Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för José Jiménez Aranda på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
José Jiménez Aranda: sammanfattning av läsare
Under de senaste tolv månaderna var det mest efterfrågade verket av José Jiménez Aranda i WikiOO.org-databasen Una desgracia: 500 besök, vilket utgör 14% av alla sökningar på konstnären. Det följs av Don Quixote and Sancho Panza och Retrato de Mujer. Sidan för José Jiménez Aranda har visats 5 500 gånger: 2 100 på artistprofilen och 3 400 på enskilda verk. Antalet konsultationer ökade med 233% från Aug 2026 till Sep 2026. Månaden med flest besök var Jul 2026 med 4 200 besök. Konsultation sker på datorer (80%) och mobiltelefoner (20%). Läsare konsulterar Stark färgmässig enhetlighet (Färgharmoni) mer än vad dess andel i katalogen antyder: 44% av besöken mot 28% av verken.
De 10 mest efterfrågade verken av José Jiménez Aranda
Verk av José Jiménez Aranda rangordnade efter antal visningar på WikiOO.org under de senaste tolv månaderna, med de mest visade först.
-
1
Una desgracia, 1890
500 besök · 13,9%
-
2
Don Quixote and Sancho Panza
300 besök · 8,3%
-
3
Retrato de Mujer
300 besök · 8,3%
-
4
Study of a soldier
300 besök · 8,3%
-
5
The Dancing Lesson, 1888
200 besök · 5,6%
-
6
Tocando el violin
200 besök · 5,6%
-
7
Retrato de Emilio Sala
200 besök · 5,6%
-
8
Study of horses
200 besök · 5,6%
-
9
The first child
100 besök · 2,8%
-
10
Study
100 besök · 2,8%
Hur många gånger visas posten för José Jiménez Aranda varje månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Datatabell
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Okt 2025 | 0 | 0 |
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 0 | 0 |
| Jul 2026 | 1 200 | 3 000 |
| Aug 2026 | 200 | 100 |
| Sep 2026 | 700 | 300 |
Hur ofta besöks verken av José Jiménez Aranda?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vilken typ av verk av José Jiménez Aranda läser besökarna?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Datatabell
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 32,0% | 44,4% |
| Mjuk skugga | 16,0% | 16,7% |
| Mjuk luminans | 14,0% | 2,8% |
| Ljusstyrka | 32,0% | 30,6% |
| Ljusstark | 6,0% | 5,6% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 32,0% | 36,1% |
| Dämpad färgsättning | 28,0% | 41,7% |
| Måttlig mjukhet | 18,0% | 8,3% |
| Tydlig färgmättnad | 22,0% | 13,9% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Jordnära | 58,5% | 54,8% |
| Neutrala toner | 34,2% | 29,0% |
| Mörka toner | 4,9% | 6,5% |
| Pastellfärger | 2,4% | 9,7% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 44,0% | 41,7% |
| Balanserad | 32,0% | 44,4% |
| Livfulla färger | 24,0% | 13,9% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 26,0% | 19,4% |
| Mild | 22,0% | 16,7% |
| Balanserad | 10,0% | 8,3% |
| Stark kontrast | 24,0% | 36,1% |
| Kontrastnivå | 18,0% | 19,4% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 8,0% | 8,3% |
| Mjukt blandad palett | 14,0% | 22,2% |
| Balanserad harmoni | 8,0% | 0,0% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 28,0% | 44,4% |
| Enhetlig palett | 42,0% | 25,0% |
Vilka verk av José Jiménez Aranda är mest efterfrågade månad för månad?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Datatabell
| Konstverk | Okt 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Don Quixote and Sancho Panza | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 300 | 0 | 0 |
| Tocando el violin | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 0 | 0 |
| Woman turning off the light… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Portrait of the artists mot… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Good night | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Retrato de Mujer | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 300 | 0 | 0 |
| Retrato | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| The sweet saint | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| El violinista | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Pine-trees at Alcalá de Gua… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Vilka enheter används för att visa José Jiménez Aranda?
Varje tårtbit representerar en typ av enhet: mobil, surfplatta eller dator. Ju större tårtbit, desto fler besök kom från den enheten under de senaste tolv månaderna.
Datatabell
| Enhet | Besök | Dela |
|---|---|---|
| datorer | 4 400 | 80,0% |
| mobiltelefoner | 1 100 | 20,0% |
På vilka språk söker man efter José Jiménez Aranda?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Datatabell
| Språk | Besök | Dela |
|---|---|---|
| Engelska | 300 | 42,9% |
| Spanska | 300 | 42,9% |
| Japanska | 100 | 14,3% |
Hur många besök har José Jiménez Aranda per dag, och vad är förväntat?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Datatabell
| Dag | Besök |
|---|---|
| mån 21 Sep | 0 |
| tis 22 Sep | 0 |
| ons 23 Sep | 0 |
| tors 24 Sep | 0 |
| fre 25 Sep | 0 |
| lör 26 Sep | 0 |
| sön 27 Sep | 0 |
| mån 28 Sep | 0 |
| tis 29 Sep | 0 |
| ons 30 Sep | 0 |
| tors 1 Okt | 0 |
| fre 2 Okt | 0 |
| lör 3 Okt | 0 |
| sön 4 Okt | 0 |
| mån 5 Okt | 100 |
| tis 6 Okt | 100 |
| ons 7 Okt | 400 |
| tors 8 Okt | 600 |
| fre 9 Okt | 700 |
| lör 10 Okt | 100 |
| sön 11 Okt | 0 |
| mån 12 Okt (prognos) | 100 |
| tis 13 Okt (prognos) | 100 |
| ons 14 Okt (prognos) | 600 |
| tors 15 Okt (prognos) | 900 |
| fre 16 Okt (prognos) | 1 000 |
| lör 17 Okt (prognos) | 100 |
| sön 18 Okt (prognos) | 0 |
| mån 19 Okt (prognos) | 200 |
| tis 20 Okt (prognos) | 200 |
| ons 21 Okt (prognos) | 700 |
| tors 22 Okt (prognos) | 1 100 |
| fre 23 Okt (prognos) | 1 300 |
| lör 24 Okt (prognos) | 200 |
| sön 25 Okt (prognos) | 0 |
| mån 26 Okt (prognos) | 200 |
| tis 27 Okt (prognos) | 200 |
| ons 28 Okt (prognos) | 800 |
| tors 29 Okt (prognos) | 1 300 |
| fre 30 Okt (prognos) | 1 500 |
| lör 31 Okt (prognos) | 200 |
| sön 1 Nov (prognos) | 0 |
Frågor om läsarsiffror för José Jiménez Aranda
Vilka verk av José Jiménez Aranda är mest efterfrågade?
- Una desgracia, med 500 besök (14% av alla visningar för José Jiménez Aranda). Rankingen ovan listar 10 verk.
Hur många gånger har José Jiménez Aranda efterfrågats på WikiOO.org?
- 5 500 gånger under tolv månader: 2 100 på konstnärens sida och 3 400 på verksidorna.
På vilka enheter söker man efter José Jiménez Aranda?
- José Jiménez Aranda har visats på datorer (80%) och mobiltelefoner (20%); datorer står för 80% av visningarna.
Vilken typ av verk av José Jiménez Aranda föredrar läsarna?
- Stark färgmässig enhetlighet (Färgharmoni): 44% av besöken, jämfört med 28% av katalogen.