Claude Monet Hvem der konsulterer arkiverne, og hvilke værker

1840 – 1926

Hvad er denne side?

Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Claude Monet på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.

Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.

Claude Monet: hvad konsultationerne viser

Det mest viste værk af Claude Monet er Åkander (eller Nympheas) med 44.500 visninger over tolv måneder, hvilket svarer til 4% af alle visninger. Efterfølges i ranglisten af Claude Monet og Promenade. Kunstnerens side blev åbnet 259.900 gange og værkernes sider 1.089.200 gange, i alt 1.349.100 gange. Mellem Aug 2026 og Sept 2026 steg antallet af konsultationer med 4%. Jul 2026 er måneden med flest forespørgsler: 809.500. De sprog, der er til rådighed for rådgivning, er engelsk (36%), tysk (11%) og koreansk (7%). De primære lande for besøgende er USA (13%), Tyskland (11%) og Frankrig (6%). Læsere konsulterer oplysningerne på enheder (66%), telefoner (31%) og tablets (3%). Læsere vælger Uharmonisk farvepalette (Farveharmoni) ved 44% af besøgene, hvor det repræsenterer 30% af kataloget.

Claude Monet: de 10 mest opslagte værker

Hver post viser et værk af Claude Monet og dets placering baseret på antallet af visninger på WikiOO.org i de seneste tolv måneder.

  1. Åkander (eller Nympheas) 1 Åkander (eller Nympheas) 44.500 besøg · 3,7%
  2. Claude Monet 2 Claude Monet, 1906 29.600 besøg · 2,5%
  3. Promenade 3 Promenade, 1875 27.600 besøg · 2,3%
  4. Gare Saint Lazare, Paris 4 Gare Saint Lazare, Paris, 1877 25.200 besøg · 2,1%
  5. Solopgang 5 Solopgang, 1873 21.800 besøg · 1,8%
  6. Cliff Walk ved Pourville 6 Cliff Walk ved Pourville, 1882 18.100 besøg · 1,5%
  7. Havstack om morgenen, sneeffekt 7 Havstack om morgenen, sneeffekt, 1890 16.600 besøg · 1,4%
  8. Sti gennem Monet's Have i Giverny 8 Sti gennem Monet's Have i Giverny, 1902 11.500 besøg · 1,0%
  9. Themse under Westminster 9 Themse under Westminster, 1871 9.900 besøg · 0,8%
  10. Le bassin aux nympheas - reflets verts 10 Le bassin aux nympheas - reflets verts, 1920 9.500 besøg · 0,8%

Hvornår er posten for Claude Monet blevet vist?

Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.

Tallene i en tabel
MånedKunstnersideSider for værker
Okt 202500
Nov 202500
Dec 202500
Jan 202600
Feb 202600
Mar 202600
Apr 202600
Maj 202600
Jun 20263.30026.400
Jul 202687.500722.000
Aug 202690.600158.800
Sept 202678.500182.000

Hvornår bliver værkerne fra Claude Monet vist?

Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.

De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.

Hvilke værker af Claude Monet er blevet mest vist måned for måned?

Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.

Tallene i en tabel
KunstværkOkt 2025Nov 2025Dec 2025Jan 2026Feb 2026Mar 2026Apr 2026Maj 2026Jun 2026Jul 2026Aug 2026Sept 2026
Åkander (eller Nympheas)0000000020012.20012.40015.200
Gare Saint Lazare, Paris0000000007.8008.6006.600
Havstack om morgenen, sneef…0000000004.5005.0005.800
Promenade000000002008.8006.7008.200
Solopgang000000002007.3004.1006.300
Claude Monet000000001007.4008.00010.800
Themse under Westminster000000001002.8002.3002.200
Cliff Walk ved Pourville000000001008.3004.4003.300
Linde ved Giverny0000000002.5001.8001.600
Rouen Katedralen, Symfoni i…000000001001.3001.7001.600

Hvordan er fordelingen af opslag på Claude Monet fordelt på enheder?

Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.

Tallene i en tabel
EnhedBesøgDel
enheder895.10066,3%
telefoner415.80030,8%
tablets38.2002,8%

På hvilke sprog bliver Claude Monet opsøgt?

Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.

Tallene i en tabel
SprogBesøgDel
engelsk26.30035,6%
tysk8.10011,0%
koreansk5.0006,8%
russisk5.0006,8%
spansk4.5006,1%
portugisisk2.8003,8%
fransk2.7003,7%
italiensk2.7003,7%
svensk2.1002,8%
finsk1.9002,6%

Hvor mange konsultationer pr. dag for Claude Monet, og de næste tre uger?

Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.

Tallene i en tabel
DagBesøg
lør 26 Sept12.500
søn 27 Sept18.600
man 28 Sept14.700
tir 29 Sept14.400
ons 30 Sept15.200
tor 1 Okt14.700
fre 2 Okt11.000
lør 3 Okt15.300
søn 4 Okt18.200
man 5 Okt17.600
tir 6 Okt26.700
ons 7 Okt19.500
tor 8 Okt17.700
fre 9 Okt20.300
lør 10 Okt20.100
søn 11 Okt24.900
man 12 Okt21.600
tir 13 Okt21.800
ons 14 Okt20.600
tor 15 Okt20.300
fre 16 Okt17.300
lør 17 Okt (forventet)20.800
søn 18 Okt (forventet)26.700
man 19 Okt (forventet)23.400
tir 20 Okt (forventet)27.300
ons 21 Okt (forventet)24.000
tor 22 Okt (forventet)22.800
fre 23 Okt (forventet)21.100
lør 24 Okt (forventet)22.800
søn 25 Okt (forventet)29.400
man 26 Okt (forventet)25.700
tir 27 Okt (forventet)30.000
ons 28 Okt (forventet)26.300
tor 29 Okt (forventet)25.100
fre 30 Okt (forventet)23.100
lør 31 Okt (forventet)24.600
søn 1 Nov (forventet)31.600
man 2 Nov (forventet)27.600
tir 3 Nov (forventet)32.200
ons 4 Nov (forventet)28.300
tor 5 Nov (forventet)27.000
fre 6 Nov (forventet)24.900

Om læserne af Claude Monet

Hvilket værk af Claude Monet bliver oftest vist?

Åkander (eller Nympheas) først med 44.500 besøg og 4% af forespørgsler. 10 værker er rangeret højere.

Hvor stor er læserskaren for Claude Monet på WikiOO.org?

1.349.100 besøg over tolv måneder: 259.900 til kunstnerprofilen, 1.089.200 til værkerne.

Hvilke enheder bruger læserne af Claude Monet?

De bruger enheder (66%), telefoner (31%) og tablets (3%); enheder udgør 66% af de besøgte sider.

Hvilke sprog bruger læserne af Claude Monet?

engelsk (36%), tysk (11%) og koreansk (7%); engelsk udgør 36%.

Hvilke værker af Claude Monet matcher læsernes valg?

Værker beskrevet som Uharmonisk farvepalette (Farveharmoni) modtager 44% af de besøg, der er for 30% af kataloget.