Hârtie

Ghid pentru lucrările studenților

Study for Two Open Rectangles Excentric

Nume Clasă Date

George Rickey, Study for Two Open Rectangles Excentric (1975). Reproducere în scop de referință; toate drepturile sunt rezervate titularului drepturilor de autor. Observați această pânză sub o lumină în mișcare: desenul, culoarea reală de sub vernis, pigmentul pur

Fapte relevante

Artist
George Rickey wikioo.org/ro/artists/george-rickey/
Date despre artist
1907 – 2002
Pictată
1975

În context

Study for Two Open Rectangles Excentric — George Rickey

Când a fost pictată această operă?

  1. 1900
  2. 1910
  3. 1920
  4. 1930
  5. 1940
  6. 1950
  7. 1960
  8. 1970
  9. 1980
  10. 1990
  11. 2000

Rândul de sus: anii. Rândul de jos: vârsta artistului la începutul și la sfârșitul fiecărei perioade — 0 la naștere, 95 la moarte.

Pictată când artistul avea 68 de ani. Artistul a trăit până la vârsta de 95. 11 dintre cele 13 lucrări datate ale acestui artist din catalogul nostru au fost create anterior.

Shaded: întreaga viață a lui George Rickey (1907–2002) ▲ această operă, 1975 fiecare pictură datată, deceniu cu deceniu

Primele lucrări: până în 1947 Anii principali de activitate: 1947–1954 Lucrări târzii: din 1954

Aceste trei intervale împart lucrările datate în acest catalog într-un prim trimestru, o perioadă intermediară și un ultim trimestru. Acestea nu reprezintă întreaga producție a artistului: o perioadă scurtă poate fi o lacună în arhivă, mai degrabă decât o perioadă de inactivitate. Aceleași ani în care viața artistului s-a desfășurat paralel cu ei

Compară cu

Alege o lucrare de mai sus: numește două elemente pe care le are în comun cu aceasta și unul care o diferențiază.

Alte lucrări care pot fi puse alături de aceasta: wikioo.org/ro/art/similar/george-rickey-study-for-two-open-rectangles-excentric-AQRFB6-en/

Culori

Măsurată din imagine

    Culoare principală

    Black #0d0606

    Paletă catalogată

    • #0D0606
    • #D6D0C3
    • #231917
    • #7D7468

    Aceste culori din întreaga paletă a artistului Caută alte picturi după culoare

    Paletă
    Earthy Paleta cromatică dominantă a imaginii.
    Nume culoare principală
    Black
    Intensitate
    Monochromatic Rândul de saturație și varietatea culorilor, de la o singură nuanță temperată la numeroase nuanțe vibrante.
    Contrast
    Gentle Gradul de diferențiere a culorilor în ceea ce privește luminozitatea și saturația pe întreaga suprafață a imaginii.
    Armonie
    Discordant Palette Modul în care culorile interacționează între ele, de la contrast puternic la o unitate completă.
    Luminozitate
    Deep_shadow Nivelul de luminozitate sau întunecare al întregii imagini, de la umbrele profunde la luminile strălucitoare.
    Saturație
    Muted Cât de pure și intense sunt culorile, de la un gri aproape neutru până la nuanțe complet vibrante.

    Unde în lume este vizualizată această pictură?

    • sub 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% și mai mult
    Această lucrare în parte are prea puțini vizitatori înregistrați pentru a putea fi cartografiată, așa că fișa prezintă fiecare operă a lui George Rickey din ultimele doceze luni — 2 țări în total. Sursa acestor cifre

    Cele zece principale țări

    1. 1 China 50,0%
    2. 2 Polonia 50,0%

    Identifică cele trei cele mai întunecate țări de pe hartă. Muzeul care găzduiește această pictură se află în oricare dintre acestea? Scrie un motiv pentru care oamenii de la distanță ar putea să o privească.

    Cele 3 de opere cele mai vizualizate ale lui George Rickey

    1. 1 Pennsylvania Landscape, 1947 50,0%
    2. 2 Annunciation, 1950 50,0%
    3. — Study for Two Open Rectangles Excentric, 1975 această pictură 0,0%

    Împreună, aceste lucrări reprezintă 100,0% din întreaga atenție primită de picturile acestui artist în ultimele doceze luni. Catalogul cuprinde 15 lucrări ale acestui artist, dintre care 2 au fost vizualizate cel puțin o dată. Această pictură nu a fost vizualizată încă în acest interval — aceasta închide lista fără un clasament. Aceleași cifre, lună de lună

    Barele măsoară atenția, nu calitatea. Alege lucrarea de la începutul listei și pe aceasta: numește un singur lucru care ar putea face o pictură celebră, dincolo de cât de bine este executată.

    Artist și muzeu

    Artist

    George Rickey

    Născut în South Bend, United States of America

    The Poetry of Motion: The Life and Legacy of George Rickey

    George Rickey stands as a singular figure in American sculpture, recognized for his groundbreaking approach to kinetic art—a fusion of geometric abstraction and mechanical movement that captivated audiences throughout the mid-century. Born in South Bend, Indiana, in 1907, Rickey’s formative years were marked by an early fascination with simple mechanisms, specifically the conical latches found in historic buildings, which instilled a lifelong preoccupation with paradoxical design principles. This intuitive understanding would become a cornerstone of his artistic vision, informing countless sculptures that defy conventional notions of static form and inviting viewers to contemplate dynamism within seemingly austere structures. His childhood was deeply influenced by the industrial atmosphere of Glasgow, Scotland, where his father, an engineer for the Singer Sewing Machine Company, fostered a spirit of innovation. Growing up near the River Clyde and learning to sail around the outer islands provided Rickey with a firsthand education in the fluid, unpredictable rhythms of nature—a sensory foundation that would later manifest in his wind-driven masterpieces.

    From Canvas to Kinetic Engineering

    The trajectory of Rickey’s career was far from linear, evolving from the static world of painting into the complex realm of mechanical engineering. After studying at Trinity College Dublin and Balliol College Oxford, he ventured into Paris in 1926, immersing himself in the avant-garde energy of the Académie L'Hote and Académie Moderne. These years exposed him to the principles of Constructivism, yet his early professional output was rooted in much more traditional mediums; during the 1930s and early 40s, he worked as a painter and muralist, even completing commissions through the WPA. It was not until his service in the Army Air Corps during World War II that a dormant aptitude for mechanics resurfaced, fundamentally altering his artistic trajectory. He began to move away from the fixed image toward an exploration of movement itself, seeking to capture what he called the "waving of branches and the trembling of stems." Unlike many of his contemporaries who relied on motorized components, Rickey sought a more organic connection to the environment, engineering his stainless steel forms to react to the most delicate alterations in wind currents.

    The Architecture of Air and Steel

    Rickey’s mature work is characterized by a profound elegance, where heavy, industrial materials like stainless steel are transformed into lyrical, weightless entities. He often referred to his creations as "useless machines," a playful nod to their lack of utilitarian function, yet they served a vital purpose in redefining the relationship between sculpture and space. His sculptures, such as the celebrated Peristyle series, utilized the principle of the pendulum to create a dialogue between gravity and air. In these works, metal blades were precisely calibrated to "talk" to one another through motion, moving in a slow, deliberate, yet entirely unpredictable dance that ensured they would never collide. This mastery of balance allowed his large-scale installations to reshape landscapes, turning public squares and museum gardens into active stages where light, shadow, and wind perform in constant flux.

    A Lasting Impression on Modernism

    The historical significance of George Rickey lies in his ability to bridge the gap between the rigid geometry of abstraction and the ephemeral beauty of the natural world. While he shared much common ground with legends like Alexander Calder, Rickey carved out a unique niche by eschewing the motorized for the atmospheric, focusing less on the physical shape of the object and more on the patterns of its movement. His dedication to "movement as means" earned him international acclaim and prestigious honors, including the Lifetime Achievement Award from the International Sculpture Center in 1999. Today, his legacy persists in major museum collections across North America, Europe, and Asia, where his gleaming, burnished surfaces continue to catch the light and invite a sense of wonder. Through his work, the viewer is reminded that art is not merely something to be observed in stillness, but a living, breathing participant in the ever-changing environment.

    Unde puteți citi mai multe

    Găsește online

    Cod QR care trimite la pagina de descărcare pentru Study for Two Open Rectangles Excentric

    wikioo.org/ro/art/download/george-rickey-study-for-two-open-rectangles-excentric-AQRFB6-en/

    Citează această lucrare

    MLA
    Rickey, George. Study for Two Open Rectangles Excentric. 1975, https://wikioo.org/ro/art/george-rickey-study-for-two-open-rectangles-excentric-AQRFB6-en/
    APA
    Rickey, George (1975). Study for Two Open Rectangles Excentric [Painting]. https://wikioo.org/ro/art/george-rickey-study-for-two-open-rectangles-excentric-AQRFB6-en/
    Chicago
    George Rickey. Study for Two Open Rectangles Excentric. 1975. https://wikioo.org/ro/art/george-rickey-study-for-two-open-rectangles-excentric-AQRFB6-en/
    Harvard
    Rickey, George (1975) Study for Two Open Rectangles Excentric. Available at: https://wikioo.org/ro/art/george-rickey-study-for-two-open-rectangles-excentric-AQRFB6-en/

    Priviți cu atenție

    Study for Two Open Rectangles Excentric — George Rickey

    Privire atentă

    Răspunde cu propriile tale cuvinte. Nu există răspunsuri greșite aici — doar răspunsuri pe care le poți explica.

    1. Ce vă atrage atenția prima dată și de ce?
    2. Ce culori sau forme creează atmosfera — și care este acea atmosferă?
    3. Catalogul nostru clasifică această lucrare sub: study. Sunteți de acord? Ce ați adăuga sau ce ați elimina?
    4. Reveniți asupra lucrării Etoile VII (1983), prezentată anterior în acest ghid. Identificați două elemente pe care le împarte cu această lucrare și unul care diferă.
    5. George Rickey avea aproximativ 68 ani când a fost creată această lucrare. Ce elemente din ea seamănă cu opera unui artist aflat în acea etapă?

    Răspunsul tău

    Scrie un scurt paragraf despre această operă de artă. Folosește informațiile din secțiunile anterioare ale acestui ghid și răspunsurile oferite mai sus.

    Întrebări și răspunsuri

    Cine este artistul din spatele "Study for Two Open Rectangles Excentric"?

    Artistul din spatele operei „Study for Two Open Rectangles Excentric” este George Rickey. Lucrarea este catalogată sub numele lui George Rickey.

    Care sunt culorile dominante în "Study for Two Open Rectangles Excentric" de George Rickey?

    „Study for Two Open Rectangles Excentric” este definit de o paletă Earthy, dominată de culoarea Black (#0d0606).

    Unde pot fi achiziționate copii pictate manual ale operei "Study for Two Open Rectangles Excentric" de George Rickey?

    Reproducțiile pictate manual ale operei "Study for Two Open Rectangles Excentric" de George Rickey pot fi achiziționate pe acest site web: o reproducere pictată manual în ulei pe pânză de in, prin comandă direct de pe pagina Reproducere pictată în ulei.