Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Georg Pauli på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
Georg Pauli: statistik i korthet
Mens sana in corpore sano är det mest visade verket av Georg Pauli: 300 besök under tolv månader, vilket motsvarar 21% av det totala antalet. Också ofta besökta: Evening Reading och Naked Men at Sea. Totalt antal visningar: 2 100 (900 konstnärssidor, 1 200 verk). Toppnotering: Jul 2026 (1 600 besök). Observerad preferens: Skärande färgskala (Färgharmoni), 43% av besöken för 14% av katalogen.
Topp 9 verk av Georg Pauli baserat på visningar
Rankningen baseras på antal sökningar på WikiOO.org under tolv månader, inte på katalogbetyg. Rank 1 är det verk av Georg Pauli som har flest sökningar.
-
1
Mens sana in corpore sano, 1912
300 besök · 21,4%
-
2
Evening Reading, 1884
300 besök · 21,4%
-
3
Naked Men at Sea
200 besök · 14,3%
-
4
Göran in the green grass, 1897
100 besök · 7,1%
-
5
Garden with a woman
100 besök · 7,1%
-
6
French Landscape
100 besök · 7,1%
-
7
Girl in a Gondola
100 besök · 7,1%
-
8
Model on the cliff
100 besök · 7,1%
-
9
French Confirmation
100 besök · 7,1%
Hur många läsare har Georg Paulis post per månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa underliggande data
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Okt 2025 | 0 | 0 |
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 0 | 0 |
| Jul 2026 | 700 | 900 |
| Aug 2026 | 0 | 0 |
| Sep 2026 | 200 | 300 |
Hur stor är den månatliga läsarsiffran för verken av Georg Pauli?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vilka kategorier av verk av Georg Pauli väljs av läsarna?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa underliggande data
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 17,2% | 28,6% |
| Mjuk skugga | 17,2% | 0,0% |
| Mjuk luminans | 58,6% | 64,3% |
| Ljusstyrka | 6,9% | 7,1% |
| Ljusstark | 0,0% | 0,0% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 27,6% | 7,1% |
| Dämpad färgsättning | 41,4% | 64,3% |
| Måttlig mjukhet | 27,6% | 21,4% |
| Tydlig färgmättnad | 3,5% | 7,1% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Jordnära | 72,2% | 72,7% |
| Neutrala toner | 22,2% | 27,3% |
| Monokromt | 5,6% | 0,0% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 34,5% | 28,6% |
| Balanserad | 58,6% | 57,1% |
| Livfulla färger | 6,9% | 14,3% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 24,1% | 21,4% |
| Mild | 24,1% | 21,4% |
| Balanserad | 3,5% | 0,0% |
| Stark kontrast | 24,1% | 42,9% |
| Kontrastnivå | 24,1% | 14,3% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 13,8% | 42,9% |
| Mjukt blandad palett | 10,3% | 14,3% |
| Balanserad harmoni | 10,3% | 0,0% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 48,3% | 35,7% |
| Enhetlig palett | 17,2% | 7,1% |
Hur är de mest visade verken av Georg Pauli fördelade över året?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa underliggande data
| Konstverk | Okt 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mens sana in corpore sano | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 100 |
| The Lace-Maker | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| At the Bedside | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Lady in a Landau. Motif fro… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Youths Bathing | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ruins of Bohus Fortress | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| A Garden in Grez | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Proposed Decoration for the… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Evening Reading | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 300 | 0 | 0 |
| Hanna in a Blue Dress (also… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Hur ser fördelningen av läsare för Georg Pauli ut per språk?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Visa underliggande data
| Språk | Besök | Dela |
|---|---|---|
| Engelska | 100 | 100,0% |
Vad är den dagliga läsarantalet för Georg Pauli, inklusive prognos?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa underliggande data
| Dag | Besök |
|---|---|
| lör 26 Sep | 0 |
| sön 27 Sep | 0 |
| mån 28 Sep | 0 |
| tis 29 Sep | 0 |
| ons 30 Sep | 0 |
| tors 1 Okt | 0 |
| fre 2 Okt | 100 |
| lör 3 Okt | 0 |
| sön 4 Okt | 0 |
| mån 5 Okt | 0 |
| tis 6 Okt | 0 |
| ons 7 Okt | 0 |
| tors 8 Okt | 0 |
| fre 9 Okt | 0 |
| lör 10 Okt | 0 |
| sön 11 Okt | 0 |
| mån 12 Okt | 0 |
| tis 13 Okt | 0 |
| ons 14 Okt | 0 |
| tors 15 Okt | 0 |
| fre 16 Okt | 0 |
| lör 17 Okt (prognos) | 0 |
| sön 18 Okt (prognos) | 0 |
| mån 19 Okt (prognos) | 0 |
| tis 20 Okt (prognos) | 0 |
| ons 21 Okt (prognos) | 0 |
| tors 22 Okt (prognos) | 0 |
| fre 23 Okt (prognos) | 0 |
| lör 24 Okt (prognos) | 0 |
| sön 25 Okt (prognos) | 0 |
| mån 26 Okt (prognos) | 0 |
| tis 27 Okt (prognos) | 0 |
| ons 28 Okt (prognos) | 0 |
| tors 29 Okt (prognos) | 0 |
| fre 30 Okt (prognos) | 0 |
| lör 31 Okt (prognos) | 0 |
| sön 1 Nov (prognos) | 0 |
| mån 2 Nov (prognos) | 0 |
| tis 3 Nov (prognos) | 0 |
| ons 4 Nov (prognos) | 0 |
| tors 5 Nov (prognos) | 0 |
| fre 6 Nov (prognos) | 0 |
Georg Pauli: vanliga frågor
Vilket är det mest efterfrågade verket av Georg Pauli?
- Mens sana in corpore sano: 300 besök, 21% av visningarna. Listan sträcker sig till plats 9.
Vad är läsarsiffran för Georg Pauli?
- 2 100 besök under tolv månader (900 artistprofiler, 1 200 verk).
Föredrar läsarna en viss kategori av verk av Georg Pauli?
- Ja, Skärande färgskala (Färgharmoni): 43% av besöken för 14% av katalogen.