Mohu si objednat olejnou reprodukci díla "Spatial Specificity"?

    Spatial Specificity“ je dostupná jako ručně malovaná olejová reprodukce na lněném plátně. Objednávku můžete vložit na její stránce Ručně malovaná reprodukce, kde si můžete vybrat z různých rozměrů.