Paul SignacCine consultă arhivele și care sunt lucrările
1863
–
1935
Ce conține această pagină?
Această pagină prezintă numărul de vizite pe paginile lui Paul Signac de pe acest site. O vizită înseamnă că o persoană a accesat o pagină. Fiecare grafic de mai jos este însoțit de o scurtă explicație.
!
Statisticile au fost resetate la data de 1 iulie 2026 — nu sunt disponibile date pentru perioada anterioară acestei date.
Paul Signac: ce indică consultările
Cea mai consultată operă a lui Paul Signac este Piniul de la St. Tropez, cu 3.100 vizualizări în ultimele douăsprezece luni, reprezentând 7% din totalul consultărilor. Urmat în clasament de Dimineața (Camera de zi) și The Lighthouse, Saint-Tropez. Pagina artistului a fost deschisă de 6.200 ori, iar paginile lucrărilor de 41.500 ori, în total 47.700 vizite. Între Aug 2026 și Sep 2026, numărul de vizualizări a crescut cu 130%. Iul 2026 este luna cu cele mai multe consultări: 31.800. Limbi de consultare: Germană (21%), Engleză (15%) și Spaniolă (11%). Cititorii consultă înregistrările pe dispozitive de navigare (85%), telefoane mobile (13%) și tablete (2%). Cititorii selectează Vibrant (Intensitatea culorii) în 38% din vizite, unde acesta reprezintă 22% din catalog.
Paul Signac: cele 10 lucrări consultate cel mai des
Fiecare înregistrare prezintă o operă a lui Paul Signac și clasamentul acesteia în funcție de vizualizări pe WikiOO.org în ultimele douăsprezece luni.
Fiecare bară reprezintă o lună. Aceasta indică numărul de vizite pe pagina acestui artist în luna respectivă, pe parcursul ultimelor doceize luni.
Cifrele într-un tabel
Lună
Pagina artistului
Pagini opere de artă
Oct 2025
0
0
Noi 2025
0
0
Dec 2025
0
0
Ian 2026
0
0
Feb 2026
0
0
Mar 2026
0
0
Apr 2026
0
0
Mai 2026
0
0
Iun 2026
200
1.200
Iul 2026
2.400
29.400
Aug 2026
300
4.100
Sep 2026
3.300
6.800
Când sunt consultate operele lui Paul Signac?
Fiecare bară reprezintă o lună. Aceasta calculează numărul total de vizite pe toate paginile operelor de artă ale acestui artist, luna de lună, pe parcursul unui an.
Cifrele lunare din ambele grafice se regăsesc în primul tabel, mai sus.
Ce aleg cititorii dintre operele lui Paul Signac?
Fiecare grafic în stea compară două elemente. Forma punctată reprezintă opera propriu-zisă a artistului: cincizeci de lucrări selectate la întâmplare, sortate în funcție de o anumită caracteristică. Forma continuă reprezintă direcția în care s-au concentrat vizitele în ultimele douăsprezece luni. Unde forma continuă depășește forma punctată, acel tip de operă atrage mai multă atenție decât arată proporția sa în totalul lucrărilor artistului.
Atmosferă
Ton emoțional
Luminanță
Saturație culoare
Paletă de culori
Intensitatea culorii
Contrast
Armonie cromatică
Cifrele într-un tabel
Atmosferă
Atmosferă
Operele artistului
Vizite
Serenitate
73,7%
79,0%
Liniște
21,1%
9,1%
Nostalgic
0,0%
8,8%
Elegant
0,0%
2,1%
Clasic
0,0%
0,4%
Dramatic
0,0%
0,4%
Terțoase
5,3%
0,0%
Inspirațional
0,0%
0,4%
Ton emoțional
Ton emoțional
Operele artistului
Vizite
Tranchil
63,2%
71,9%
Liniștit
21,1%
13,3%
Contemplativă
5,3%
12,3%
Nostalgic
10,5%
1,8%
Energic
0,0%
0,4%
Melancolic
0,0%
0,4%
Luminanță
Luminanță
Operele artistului
Vizite
Întunecată
0,0%
0,0%
Umbră difuză
4,0%
2,2%
Lumină moderată
24,0%
30,7%
Echilibru luminos
30,0%
39,0%
Luminos
42,0%
28,1%
Saturație culoare
Saturație culoare
Operele artistului
Vizite
Sobru
26,0%
14,3%
Culori discrete
42,0%
31,8%
Nuanțe echilibrate și lineare
24,0%
38,1%
Culori clar saturate
8,0%
15,8%
Culoare intensă
0,0%
0,0%
Paletă de culori
Paletă de culori
Operele artistului
Vizite
Culori neutre
83,7%
70,6%
Nuanțe pământii
7,0%
15,8%
Culori pastelate
4,7%
8,5%
Nuanțe închise
0,0%
2,8%
Natură
4,7%
1,0%
Culori metalice
0,0%
1,0%
Monocrom
0,0%
0,2%
Intensitatea culorii
Intensitatea culorii
Operele artistului
Vizite
Monocromatic
14,0%
6,3%
Echilibrat
64,0%
55,8%
Vibrant
22,0%
37,9%
Contrast
Contrast
Operele artistului
Vizite
Seren
24,0%
18,0%
Nuanțe blânde
24,0%
26,8%
Echilibrat
8,0%
14,1%
Contrast accentuat
24,0%
17,8%
Contrast maxim
20,0%
23,4%
Armonie cromatică
Armonie cromatică
Operele artistului
Vizite
Paletă de culori discordante
46,0%
51,3%
Paletă de culori delicate mixate
18,0%
11,7%
Armonie echilibrată
8,0%
14,3%
Unitate cromatică puternică
24,0%
19,5%
Paletă unitară
4,0%
3,2%
Care sunt cele mai consultate opere ale lui Paul Signac, lună de lună?
Fiecare rând reprezintă o operă de artă populară. Fiecare bară indică numărul de vizite primite de acea operă într-o lună. Barele mai înalte indică un număr mai mare de vizite în luna respectivă.
Cifrele într-un tabel
Lucrare de artă
Oct 2025
Noi 2025
Dec 2025
Ian 2026
Feb 2026
Mar 2026
Apr 2026
Mai 2026
Iun 2026
Iul 2026
Aug 2026
Sep 2026
Piniul de la St. Tropez
0
0
0
0
0
0
0
0
0
1.600
200
700
Dimineața (Camera de zi)
0
0
0
0
0
0
0
0
0
800
200
1.200
Boulevard de Clichy 1886
0
0
0
0
0
0
0
0
0
100
100
0
Two Cypresses, Mistral, Opu…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
400
0
500
The dining room, Opus 152
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
100
Capo de Noli
0
0
0
0
0
0
0
0
0
500
300
0
Notre-Dame-de-la-Garde (La…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
200
0
300
Riverbank, Les Andelys
0
0
0
0
0
0
0
0
0
300
100
0
Portrait of Felix Feneon, O…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
100
0
0
The Papal Palace, Avignon,…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
200
200
200
Care este distribuția vizualizărilor pentru Paul Signac pe dispozitive?
Fiecare felie reprezintă un tip de dispozitiv: telefon, tabletă sau computer. Cu cât felia este mai mare, cu atât mai multe vizite au provenit de la acel tip de dispozitiv în ultimul an.
Cifrele într-un tabel
Dispozitiv
Vizite
Distribuie
dispozitive de navigare
40.400
84,7%
telefoane mobile
6.400
13,4%
tablete
900
1,9%
În ce limbi este consultat Paul Signac?
Fiecare segment reprezintă o limbă. Cu cât segmentul este mai mare, cu atât mai mulți vizitatori au accesat site-ul în acea limbă în ultimele treizeci de zile. Sunt afișate doar primele zece.
Cifrele într-un tabel
Limbă
Vizite
Distribuie
Germană
1.300
21,0%
Engleză
900
14,5%
Spaniolă
700
11,3%
Italiană
700
11,3%
Olandeză
600
9,7%
Poloneză
500
8,1%
Chinese
400
6,5%
Cehă
200
3,2%
Japoneză
200
3,2%
Rusă
200
3,2%
Câte consultări pe zi are Paul Signac, și în următoarele trei săptămâni?
Fiecare bară reprezintă o zi. Primele bare indică numărul de vizite din ultimele trei săptămâni, iar barele de altă culoare reprezintă estimarea noastră pentru următoarele trei săptămâni.
Cifrele într-un tabel
Ziua
Vizite
Joi 24 Sep
1.300
Vin 25 Sep
400
Sâm 26 Sep
200
Dum 27 Sep
500
Lun 28 Sep
1.100
Mar 29 Sep
800
Mie 30 Sep
600
Joi 1 Oct
900
Vin 2 Oct
200
Sâm 3 Oct
600
Dum 4 Oct
600
Lun 5 Oct
1.100
Mar 6 Oct
0
Mie 7 Oct
1.700
Joi 8 Oct
2.000
Vin 9 Oct
1.200
Sâm 10 Oct
600
Dum 11 Oct
800
Lun 12 Oct
500
Mar 13 Oct
800
Mie 14 Oct
900
Joi 15 Oct (previzualizare)
1.900
Vin 16 Oct (previzualizare)
800
Sâm 17 Oct (previzualizare)
600
Dum 18 Oct (previzualizare)
900
Lun 19 Oct (previzualizare)
1.200
Mar 20 Oct (previzualizare)
700
Mie 21 Oct (previzualizare)
1.400
Joi 22 Oct (previzualizare)
2.100
Vin 23 Oct (previzualizare)
900
Sâm 24 Oct (previzualizare)
700
Dum 25 Oct (previzualizare)
900
Lun 26 Oct (previzualizare)
1.300
Mar 27 Oct (previzualizare)
800
Mie 28 Oct (previzualizare)
1.600
Joi 29 Oct (previzualizare)
2.200
Vin 30 Oct (previzualizare)
1.000
Sâm 31 Oct (previzualizare)
700
Dum 1 Noi (previzualizare)
1.000
Lun 2 Noi (previzualizare)
1.400
Mar 3 Noi (previzualizare)
800
Mie 4 Noi (previzualizare)
1.700
Despre publicul lui Paul Signac
Care este lucrarea Paul Signac consultată cel mai des?
Piniul de la St. Tropez în primul loc, cu 3.100 vizualizări și 7% din consultări. 10 lucrări sunt clasate mai sus.
Cât de mare este audiența lui Paul Signac pe WikiOO.org?
47.700 vizite în ultimele douăsprezece luni: 6.200 la pagina artistului, 41.500 la opere.
Ce dispozitive folosesc cititorii lui Paul Signac?
Aceștia folosesc dispozitive de navigare (85%), telefoane mobile (13%) și tablete (2%); dispozitive de navigare reprezintă 85% din consultări.
Ce limbi folosesc cititorii lui Paul Signac?
Germană (21%), Engleză (15%) și Spaniolă (11%); Germană acoperă 21%.
Ce opere ale lui Paul Signac se potrivesc cu selecția cititorilor?
Lucrurile descrise ca Vibrant (Intensitatea culorii) primesc 38% din vizitele pentru 22% din catalog.