Papirformat

Guide til elevkunst

Caught Napping

Navn Klasse Dato

William Sidney Mount, Caught Napping (1848), Brooklyn Museum. Offentlig ejendom.

Fakta om værket

Kunstner
William Sidney Mount wikioo.org/da/artists/william-sidney-mount_da/
Kunstnerens levetid
1807 – 1868
Malet
1848
Medie
Oil On Canvas
Bevægelse
Contemporary Realism Living artists painting the real world with traditional skill, often from photographs as well as from life.
Periode
19th Century
Afholdt hos
Brooklyn Museum wikioo.org/da/museums/brooklyn-museum-new-york_da/
Artistic style
Genre Painting
Influences
American Landscape Painting
Notable elements or techniques
Chiaroscuro, Warm Colors
Subject or theme
Rural Life

I kontekst

Caught Napping — William Sidney Mount

Hvornår er dette malet?

  1. 1800
  2. 1810
  3. 1820
  4. 1830
  5. 1840
  6. 1850
  7. 1860

Skyggelagt: William Sidney Mount' livstid (1807–1868) ▲ dette værk, 1848

Sammenlignelige værker

Vælg et af de ovenstående værker: nævn to ting, det har til fælles med dette, og én ting, der er forskellig.

Flere værker, der kan placeres ved siden af dette: wikioo.org/da/art/similar/william-sidney-mount-caught-napping-8XX652-en/

Farver

Målt ud fra billedet

    Hovedfarve

    Walnut #855024

    Gemt palet

    • #855024
    • #4E3118
    • #C48138
    • #E1B985
    Farvepalette
    Dark Den dominerende farvefamilie i billedet.
    Primær farve
    Walnut
    Intensitet
    Vivid Hvor mættede og varierede farverne er, fra en enkelt dæmpet nuance til mange klare nuancer.
    Kontrast
    Bold Hvor meget farverne varierer i lysstyrke og mætning på tværs af billedet.
    Harmoni
    Unified Palette Hvor godt farverne spiller sammen, fra modstridende til fuldstændig harmoniske.
    Lysstyrke
    Balanced Hvor lyst eller mørkt billedet fremstår samlet set, fra dybe skygger til lyse højlys.
    Mætning
    Clear Color Presence Hvor rene og stærke farverne er, fra næsten grå til fuldt livlige.

    Om dette kunstværk

    Caught Napping — William Sidney Mount

    A Pastoral Symphony of Rest and Connection

    In the quietude of an afternoon in 1848, William Sidney Mount captured more than just a moment of slumber; he immortalized the very soul of American rural life. Caught Napping, also known as Boys Caught Napping in a Field, serves as a profound window into a bygone era of tranquility and communal ease. The scene unfolds with a breathtaking sense of realism, presenting several men sprawled across a lush, verdant field beneath the protective canopy of a sprawling oak tree. As they drift in and out of sleep or engage in low-toned, animated conversation, the presence of loyal dogs curled at their feet and a patient horse standing nearby completes a tableau of perfect harmony. It is a masterful distillation of the American Romantic spirit, where the boundaries between humanity, nature, and animal companionship dissolve into a single, peaceful narrative.

    For the discerning collector or interior designer, the emotional resonance of this piece lies in its ability to evoke a sense of profound stillness. Mount does not merely depict figures in a landscape; he invites the viewer to inhabit the atmosphere of the scene. There is a palpable warmth radiating from the canvas, a feeling of safety and camaraderie that makes the artwork an ideal centerpiece for spaces designed for contemplation and relaxation. The painting acts as a visual sanctuary, offering a respite from the frenetic pace of modern existence by transporting the observer back to a time defined by the slow, rhythmic cycles of pastoral life.

    Mastery of Light and the Realist Tradition

    Technically, Caught Napping is a triumph of the Realist movement, yet it transcends mere documentation through Mount’s sophisticated use of light. While his subject matter celebrates the honest, unadorned lives of ordinary folk, his execution draws heavily from the dramatic traditions of the Old Masters. By employing chiaroscuro—the deliberate and masterful contrast between deep shadows and luminous highlights—Mount imbues the grassy field and the figures within it with a sculptural weight and a lifelike glow. This technique, reminiscent of Rembrandt and Caravaggio, allows the sunlight filtering through the oak leaves to dance across the textures of cloth, fur, and skin, creating a surface that feels vibrantly alive.

    The artist’s brushwork is both soft and purposeful, blending seamlessly to create a rich, tactile experience. Every detail, from the subtle musculature of the resting men to the gentle tilt of the horse's head, is rendered with meticulous care. This attention to detail does not overwhelm the composition but rather supports its larger emotional goal: to immerse the viewer in a textured, breathing world. For those seeking a high-quality reproduction, these nuances are essential; a faithful hand-painted version captures the subtle shifts in color and the delicate interplay of light that make Mount’s work so enduringly captivating.

    A Legacy of American Identity

    To understand the depth of this masterpiece, one must consider its historical significance within the American canon. William Sidney Mount was a pioneer, the first native-born American artist to specialize in genre painting—a style that found dignity in the mundane and beauty in the everyday. Growing up in the vibrant landscape of Long Island, surrounded by the rhythms of farming and local commerce, Mount possessed an intimate knowledge of his subjects. He rejected the grand, often artificial historical narratives favored by his peers, choosing instead to chronicle the authentic heartbeat of the American countryside.

    In Caught Napping, we see the symbolic resonance of a nation finding its own identity through the celebration of its people and its land. The painting stands as a testament to the inherent value of quiet moments and the strength found in communal rest. It is an artwork that does not demand attention through spectacle, but rather earns it through sincerity. Whether gracing a sophisticated gallery wall or providing a soulful accent in a curated living space, this work continues to inspire awe, reminding us all of the timeless beauty found in the simplest of human connections.

    Kunstner og museum

    Kunstner

    William Sidney Mount

    Født i Setauket, USA

    A Pioneer of American Genre Painting

    William Sidney Mount, født den 26 november 1807 i den stille hamlet Setauket på Long Island, steg frem som en central figur i udviklingen af amerikansk kunst – specifikt genremaleri. Han var ikke tiltrukket af de pompøse historiske fortællinger eller formelle portrætter, som mange af sine samtidige dyrkede; snarere vendte Mount sit skarpe øje mod livet omkring ham – bønderne, musikere og almindelige mennesker, der befolkede Long Islands landskaber i det 19. århundrede. Denne dedikation til at skildre scener af dagligdagsliv gav ham etableringen af genremaleri i Amerika – en stil, der fejrede værdigheden og den iboende skønhed fundet inden for det banale. Hans kunstneriske rejse var dybt rodfæstet i hans opdragelse; hans far drev en travl gård, butik og taverna, mens hans onkel Micah Hawkins var en mand af mange talenter – komponist, dramatiker, mim og digter – hvilket skabte et miljø rigt på både kunstnerisk udtryk og observation af menneskelig karakter.

    Tidlig Uddannelse og Kunstnerisk Opvækst

    Mounts første møde med kunstverdenen begyndte ikke i en formel akademiker, men gennem en læreplads hos sin ældre bror Henry Smith Mount, en skildefagslægger i New York City. Denne praktiske træning udviklede hans færdigheder inden for tegneteknik og maleteknik, hvilket gav ham et solidt fundament til fremtidige bestræbelser. Det var dog et besøg på American Academy of the Fine Arts udstillingen i 1825, der virkelig fik hans kunstneriske passion til at vågne – han blev opslugt af værkerne hos etablerede kunstnere og oplevede en erkendelse, hvorved han skiftede fokus fra traditionelle motiver mod at fange autentiske øjeblikke fra dagligdagen. Han grundlagde sin egen atelier i New York City i 1829 – et betydningsfuldt skridt mod selvstændighed og styrkede sit engagement i kunst som erhverv. Selvom han blev påvirket af historisk maleri – han skabte værker som Christ Raising the Daughter of Jairus (1828) – fandt Mount snart sin sande kald inden for at male verden, han kendte bedst: Long Islands landbrugsliv. Han blev betaget af rytmerne og interaktionerne omkring ham og erkendte en fængende fortælling inden i deres simple eksistens.

    At Fange Landskabet med Realisme og Varme

    Mounts kunstneriske stil er karakteriseret af en ubøjelig realismepåvirkning kombineret med en bemærkelsesværdig evne til at indførte varme og humor i sine billeder. Han idealiserede ikke landskabet; snarere præsenterede han det som det var – fuldt ud af både arbejde og fritid, vanskeligheder og glæde. Hans opmærksomhed på detaljer er minutiøs, fra teksturerne af klædning til udtrykene i ansigterne – hvilket skaber en følelse af øjeblikkelighed og autenticitet. Dancing on Barn Floor (1831), hans tidlige succes, illustrerer denne tilgang; det er et livligt billede af en landsbydans, fyldt med energi og fanger ånden af fælles fejring. Senere værker som The Banjo Player (1856) demonstrerer ikke kun hans tekniske dygtighed, men også hans dybe følsomhed over for sine emner. Dette rørende portræt af en afroamerikansk musiker er særligt bemærkelsesværdigt for sin værdige skildring og udfordrer de dominerende stereotyper på tiden. Andre betydningsfulde malerier omfatter The Long Story (også kendt som The Tough Story) og Right and Left, hvoraf hver giver et glimt af livet og erfaringerne hos almindelige amerikanere.

    Innovation Udover Lærredet

    Mounts kreativitet udvandt sig ud over maleri; han var også en dygtig musiker og opfinder. Han spillede violin med færdigheder, komponerede musik og dedikerede betydelige tid til at designe sin egen version af instrumentet – hvilket han kærligt kaldte “Cradle of Harmony.” Denne passion for musik fandt ofte vej ind i hans kunstværker, hvor mange billeder indeholder musikere eller scener af musikalske præstationer. I 1860 konstruerede Mount en mobil atelier inden for et hestevogn – dette fleksible arbejdsområde tillod ham at rejse frit rundt om Long Island og male direkte fra livet og fange spontane øjeblikke som de unfoldedes. Det var et vidnesbyrd om hans engagement i autenticitet og hans ønske om at forbinde sig til menneskerne han skildrede.

    Eftermæle og Vedvarende Påvirkning

    William Sidney Mount døde den 19 november 1868 i hans elskede Setauket, hvilket efterlod en rig kunstnerisk arv, der fortsat resonerer i dag. Hans banebrydende arbejde inden for genremaleri hjalp med at etablere det som en betydelig kraft inden for amerikansk kunst og banede vejen for fremtidige generationer af kunstnere, der søgte at fange essensen af amerikansk identitet og kultur. Han blev husket ikke kun for hans tekniske dygtighed og realistiske skildringer, men også for hans medfølelsesfulde præsentation af almindelige mennesker – fejrende deres liv med værdighed og respekt. Hans hjem og atelier er nu udnævnt til National Historic Landmark og bevarer hans kreative rum som et vidnesbyrd om hans vedvarende indflydelse. Mount var virkelig en kronikør af amerikansk landbrugsliv, en kunstner der forståede kraften i kunst til at forbinde os til vores fortid og hinanden.

    Museum

    Brooklyn Museum

    Udstillet på New York, USA

    En arv indgravet i sten og sjæl

    Indlejret i Brooklyns levende tekstur står Brooklyn Museum som meget mere end blot et depot for kunst; det er et levende vidnesbyrd om menneskelig kreativitet gennem årtusinder. Fra sine ydmyge begyndelser i 1823 som et bibliotek for arbejdere til dets nuværende status som et dynamisk kulturelt knudepunkt, afspejler museets udvikling selve New York Citys ånd – en konstant proces af tilpasning, ekspansion og en urokkelig forpligtelse til offentlig engagement. Den imponerende Beaux-Arts-bygning, tegnet af det legendariske firma

    McKim, Mead & White

    , er i sig selv et kunstværk, hvis storslåede facade antyder de skatte, der venter indenfor, og øjeblikkeligt vækker en følelse af ærefrygt og forventning. Da dette arkitektoniske mesterværk stod færdigt i 1897, blev det udtænkt som en portal – en indgang til verdener, der er både velkendte og fuldstændt nye, som inviterer de besøgende på en rejse gennem tid og på tværs af kulturer. Bygningens omhyggelige detaljerigdom, fra de korinthiske søjler, der rejser sig majestætisk mod himlen, til de indviklede skulpturer, der pryder gavlene, fortæller historier om skabernes ambitioner og deres ønske om at skabe et rum værdigt til at huse så dyrebare kunstskatte.

    Museets historie er uadskilleligt forbundet med Brooklyns egen historie. Oprindeligt grundlagt for at give uddannelsesmæssige muligheder for byens arbejderklasse, udviklede det sig ved at opsluge Brooklyn Institute of Arts and Sciences, en bevægelse der cementerede dets position som en førende kulturel institution. I dag fører museet denne arv videre ved aktivt at opsøge værker, der afspejler mangfoldige stemmer og perspektiver, udfordrer konventionelle forestillinger om kunstnerisk udtryk og fremmer inklusion inden for sine mure. Samlingens enorme omfang – der overstiger en halv million genstande – er bjergtagende og tilbyder en kronologisk odyssé gennem menneskelig kunstnerisk stræben, fra de tidligste hulemalerier til nutidens banebrydende installationer.

    En skattekiste af globale stemmer

    Inde i museets vidtstrakte gallerier ligger en forbløffende mangfoldig samling, der virkelig legemliggør menneskelig kreativitets bredde. Et besøg er som at gennemrejse hele kunsthistorien, hvor antikke civilisationer møder samtidige mesterværker i en sømløs dialog. De egyptiske antikviteter er uden tvivl et midtpunkt, der tilbyder et betagende indblik i faraonernes og deres undersåtters liv og tro. Indviklet udskårne sarkofager hvisker fortællinger om komplekse ritualer, mens monumentale skulpturer fremkalder magten og majestæten fra denne svundne æra. Lige så fængslende er museets omfattende samling af amerikansk kunst, der kortlægger den kunstneriske udtryks udvikling fra kolonitiden til i dag. Her kan samlere og entusiaster finde ikoniske værker af

    Mark Rothko

    , hvis omsluttende farvefelter inviterer til dyb kontemplation, og

    Edward Hopper

    , hvis stemningsfulde scener indfanger storbyens ensomhed og skønhed.

    Museet praler også med bemærkelsesværdige samlinger, der repræsenterer europæisk, afrikansk, oceanisk og japansk kunst – et vidnesbyrd om dets engagement i at fremvise globale kunsttraditioner og fremme tværkulturel forståelse. Denne dedikation til dybde og mangfoldighed blev kraftfuldt belyst i nyere udstillinger som

    “Soul of a Nation: Art in American Slavery,”

    Arkitektur som kunst og samfundsmæssig katalysator

    Brooklyn Museums bygning er et betydningsfuldt kunstværk i egen ret, der legemliggør idealerne i Beaux-Arts-stilen gennem symmetri, storhed og omhyggelig detaljering. Facaden præsenterer en symfoni af klassiske elementer: korinthiske søjler, ornamenterede pedimenter og delikate skulpturer pryder hver overflade. Indenfor skaber svimlende lofter, marmorgulve og omhyggeligt udførte lister en atmosfære af opulent elegance. Den storslåede entréhal, med sin svungne trappe og imponerende vægmalerier, der skildrer scener fra mytologi og historie, transporterer øjeblikkeligt de besøgende til en verden af kunstnerisk pragt. Den omhyggelige overvejelse af lys og rum i bygningen er særligt bemærkelsesværdig og skaber en følelse af både storhed og intimitet, der forstærker oplevelsen af at møde hvert enkelt værk.

    Det, der virkelig adskiller Brooklyn Museum, er ikke blot det, det udstiller, men hvordan det engagerer sig med sit lokalsamfund. Museet har dyrket en urokkelig dedikation til inklusion og fungerer som en platform for at forstærke marginaliserede stemmer og udfordre konventionelle kunstneriske normer. Denne forpligtelse strækker sig ud over selve gallerierne og præger dets programmering, uddannelsesinitiativer og samfundsmæssige rækkevidde. Uanset om det er gennem praktiske workshops eller storskala samtidskunst-installationer, forbliver museet en vital del af Brooklyns landskab – et sted, hvor fortiden informerer nutiden, og hvor kunstens fremtid føles levende, vibrerende og ubestridelig.

    Her kan du læse mere

    Findes online

    QR-kode med link til downloadside for Caught Napping

    wikioo.org/da/art/download/william-sidney-mount-caught-napping-8XX652-en/

    Kildehenvisning til dette kunstværk

    MLA
    Mount, William Sidney. Caught Napping. 1848, Brooklyn Museum. https://wikioo.org/da/art/william-sidney-mount-caught-napping-8XX652-en/
    APA
    Mount, William Sidney (1848). Caught Napping [Painting]. Brooklyn Museum. https://wikioo.org/da/art/william-sidney-mount-caught-napping-8XX652-en/
    Chicago
    William Sidney Mount. Caught Napping. 1848. Brooklyn Museum. https://wikioo.org/da/art/william-sidney-mount-caught-napping-8XX652-en/
    Harvard
    Mount, William Sidney (1848) Caught Napping. Brooklyn Museum. Available at: https://wikioo.org/da/art/william-sidney-mount-caught-napping-8XX652-en/

    Se nærmere efter

    Caught Napping — William Sidney Mount

    Se nærmere efter

    Svar med dine egne ord. Der er ingen forkerte svar her – kun svar, som du kan forklare.

    1. Hvad fanger dit øje først, og hvorfor?
    2. Hvilke farver eller former skaber stemningen — og hvad er den stemning?
    3. Vores katalog klassificerer dette værk under: rural landscape, genre painting, american art. Er du enig? Hvad ville du tilføje eller fjerne?
    4. Se tilbage på Great-Grand-Father's Tale of the Revolution—A Portrait of Reverend Zachariah Greene (1852) tidligere i denne guide. Nævn to ting, som det har til fælles med dette værk, og én ting, der er forskellig.
    5. Contemporary Realism: Living artists painting the real world with traditional skill, often from photographs as well as from life. Hvor kan du se det i dette værk?

    Dit svar

    Skriv et kort afsnit om dette kunstværk. Brug fakta fra de tidligere dele af denne guide samt dine svar ovenfor.

    Kunstquiz

    Caught Napping — William Sidney Mount

    Hvor godt kender du dette kunstværk?

    Afkryds ét svar for hvert af de 5 spørgsmål nedenfor. Hvert spørgsmål har præcis ét korrekt svar.

    1. 1. What artistic movement is William Sidney Mount's style most firmly anchored within for 'Caught Napping'?

      • A Neoclassicism
      • B Romanticism
      • C Realism
    2. 2. In what year was the painting 'Caught Napping' created?

      • A 1807
      • B 1848
      • C 1868
    3. 3. Mount is considered a pioneer of which genre in American art?

      • A Historical Narrative Painting
      • B Portraiture
      • C Genre Painting
    4. 4. Which technique, borrowed from artists like Rembrandt and Caravaggio, is used in 'Caught Napping' to create dramatic contrasts between light and shadow?

      • A Sfumato
      • B Chiaroscuro
      • C Impasto
    5. 5. The subject matter of 'Caught Napping' primarily depicts:

      • A A formal historical battle scene
      • B Men resting and conversing in a grassy field
      • C A grand portrait of royalty

    Min score: ____ ud af 5

    Facitliste — til læreren

    Dette starter en ny trykt side, som blot kan udelades fra kopierne.

    1B · 2A · 3B · 4A · 5A