Formát papíru

Průvodce studentskou tvorbou

Winding Brook

Jméno Ročník Datum

Egon Schiele, Winding Brook (1906). Právo veřejné domény

Zásadní informace

Autor
Egon Schiele wikioo.org/cs/artists/egon-schiele_cs/
Datum vzniku díla
1890 – 1918
Malováno
1906
Medium
Oil On Canvas
Původní rozměry
30 x 24 cm
Pohyb
Expressionism Colour and shape deliberately distorted so the picture shows an emotion rather than a likeness.
Influences
Paul Cézanne, Peder Mørk Monsted
Notable elements
Winding path, Benches, Autumnal foliage
Style
Impressionistic
Subject
Forest landscape with a winding path and benches

V kontextu

Winding Brook — Egon Schiele

Rozměry

Původní rozměry jsou 30 × 24 cm (výška × šířka), zde zobrazeno vedle dospělé osoby průměrné výšky.

Kdy bylo toto dílo vytvořeno?

  1. 1890
  2. 1900
  3. 1910

Shaded: životopis Egon Schiele (1890–1918) ▲ toto dílo, 1906

Podobná díla

Vyberte si jedno z výše uvedených děl: uveďte dvě věci, které má společné s tímto dílem, a jednu věc, ve které se liší.

Další díla, která se k tomuto hodí: wikioo.org/cs/art/similar/egon-schiele-winding-brook-8EWFSM-en/

Paleta barev

Určeno podle obrazu

    Hlavní barva

    Walnut #62431d

    Uložená paleta

    • #62431D
    • #DCCCA7
    • #A5772C
    • #BFA05C
    Paleta
    Dark Dominantní barevná rodina na obrázku.
    Název hlavní barvy
    Walnut
    Sytost
    Vivid Jak nasycené a rozmanité barvy jsou, od jediného tlumeného odstínu až po mnoho jasných tónů.
    Kontrast
    Balanced Jak moc se barvy v rámci obrazu liší v jasnosti a sytosti.
    Harmonie
    Strong Color Unity Jak dobře barvy spoluladí, od kontrastních až po plně harmonické.
    Jasnost
    Bright Jak moc je obraz celkově světlý nebo tmavý, od hlubokého stínu až po jasný světelný vrchol.
    Nasycení
    Clear Color Presence Jak čisté a syté jsou tyto barvy, od téměř šedých až po plně živé.

    O tomto uměleckém díle

    Winding Brook — Egon Schiele

    A Glimpse into Early Expressionism: Egon Schiele’s ‘Winding Brook’

    Egon Schiele's 1906 oil on panel, *‘Winding Brook’*, offers a captivating window into the nascent stages of Austrian Expressionism. Measuring just 30 x 24 cm, this intimate landscape belies a depth of emotion and artistic exploration that would come to define Schiele’s tragically short but impactful career. The painting depicts a forest path bathed in autumnal hues, inviting viewers on a visual journey through nature's tranquility – yet hinting at the psychological complexities simmering beneath the surface.

    Subject & Composition: A Path Through the Woods

    The composition centers around a winding pathway that draws the eye deep into the woodland scene. Fallen yellow leaves generously litter the path and reflect in a subtle stream, creating a sense of seasonal transition and quietude. Towering trees frame the path on either side, their forms rendered with varying degrees of detail to suggest depth and atmosphere. Two strategically placed benches offer moments of respite within this natural setting, subtly inviting contemplation and human presence into the scene. The diagonal thrust of the pathway is masterful, creating a dynamic energy that prevents the composition from feeling static.

    Style & Technique: Impressionistic Roots with an Expressionist Gaze

    While rooted in Impressionism – evident in the visible brushstrokes and focus on capturing light and atmosphere – *‘Winding Brook’* foreshadows Schiele's later, more radical Expressionist style. The application of paint is loose and textured, building up layers to create a luminous quality. Unlike the detached observation of some Impressionists, however, Schiele infuses the scene with an emotional charge. His brushwork isn’t merely descriptive; it feels – conveying a sense of melancholy and introspection that would become hallmarks of his oeuvre.

    Historical Context & Influences: A Young Artist Finding His Voice

    Created during a pivotal period in art history, *‘Winding Brook’* reflects the shifting artistic landscape of early 20th-century Europe. Schiele was deeply influenced by artists like Paul Cézanne, whose exploration of form and color is echoed in the painting's structure and palette. The work also shares affinities with landscapes by Peder Mork Monsted, particularly in its atmospheric perspective and depiction of light filtering through trees. However, even at this early stage, Schiele was beginning to forge his own unique path, moving beyond mere imitation towards a more subjective and emotionally resonant style.

    Symbolism & Emotional Impact: Nature as Mirror

    The winding brook and forest path can be interpreted symbolically as representing the journey of life – its twists, turns, and moments of quiet reflection. The benches suggest opportunities for pause and contemplation along the way. While seemingly serene, there’s an underlying current of unease in the painting, a premonition of the psychological turmoil that would characterize much of Schiele's work. ‘Winding Brook’ isn’t simply a depiction of nature; it’s a projection of inner states onto the natural world – a key characteristic of Expressionism.

    Collecting & Interior Design: Bringing Early Modernism Home

    High-quality reproductions of Egon Schiele's ‘Winding Brook’ are available, offering an accessible way to incorporate a piece of art history into your collection or interior design scheme. The painting’s warm autumnal palette and intimate scale make it particularly well-suited for smaller spaces – bedrooms, studies, or reading nooks. Its blend of Impressionistic beauty and Expressionist intensity adds depth and sophistication to any environment. ‘Winding Brook’ pairs beautifully with natural materials like wood and linen, enhancing its connection to the natural world.

    Consider pairing this artwork with furniture in muted earth tones to complement its color scheme.

    The painting's intimate size makes it ideal for creating a focal point within a gallery wall arrangement.

    Its melancholic mood can add depth and intrigue to a minimalist interior.

    Ultimately, *‘Winding Brook’* is more than just a landscape; it's an early testament to the genius of Egon Schiele – a poignant expression of nature, emotion, and the human condition.

    Umělec a muzeum

    Umělec

    Egon Schiele

    Narozen(a) v Tulln, Rakousko

    A Life Forged in Expression

    Egon Schiele, narozený v roce 1890 v malebném městečku Tulln an der Donau u Vídně, vedl život plný dramatických zvratů – jeho existence byla spjata jak s mimořádným uměleckým zrakem, tak s hlubokými osobními utrpeními. Jeho rané roky byly ovlivňovány nemocemi a ztrátami; jeho otec podlehl při 14 letech syndromu Krigera (progresivní paralýza), což otřáslo jeho duší a inspirovalo ho k zkoumání témat úmrtí a křehkosti existence. V prvních letech života byl vychováván jeho matkou a poté pod dohledem jeho strážce, Leopolda Czihaceka, což mu poskytlo určitou nezávislost, ale zároveň i chybějící stabilitu. Už v dětství projevoval intenzivní zájem o vlaky – motiv, který se později objevoval ve svých dílech – a talent pro kreslení, byť byl tento jeho zájem původně potlačován otcem, který ho viděl jako odklon od praktičtějších úmyslů. Zvláštní význam měla i smrt jeho sestry Eliry, která zanechala hluboké rány v jeho psychice. Tyto rané zkušenosti formovaly jeho citlivost a emocionální upřímnost, které se staly charakteristickými rysy jeho uměleckého projevu – neustálá konfrontace s životem, smrtí a lidským bytím.

    The Crucible of Vienna: Artistic Development

    Schieleho formální umělecké vzdělání začalo na Kunstgewerbeschule (Škole umění a řemesel) ve Vídni, ale brzy se cítil stísněný jejími konzervativními tradicemi. Přestoupil na Akademie der bildenden Künste (Viedeňskou akademii výtvarných umění), jen aby byl znovu zklamaný jejími rigidními akademickými konvencemi. Tato nespokojenost ho vedla k tomu, že formální vzdělání opustil a zvolil vlastní cestu – důkazem jeho neochvějné umělecké víry. Klíčovým vlivem v těchto raných letech byl Gustav Klimt; Schiele obdivoval Klimtův dekorativní styl a zkoumání symboliky, dokonce získal vedení od tohoto uznávaného umělce. Postupně se však od Klimta odlišil, vyvinul si vlastní, výrazný hlas charakterizovaný upřímností a psychologickou intenzitou. Spolu s dalšími progresivními umělci založil v roce 1909 Neues Wiener Kunstgruppe (Nové vídeňské umělecké skupiny), spojil se s jinými umělci, kteří zpochybňovali tehné umělecké normy. Jeho rané díla – často znepokojivé portréty a autorretráty – představovala silné prohlášení o emocionálním chaosu, vyznačující se zkreslenými postavami a hmatatelným pocitem zranitelnosti. Tyto malby nebyly pouhými reprezentacemi fyzického tvaru, ale prozkoumáváním vnitřního světa – úzkostí, touhou a strachy, které pronáslídkovaly lidské bytí. Snažil se zobrazit ne to, co viděl, ale to, co cítil.

    Raw Emotion and Unflinching Truth

    Umělecké dílo Egona Schiele je okamžitě rozpoznatelné pro svou upřímnost a psychologickou hloubku. Bez obav se setkával s tématy často považovanými za tabu – sexualita, smrt, úzkost, izolace – s neochvějným pohledem. Jeho charakteristický styl zahrnuje prodlužované postavy, zkroucené postoje a expresivní linie, které vyjadřují pocit nepohody a emocionální intenzitu. Lidský tvar, zejména nahota, stal se jeho hlavním motivem – ne jako objekt idealizované krásy, ale jako nositel prozkoumávání složitostí lidského zážitku. Autorretráty tvoří významnou část jeho tvorby, nabízející intimní pohledy do jeho vnitřního světa – svět často poznamenaný osamělostí a sebepochybem. Nebojil se zobrazit sám sebe v nepříjemných nebo zranitelných pózách, odhalujíc hlubokou úroveň seběznosti a introspekce. Kromě autoritrátů Schiele vytvářel portréty i jiných lidí, zachycující jejich podobnosti s znepokojivou realitou, která se zdála pronikat pod povrch. Jeho krajiny, i když nejsou tak důležité jako jeho figurální malby, demonstrují jeho mistrovství tvaru a barvy, často odrážející stejnou emocionální intenzitu jako jeho portréty. Použití linky je zvláště působivé v Schieleho díle; není to pouhý nástroj pro definování tvaru, ale expresivní síla, která vyjadřuje emoce a psychologickou napětí. Opakující se motivy, jako například Physalis (fylloxera) – symbol smrti a přelomu s jeho jemným, papírovým slupkou – dále zdůrazňují tuto obavu o smrtelnost.

    Major Achievements and Historical Significance

    Přestože čelil cenzuře a právním problémům – včetně krátkého vězení za údajné zvrácení dětí svými díly – Schiele získal uznání v avantgardních kruhy Vídeňě. Jeho dílo zpochybnilo konvence doby, vyvolalo jak obdiv, tak odpor. V době své náhlé smrti během španělské chřipky v roce 1918 ve věku dvacetiletého roku si však upevnil pozici jednoho z předních představitelů rakouského expresionismu. Důležité díla, jako například Self-Portrait with Physalis, Couple Embracing a Field Landscape (Kreuzberg near Krumau) jsou svědectvími jeho uměleckého génia. Jeho vliv na další generace umělců je nezpochybnitelný, zejména těch, kteří se zajímali o prozkoumávání psychologických témat a zpochybňování konvenčních uměleckých norem. Schieleho odvážný přístup k tvaru a motivům stále rezonuje s publikem dnes, což z něj činí jednoho z nejdůležitějších a nejvlivnějších postav v raném 20. století. Jeho malby jsou nyní vystaveny ve významných muzejních sbírkách po celém světě, včetně Leopold Museumu ve Vídni a Egon Schiele Art Centra v Českom Krumlově, zajišťujících tak trvalé umělecké dědictví. Nechal za sebou dílo, které není jen esteticky působivé, ale hluboce lidské – důkazem síly umění konfrontovat složitosti existence s upřímností, odvahou a neochvějnou vizí.

    Key Themes: Mortality, sexuality, isolation, psychological turmoil.

    Influences: Gustav Klimt, Viennese Secession, personal trauma.

    Style Characteristics: Elongated figures, contorted poses, expressive lines, raw emotion.

    Více informací zde

    Najděte si online

    QR kód odkazující na stránku ke stažení Winding Brook

    wikioo.org/cs/art/download/egon-schiele-winding-brook-8EWFSM-en/

    Citace tohoto díla

    MLA
    Schiele, Egon. Winding Brook. 1906, https://wikioo.org/cs/art/egon-schiele-winding-brook-8EWFSM-en/
    APA
    Schiele, Egon (1906). Winding Brook [Painting]. https://wikioo.org/cs/art/egon-schiele-winding-brook-8EWFSM-en/
    Chicago
    Egon Schiele. Winding Brook. 1906. https://wikioo.org/cs/art/egon-schiele-winding-brook-8EWFSM-en/
    Harvard
    Schiele, Egon (1906) Winding Brook. Available at: https://wikioo.org/cs/art/egon-schiele-winding-brook-8EWFSM-en/

    Zaměřte se pozorně

    Winding Brook — Egon Schiele

    Detailní pohled

    Odpovídejte vlastními slovy. Neexistují zde žádné špatné odpovědi – pouze odpovědi, které dokážete vysvětlit.

    1. Co vás zaujme jako první a proč?
    2. Které barvy nebo tvary vytvářejí atmosféru – a jaká to je atmosféra?
    3. V našem katalogu je toto dílo zařazeno pod: autumn forest, winding path, yellow leaves. Souhlasíte? Co byste k němu přidali nebo co byste z něj odebrali?
    4. Vraťte se k dílu The Self-Seers II (Death and Man) (1911), který jste v tomto průvodci viděli dříve. Uveďte dvě věci, které má společné s tímto dílem, a jednu věc, která je odlišná.
    5. Expressionism: Colour and shape deliberately distorted so the picture shows an emotion rather than a likeness. Kde v tomto díle můžete tento prvek spatřit?

    Vaše odpověď

    Napište krátký odstavec o tomto uměleckém díle. Vycházejte při psaní z faktů uvedených v předchozích částech tohoto průvodce a ze svých předchozích odpovědí.

    Artový kvíz

    Winding Brook — Egon Schiele

    Jak dobře znáte toto umělecké dílo?

    U každé z následujících 5 otázek zaškrtněte jednu odpověď. Každá má právě jednu správnou odpověď.

    1. 1. In what year was Egon Schiele's 'Winding Brook' created?

      • A 1910
      • B 1906
      • C 1920
    2. 2. Which artistic movement is Egon Schiele most closely associated with?

      • A Impressionism
      • B Cubism
      • C Expressionism
    3. 3. What is a prominent feature of the composition in 'Winding Brook' that draws the viewer’s eye into the scene?

      • A A large body of water
      • B A winding path
      • C A brightly colored building
    4. 4. Which artist is mentioned as having influenced Schiele's forest scenes, also creating a work titled 'Bend in forest-road'?

      • A Vincent van Gogh
      • B Paul Cézanne
      • C Claude Monet
    5. 5. The image description notes the brushstrokes in 'Winding Brook' are best described as…

      • A Precise and detailed
      • B Loose and expressive
      • C Smooth and blended

    Můj výsledek: ____ z 5

    Klíč k odpovědím – pro učitele

    Tato část začíná na nové vytištěné straně, takže ji lze z kopií jednoduše vynechat.

    1B · 2C · 3B · 4B · 5B