Hobbe Smith

1862 - 1942

Pähkinänkuoressa

  • Lifespan: 80 years
  • Died: 1942
  • Museums on APS:
    • Amsterdam Museum
    • Rijksmuseum Twenthe
  • Top 3 works:
    • Pieter van Eeghen (1844-1907), merchant
    • Maria Zoethout (1865-1898)
    • Portrait of a lady
  • Color intensity:
    • tasapainoinen
    • monokromaattinen
  • Art period: 1800-luku

Valon ja viivan muovaama elämä

Hobbe Smith syntyi Witmarsumissa vuonna 1862, ja hänen lapsuuttaan leimasi värien ja tekstuurien maailma. Hänen isänsä työskenteli talonmaalauksena, mikä oli käytännönläheinen alku, joka toi nuoren pojan tuntemukseen pigmenttien ja siveltimien fyysisen todellisuuden. Ennen kuin hän kosketti hienoa kangasta, hän oppi ammatin kurinalaisuuden litograafin oppipoikana. Tämä varhainen koulutus tarkkuudessa ja toistossa säilyi hänessä, vaikka hänen kätensä kääntyi myöhemmin kohti maalarin sulavampia ja ilmaisuvaiheisempia vetoja. Hän löysi lopulta tiensä Amsterdamin Rijksakademie-taideakatemiaan, jossa hänen lahjakkuutensa herätti varakkaan suojelijan huomion. Tämä tuki mahdollisti kuninkaallisen stipendin saavuttamisen, mikä avasi ovet muodolliselle opiskelulle August Allebén alaisuudessa.

Hänen koulutuksensa ei rajoittunut vain Alankomaisiin. Hän matkusti Antwerpenin kuninkaalliseen taideakatemiaan opiskelemaan Charles Verlatin johdolla, imeäkseen itseensä uusia tapoja nähdä maailma. Tämä opiskeluvuosien ajanjakso auttoi häntä kehittämään tyylin, joka nojasi post-impressionistiseen liikkeeseen, jota leimasi rento ja impressionistinen ote. Hän ei tyytynyt vain yhteen aiheeseen, vaan käänsi katseensa hollantilaisen elämän ja luonnon monivivahteisiin puoliin.

Vision laajuus

Smithin tuotanto oli hämmästyttävän monipuolista, heijastaen hänen uteliaisuuttaan ympäröivää maailmaa kohtaan. Hän liikkui huoneen hiljaisen pysähtyneisyyden ja meren valtavuuden välillä. Hänen aiheitaan olivat:

  • Muotokuvat ja figuuritutkielmat, mukaan lukien alastomat
  • Öljyvärimaalaukset ja historialliset kohtaukset
  • Merimaisemat ja hollantilaiset maisemat
  • Kaupunkinäkymät ja tuulimyllyjen maisemat
  • Sisätilat ja päivittäisen elämän kohtaukset

Hän oli mies, joka oli syvästi upotettu aikansa taideyhteisöön. Hänellä oli jäsenyyksiä useissa arvostetuissa ryhmissä, kuten Arti et Amicitiae ja Sint-Lucasgilde Amsterdamissa sekä Pulchri Studio Haagissa. Hänen läsnäolonsa näissä piireissä varmisti, että hänen työnsä nähtiin niin kollegoiden kuin yleisönkin toimesta, mikä johti kansainväliseen tunnustukseen vuoden 1902 näyttelyn jälkeen Pulchri Studiossa.

Tunnustus ja perintö

Smithin saama tunnustus oli sekä ammatillista että henkilökohtaista. Vuonna 1888 hänelle myönnettiin Willink van Collenprijs, ja myöhemmin, vuonna 1917, hän sai kultamitalin kuningatar Wilhelminalta. Hänen kykynsä vangita kohtauksen olemus, oli kyseessä sitten hiljainen lampi puttojen leikkiessä kukkien lähellä tai kaupungin arkkitehtuuri, takasi hänelle paikan merkittävissä kokoelmissa. Hänen maalauksensa ovat löytäneet kodin Rijksmuseum Twenthe-museossa, Drents Museum-museossa ja Fries Scheepvaart Museumissa.

Kuollessaan Amsterdamissa vuonna 1942 hän oli jättänyt jälkeensä monipuolisen teoskokonaisuuden, joka kattoi öljyvärimaalaukset, vesivärimaalaukset, etsinget ja litografiat. Hän oli monen opettaja, siirtäen tietouttaan oppilaiden, kuten Henri Braakensiekin ja Willem Kooimanin, luokse. Hänen työnsä on osa hollantilaista taidehistoriaa, säilyneenä museoissa, jotka kunnioittavat niiden taiteilijoiden historiaa, jotka muovasivat kansakunnan visuaalista identiteettiä.

Kysymykset ja vastaukset

Mistä Hobbe Smith on kotoisin?

Hobbe Smith on syntynyt Alankomaat.

Onko Hobbe Smith teoksista saatavilla aikajana?

Hobbe Smith:n teoksista on saatavilla aikajana: taiteilijan Teosten aikajana -sivulla teokset on järjestetty luomisjärjestykseen.

Mistä voin nähdä Hobbe Smith teosten väriprofiilin?

Hobbe Smith:n teosten värien käyttö tämä sivusto-sivustolla on tarkasteltavissa artistin Paletin sielunmaisema -sivulla.

Taidevisat

Jokaisessa kysymyksessä on vain yksi oikea vastaus.

Kysymys 1:
Missä kaupungissa Hobbe Smith syntyi?
Kysymys 2:
Mikä taiteilija oli yksi Hobbe Smithin opettajista Rijksakademmiassa?
Kysymys 3:
Minkä palkinnon Hobbe Smith sai kuningatar Wilhelminalta vuonna 1917?
Kysymys 4:
Mikä näistä oli Hobbe Smithin maalaama aihe?
Kysymys 5:
Minä vuonna Hobbe Smith kuoli?