Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för James Giles på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
James Giles: statistik i korthet
Stags on the Highlands är det mest visade verket av James Giles: 300 besök under tolv månader, vilket motsvarar 15% av det totala antalet. Också ofta besökta: Fyvie Castle, Aberdeenshire och Gray Campbell. Totalt antal visningar: 3 600 (1 700 konstnärssidor, 1 900 verk). Minskning med 25% mellan Aug 2026 och Sep 2026. Toppnotering: Jul 2026 (2 900 besök). Enhetsfördelning: datorer (86%), mobiltelefoner (11%) och surfplattor (3%). Observerad preferens: Kontrastnivå (Kontrast), 65% av besöken för 34% av katalogen.
Topp 10 verk av James Giles baserat på visningar
Rankningen baseras på antal sökningar på WikiOO.org under tolv månader, inte på katalogbetyg. Rank 1 är det verk av James Giles som har flest sökningar.
-
1
Stags on the Highlands
300 besök · 15,0%
-
2
Fyvie Castle, Aberdeenshire, 1828
200 besök · 10,0%
-
3
Gray Campbell, 1836
200 besök · 10,0%
-
4
Sir Walter Scott with a Dog, 1854
100 besök · 5,0%
-
5
Self Portrait in a Maroon Coat and Crimson Beret, 1846
100 besök · 5,0%
-
6
Waterfall, 1851
100 besök · 5,0%
-
7
Deer Drinking at a Forest Stream, 1851
100 besök · 5,0%
-
8
Castle Fraser, 1858
100 besök · 5,0%
-
9
Tolquhon Castle
100 besök · 5,0%
-
10
Marischal College Quadrangle, Aberdeen, 1861
100 besök · 5,0%
Hur många läsare har James Giless post per månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa underliggande data
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Okt 2025 | 0 | 0 |
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 0 | 0 |
| Jul 2026 | 1 500 | 1 400 |
| Aug 2026 | 0 | 400 |
| Sep 2026 | 200 | 100 |
Hur stor är den månatliga läsarsiffran för verken av James Giles?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vilka kategorier av verk av James Giles väljs av läsarna?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa underliggande data
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 40,0% | 35,0% |
| Mjuk skugga | 28,0% | 35,0% |
| Mjuk luminans | 24,0% | 25,0% |
| Ljusstyrka | 8,0% | 5,0% |
| Ljusstark | 0,0% | 0,0% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 14,0% | 10,0% |
| Dämpad färgsättning | 44,0% | 50,0% |
| Måttlig mjukhet | 26,0% | 40,0% |
| Tydlig färgmättnad | 16,0% | 0,0% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Jordnära | 68,9% | 88,2% |
| Mörka toner | 17,8% | 0,0% |
| Neutrala toner | 13,3% | 11,8% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 38,0% | 30,0% |
| Balanserad | 48,0% | 70,0% |
| Livfulla färger | 14,0% | 0,0% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 14,0% | 10,0% |
| Mild | 20,0% | 15,0% |
| Balanserad | 4,0% | 0,0% |
| Stark kontrast | 28,0% | 10,0% |
| Kontrastnivå | 34,0% | 65,0% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 6,0% | 15,0% |
| Mjukt blandad palett | 6,0% | 5,0% |
| Balanserad harmoni | 8,0% | 0,0% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 48,0% | 50,0% |
| Enhetlig palett | 32,0% | 30,0% |
Hur är de mest visade verken av James Giles fördelade över året?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa underliggande data
| Konstverk | Okt 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Lochside Scene | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| En Fågeljägare | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Self Portrait in a Maroon C… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Marriage Portrait of Lieute… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| William Elphinstone (1431–1… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Self Portrait | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| The Weird Wife o' Lang Stan… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Deer Drinking at a Forest S… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Baillie George Hendry of Ab… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| The Interior of the Drawing… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Söks James Giles via telefon eller via dator?
Varje tårtbit representerar en typ av enhet: mobil, surfplatta eller dator. Ju större tårtbit, desto fler besök kom från den enheten under de senaste tolv månaderna.
Visa underliggande data
| Enhet | Besök | Dela |
|---|---|---|
| datorer | 3 100 | 86,1% |
| mobiltelefoner | 400 | 11,1% |
| surfplattor | 100 | 2,8% |
Hur ser fördelningen av läsare för James Giles ut per språk?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Visa underliggande data
| Språk | Besök | Dela |
|---|---|---|
| Engelska | 300 | 60,0% |
| Koreanska | 100 | 20,0% |
| Serbiska | 100 | 20,0% |
Vad är den dagliga läsarantalet för James Giles, inklusive prognos?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa underliggande data
| Dag | Besök |
|---|---|
| sön 27 Sep | 0 |
| mån 28 Sep | 0 |
| tis 29 Sep | 0 |
| ons 30 Sep | 0 |
| tors 1 Okt | 0 |
| fre 2 Okt | 0 |
| lör 3 Okt | 0 |
| sön 4 Okt | 100 |
| mån 5 Okt | 0 |
| tis 6 Okt | 100 |
| ons 7 Okt | 0 |
| tors 8 Okt | 0 |
| fre 9 Okt | 0 |
| lör 10 Okt | 0 |
| sön 11 Okt | 0 |
| mån 12 Okt | 0 |
| tis 13 Okt | 0 |
| ons 14 Okt | 200 |
| tors 15 Okt | 0 |
| fre 16 Okt | 300 |
| lör 17 Okt | 0 |
| sön 18 Okt (prognos) | 100 |
| mån 19 Okt (prognos) | 0 |
| tis 20 Okt (prognos) | 100 |
| ons 21 Okt (prognos) | 200 |
| tors 22 Okt (prognos) | 0 |
| fre 23 Okt (prognos) | 300 |
| lör 24 Okt (prognos) | 0 |
| sön 25 Okt (prognos) | 100 |
| mån 26 Okt (prognos) | 0 |
| tis 27 Okt (prognos) | 100 |
| ons 28 Okt (prognos) | 300 |
| tors 29 Okt (prognos) | 0 |
| fre 30 Okt (prognos) | 400 |
| lör 31 Okt (prognos) | 0 |
| sön 1 Nov (prognos) | 100 |
| mån 2 Nov (prognos) | 0 |
| tis 3 Nov (prognos) | 100 |
| ons 4 Nov (prognos) | 300 |
| tors 5 Nov (prognos) | 0 |
| fre 6 Nov (prognos) | 400 |
| lör 7 Nov (prognos) | 0 |
James Giles: vanliga frågor
Vilket är det mest efterfrågade verket av James Giles?
- Stags on the Highlands: 300 besök, 15% av visningarna. Listan sträcker sig till plats 10.
Vad är läsarsiffran för James Giles?
- 3 600 besök under tolv månader (1 700 artistprofiler, 1 900 verk).
Söks James Giles oftare via telefon eller dator?
- Konsultationer fördelas på datorer (86%), mobiltelefoner (11%) och surfplattor (3%); datorer leder med 86%.
Föredrar läsarna en viss kategori av verk av James Giles?
- Ja, Kontrastnivå (Kontrast): 65% av besöken för 34% av katalogen.