Vasilij Kandinskij Hvem der konsulterer arkiverne, og hvilke værker

1866 – 1944

Hvad er denne side?

Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Vasilij Kandinskij på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.

Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.

Vasilij Kandinskij: hvad konsultationerne viser

Det mest viste værk af Vasilij Kandinskij er Komposition VIII med 41.100 visninger over tolv måneder, hvilket svarer til 15% af alle visninger. Efterfølges i ranglisten af Komposition VII og Improvisation. Ravin. Kunstnerens side blev åbnet 19.600 gange og værkernes sider 258.500 gange, i alt 278.100 gange. Mellem Aug 2026 og Sept 2026 steg antallet af konsultationer med 62%. Jul 2026 er måneden med flest forespørgsler: 163.700. De sprog, der er til rådighed for rådgivning, er engelsk (21%), tysk (11%) og italiensk (11%). De primære lande for besøgende er USA (10%), Tyskland (8%) og Sverige (7%). Læsere konsulterer oplysningerne på enheder (74%), telefoner (24%) og tablets (2%). Læsere vælger Åndelig (Følelsesmæssig stemning) ved 46% af besøgene, hvor det repræsenterer 17% af kataloget.

Vasilij Kandinskij: de 10 mest opslagte værker

Hver post viser et værk af Vasilij Kandinskij og dets placering baseret på antallet af visninger på WikiOO.org i de seneste tolv måneder.

  1. Komposition VIII 1 Komposition VIII, 1923 41.100 besøg · 14,7%
  2. Komposition VII 2 Komposition VII, 1913 14.600 besøg · 5,2%
  3. Improvisation. Ravin 3 Improvisation. Ravin, 1914 12.800 besøg · 4,6%
  4. Første Abstrakt Vandfarve 4 Første Abstrakt Vandfarve, 1910 11.200 besøg · 4,0%
  5. Gul, Rød og Blå 5 Gul, Rød og Blå, 1925 8.200 besøg · 2,9%
  6. På Hvid II 6 På Hvid II, 1923 5.900 besøg · 2,1%
  7. All Saints dag I 7 All Saints dag I, 1911 4.000 besøg · 1,4%
  8. Ud af Murnau med tog og borg 8 Ud af Murnau med tog og borg, 1909 3.400 besøg · 1,2%
  9. Interior (My dining room) – Udstilling (Min spisestue) 9 Interior (My dining room) – Udstilling (Min spisestue), 1909 3.400 besøg · 1,2%
  10. Studie til "Komposition VII" 10 Studie til "Komposition VII", 1913 3.000 besøg · 1,1%

Hvornår er posten for Vasilij Kandinskij blevet vist?

Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.

Tallene i en tabel
MånedKunstnersideSider for værker
Okt 202500
Nov 202500
Dec 202500
Jan 202600
Feb 202600
Mar 202600
Apr 202600
Maj 202600
Jun 20262007.700
Jul 20264.700159.000
Aug 20263.20037.400
Sept 202611.50054.400

Hvornår bliver værkerne fra Vasilij Kandinskij vist?

Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.

De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.

Hvilke værker af Vasilij Kandinskij er blevet mest vist måned for måned?

Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.

Tallene i en tabel
KunstværkOkt 2025Nov 2025Dec 2025Jan 2026Feb 2026Mar 2026Apr 2026Maj 2026Jun 2026Jul 2026Aug 2026Sept 2026
Komposition VII0000000003.8004.4004.300
Den blå ryger0000000009000100
Gul, Rød og Blå0000000004.5009002.300
Komposition VIII00000000010.70012.50014.600
Improvisation. Ravin0000000004.5003.4003.900
På Hvid II0000000002.6004002.400
Komposition X0000000001.300300500
Første Abstrakt Vandfarve000000002003.6002.5004.300
Komposition IX00000000100500400900
Improvisation 28 (anden udg…000000001001.2006001.000

Hvordan er fordelingen af opslag på Vasilij Kandinskij fordelt på enheder?

Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.

Tallene i en tabel
EnhedBesøgDel
enheder205.10073,8%
telefoner66.10023,8%
tablets6.9002,5%

På hvilke sprog bliver Vasilij Kandinskij opsøgt?

Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.

Tallene i en tabel
SprogBesøgDel
engelsk2.90020,6%
tysk1.50010,6%
italiensk1.50010,6%
russisk1.1007,8%
spansk9006,4%
svensk7005,0%
Chinese7005,0%
fransk6004,3%
arabisk5003,5%
finsk5003,5%

Hvor mange konsultationer pr. dag for Vasilij Kandinskij, og de næste tre uger?

Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.

Tallene i en tabel
DagBesøg
søn 4 Okt5.800
man 5 Okt5.900
tir 6 Okt4.200
ons 7 Okt3.700
tor 8 Okt5.000
fre 9 Okt3.700
lør 10 Okt2.000
søn 11 Okt3.600
man 12 Okt4.500
tir 13 Okt6.500
ons 14 Okt4.400
tor 15 Okt6.300
fre 16 Okt5.000
lør 17 Okt4.000
søn 18 Okt5.400
man 19 Okt7.900
tir 20 Okt7.700
ons 21 Okt10.000
tor 22 Okt8.100
fre 23 Okt5.400
lør 24 Okt4.600
søn 25 Okt (forventet)7.400
man 26 Okt (forventet)9.200
tir 27 Okt (forventet)9.200
ons 28 Okt (forventet)9.100
tor 29 Okt (forventet)9.700
fre 30 Okt (forventet)7.100
lør 31 Okt (forventet)5.300
søn 1 Nov (forventet)8.300
man 2 Nov (forventet)10.300
tir 3 Nov (forventet)10.300
ons 4 Nov (forventet)10.200
tor 5 Nov (forventet)10.900
fre 6 Nov (forventet)7.900
lør 7 Nov (forventet)6.000
søn 8 Nov (forventet)9.100
man 9 Nov (forventet)11.200
tir 10 Nov (forventet)11.300
ons 11 Nov (forventet)11.100
tor 12 Nov (forventet)11.900
fre 13 Nov (forventet)8.600
lør 14 Nov (forventet)6.500

Om læserne af Vasilij Kandinskij

Hvilket værk af Vasilij Kandinskij bliver oftest vist?

Komposition VIII først med 41.100 besøg og 15% af forespørgsler. 10 værker er rangeret højere.

Hvor stor er læserskaren for Vasilij Kandinskij på WikiOO.org?

278.100 besøg over tolv måneder: 19.600 til kunstnerprofilen, 258.500 til værkerne.

Hvilke enheder bruger læserne af Vasilij Kandinskij?

De bruger enheder (74%), telefoner (24%) og tablets (2%); enheder udgør 74% af de besøgte sider.

Hvilke sprog bruger læserne af Vasilij Kandinskij?

engelsk (21%), tysk (11%) og italiensk (11%); engelsk udgør 21%.

Hvilke værker af Vasilij Kandinskij matcher læsernes valg?

Værker beskrevet som Åndelig (Følelsesmæssig stemning) modtager 46% af de besøg, der er for 17% af kataloget.