Thomas Gainsborough Læser- og konsultationsstatistikker

1727 – 1788

Hvad er denne side?

Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Thomas Gainsborough på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.

Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.

Thomas Gainsborough: læsertalsresume

I løbet af de sidste tolv måneder var det mest opsøgte værk af Thomas Gainsborough i WikiOO.org-databasen Den Blå Dreng (Jonathan Buttall): 12.000 besøg, hvilket udgør 14% af alle opslag på kunstneren. Efterfulgt af Conversation in a Park og Mr og Mrs Andrews. Siderne for Thomas Gainsborough er blevet vist 86.700 gange: 4.400 gange på kunstnerprofilen og 82.300 gange på de enkelte værker. Antallet af konsultationer steg med 7% fra Aug 2026 til Sept 2026. Måneden med flest besøg var Jul 2026 med 60.800 besøg. Rådgivning foregår på enheder (78%), telefoner (19%) og tablets (3%). Læsere opsøger Dæmpet farvemætning (Farvemætning) hyppigere, end dens andel i kataloget antyder: 48% af besøgene mod 24% af værkerne.

De 10 mest opsøgte værker af Thomas Gainsborough

Værker af Thomas Gainsborough rangeret efter antallet af opslag på WikiOO.org i løbet af de sidste tolv måneder, med de mest opslåede først.

  1. Den Blå Dreng (Jonathan Buttall) 1 Den Blå Dreng (Jonathan Buttall) 12.000 besøg · 13,5%
  2. Conversation in a Park 2 Conversation in a Park, 1740 6.200 besøg · 7,0%
  3. Mr og Mrs Andrews 3 Mr og Mrs Andrews, 1748 2.000 besøg · 2,2%
  4. Conversation in a Park 4 Conversation in a Park, 1740 1.400 besøg · 1,6%
  5. Gainsboroughs skov (Cornard Wood) 5 Gainsboroughs skov (Cornard Wood), 1746 1.100 besøg · 1,2%
  6. Mr. and Mrs. Andrews 6 Mr. and Mrs. Andrews, 1749 1.000 besøg · 1,1%
  7. Imaginary Landscape (reworked by a 19th century English follower) 7 Imaginary Landscape (reworked by a 19th century English follower), 1920 1.000 besøg · 1,1%
  8. The Mall in St. James 8 The Mall in St. James, 1783 900 besøg · 1,0%
  9. Mrs Graham 9 Mrs Graham, 1777 900 besøg · 1,0%
  10. Lambe Barry 10 Lambe Barry, 1759 800 besøg · 0,9%

Hvor mange gange bliver Thomas Gainsboroughs profil vist hver måned?

Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.

Datatabel
MånedKunstnersideSider for værker
Okt 202500
Nov 202500
Dec 202500
Jan 202600
Feb 202600
Mar 202600
Apr 202600
Maj 202600
Jun 20262002.100
Jul 20262.30058.500
Aug 202650010.900
Sept 20261.40010.800

Hvor ofte bliver værkerne fra Thomas Gainsborough opsøgt?

Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.

De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.

Hvilke værker af Thomas Gainsborough bliver mest set, måned for måned?

Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.

Datatabel
KunstværkOkt 2025Nov 2025Dec 2025Jan 2026Feb 2026Mar 2026Apr 2026Maj 2026Jun 2026Jul 2026Aug 2026Sept 2026
Den Blå Dreng (Jonathan But…0000000003.5004.4003.500
Mr og Mrs Andrews0000000001.000800200
Fen Bridge Lane00000000030000
Mr. and Mrs. Andrews000000000400300100
Diana and Actaeon0000000001001000
The Artist's Wife00000000000100
Landscape with Cattle000000000000
Conversation in a Park0000000001.200100100
Lady Alston00000000010000
Queen Charlotte0000000010010000

Hvilke enheder bruges til at se Thomas Gainsborough?

Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.

Datatabel
EnhedBesøgDel
enheder67.30077,6%
telefoner16.80019,4%
tablets2.6003,0%

På hvilke sprog bliver Thomas Gainsborough opsøgt?

Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.

Datatabel
SprogBesøgDel
engelsk30020,0%
italiensk30020,0%
georgisk20013,3%
koreansk20013,3%
bulgarsk1006,7%
spansk1006,7%
fransk1006,7%
portugisisk1006,7%
russisk1006,7%

Hvor mange konsultationer med Thomas Gainsborough er der om dagen, og hvad er forventningen?

Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.

Datatabel
DagBesøg
ons 23 Sept300
tor 24 Sept800
fre 25 Sept300
lør 26 Sept500
søn 27 Sept200
man 28 Sept300
tir 29 Sept1.800
ons 30 Sept700
tor 1 Okt500
fre 2 Okt400
lør 3 Okt1.100
søn 4 Okt1.000
man 5 Okt300
tir 6 Okt1.100
ons 7 Okt300
tor 8 Okt1.300
fre 9 Okt1.000
lør 10 Okt400
søn 11 Okt900
man 12 Okt900
tir 13 Okt700
ons 14 Okt (forventet)500
tor 15 Okt (forventet)1.100
fre 16 Okt (forventet)700
lør 17 Okt (forventet)800
søn 18 Okt (forventet)900
man 19 Okt (forventet)600
tir 20 Okt (forventet)1.500
ons 21 Okt (forventet)600
tor 22 Okt (forventet)1.100
fre 23 Okt (forventet)700
lør 24 Okt (forventet)900
søn 25 Okt (forventet)900
man 26 Okt (forventet)700
tir 27 Okt (forventet)1.600
ons 28 Okt (forventet)600
tor 29 Okt (forventet)1.200
fre 30 Okt (forventet)800
lør 31 Okt (forventet)900
søn 1 Nov (forventet)1.000
man 2 Nov (forventet)700
tir 3 Nov (forventet)1.700

Spørgsmål om læserantallet for Thomas Gainsborough

Hvilke værker af Thomas Gainsborough bliver mest opsøgt?

Den Blå Dreng (Jonathan Buttall), med 12.000 visninger (14% af alle opslag for Thomas Gainsborough). Listen ovenfor viser 10 værker.

Hvor mange gange bliver Thomas Gainsborough opsøgt på WikiOO.org?

86.700 gange i løbet af tolv måneder: 4.400 på kunstnerprofilen og 82.300 på værkerne.

På hvilke enheder bliver Thomas Gainsborough opsøgt?

Thomas Gainsborough bliver opsøgt på enheder (78%), telefoner (19%) og tablets (3%); enheder udgør 78% af opsøgelserne.

Hvilken type værker fra Thomas Gainsborough foretrækker læserne?

Dæmpet farvemætning (Farvemætning): 48% af besøgene, mod 24% af kataloget.