Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Norman Wilkinson på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
Norman Wilkinson: statistik i korthet
The Little Ships at Dunkirk, June 1940 är det mest visade verket av Norman Wilkinson: 200 besök under tolv månader, vilket motsvarar 4% av det totala antalet. Också ofta besökta: London, Midland and Scottish Express Train Being Bombed near Bletchley, October 1940 (The LMS at War Series) och Japan Signs Her Own Death Warrant Attack on Pearl Harbour, 7 December 1941. Totalt antal visningar: 5 300 (1 100 konstnärssidor, 4 200 verk). Toppnotering: Jul 2026 (4 000 besök). Enhetsfördelning: datorer (87%), mobiltelefoner (11%) och surfplattor (2%). Observerad preferens: Enhetlig palett (Färgharmoni), 38% av besöken för 24% av katalogen.
Topp 10 verk av Norman Wilkinson baserat på visningar
Rankningen baseras på antal sökningar på WikiOO.org under tolv månader, inte på katalogbetyg. Rank 1 är det verk av Norman Wilkinson som har flest sökningar.
-
1
The Little Ships at Dunkirk, June 1940, 1940
200 besök · 4,0%
-
2
London, Midland and Scottish Express Train Being Bombed near Bletchley, October 1940 (The LMS at War Series), 1940
200 besök · 4,0%
-
3
Japan Signs Her Own Death Warrant Attack on Pearl Harbour, 7 December 1941
200 besök · 4,0%
-
4
View of Docks with SS 'Duke of Argyll' at Quay (London, Midland and Scottish Railway poster artwork)
200 besök · 4,0%
-
5
A Sunderland Flying Boat Rescuing the Crew of a Liberator
200 besök · 4,0%
-
6
A Destroyer Sinking a Submarine
200 besök · 4,0%
-
7
Barges off Greenwich
200 besök · 4,0%
-
8
Portrush from White Rocks
200 besök · 4,0%
-
9
HMS 'Cardiff'
200 besök · 4,0%
-
10
Hawker Harts of 601 Squadron, 1936
200 besök · 4,0%
Hur många läsare har Norman Wilkinsons post per månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa underliggande data
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Okt 2025 | 0 | 0 |
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 0 | 100 |
| Jul 2026 | 500 | 3 500 |
| Aug 2026 | 200 | 400 |
| Sep 2026 | 400 | 200 |
Hur stor är den månatliga läsarsiffran för verken av Norman Wilkinson?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vilka kategorier av verk av Norman Wilkinson väljs av läsarna?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa underliggande data
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 12,0% | 0,0% |
| Mjuk skugga | 14,0% | 18,0% |
| Mjuk luminans | 38,0% | 48,0% |
| Ljusstyrka | 34,0% | 34,0% |
| Ljusstark | 2,0% | 0,0% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 46,0% | 50,0% |
| Dämpad färgsättning | 30,0% | 16,0% |
| Måttlig mjukhet | 16,0% | 28,0% |
| Tydlig färgmättnad | 8,0% | 6,0% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Neutrala toner | 61,0% | 64,7% |
| Jordnära | 24,4% | 32,4% |
| Mörka toner | 9,8% | 2,9% |
| Monokromt | 2,4% | 0,0% |
| Pastellfärger | 2,4% | 0,0% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 32,0% | 36,0% |
| Balanserad | 56,0% | 52,0% |
| Livfulla färger | 12,0% | 12,0% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 22,0% | 26,0% |
| Mild | 26,0% | 30,0% |
| Balanserad | 12,0% | 6,0% |
| Stark kontrast | 12,0% | 8,0% |
| Kontrastnivå | 28,0% | 30,0% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 38,0% | 18,0% |
| Mjukt blandad palett | 16,0% | 24,0% |
| Balanserad harmoni | 10,0% | 4,0% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 12,0% | 16,0% |
| Enhetlig palett | 24,0% | 38,0% |
Hur är de mest visade verken av Norman Wilkinson fördelade över året?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa underliggande data
| Konstverk | Okt 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| War in Pictures An Aircraft… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Shipbuilding | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| The Mourne Mountains, Sliev… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rock of Cashel (London, Mid… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Japan Signs Her Own Death W… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Harvest Fields, Sperrins | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Air Raid on the Anchorage F… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ireland for Holidays The Gi… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Night Action off Cape Matap… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Train Crossing Monsal Dale… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Söks Norman Wilkinson via telefon eller via dator?
Varje tårtbit representerar en typ av enhet: mobil, surfplatta eller dator. Ju större tårtbit, desto fler besök kom från den enheten under de senaste tolv månaderna.
Visa underliggande data
| Enhet | Besök | Dela |
|---|---|---|
| datorer | 4 600 | 86,8% |
| mobiltelefoner | 600 | 11,3% |
| surfplattor | 100 | 1,9% |
Hur ser fördelningen av läsare för Norman Wilkinson ut per språk?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Visa underliggande data
| Språk | Besök | Dela |
|---|---|---|
| Japanska | 200 | 66,7% |
| Turkiska | 100 | 33,3% |
Vad är den dagliga läsarantalet för Norman Wilkinson, inklusive prognos?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa underliggande data
| Dag | Besök |
|---|---|
| lör 26 Sep | 0 |
| sön 27 Sep | 0 |
| mån 28 Sep | 0 |
| tis 29 Sep | 0 |
| ons 30 Sep | 100 |
| tors 1 Okt | 100 |
| fre 2 Okt | 0 |
| lör 3 Okt | 100 |
| sön 4 Okt | 0 |
| mån 5 Okt | 0 |
| tis 6 Okt | 100 |
| ons 7 Okt | 0 |
| tors 8 Okt | 0 |
| fre 9 Okt | 400 |
| lör 10 Okt | 0 |
| sön 11 Okt | 100 |
| mån 12 Okt | 200 |
| tis 13 Okt | 0 |
| ons 14 Okt | 0 |
| tors 15 Okt | 0 |
| fre 16 Okt | 200 |
| lör 17 Okt (prognos) | 0 |
| sön 18 Okt (prognos) | 0 |
| mån 19 Okt (prognos) | 100 |
| tis 20 Okt (prognos) | 0 |
| ons 21 Okt (prognos) | 0 |
| tors 22 Okt (prognos) | 0 |
| fre 23 Okt (prognos) | 300 |
| lör 24 Okt (prognos) | 100 |
| sön 25 Okt (prognos) | 100 |
| mån 26 Okt (prognos) | 100 |
| tis 27 Okt (prognos) | 100 |
| ons 28 Okt (prognos) | 100 |
| tors 29 Okt (prognos) | 100 |
| fre 30 Okt (prognos) | 300 |
| lör 31 Okt (prognos) | 100 |
| sön 1 Nov (prognos) | 100 |
| mån 2 Nov (prognos) | 100 |
| tis 3 Nov (prognos) | 100 |
| ons 4 Nov (prognos) | 100 |
| tors 5 Nov (prognos) | 100 |
| fre 6 Nov (prognos) | 400 |
Norman Wilkinson: vanliga frågor
Vilket är det mest efterfrågade verket av Norman Wilkinson?
- The Little Ships at Dunkirk, June 1940: 200 besök, 4% av visningarna. Listan sträcker sig till plats 10.
Vad är läsarsiffran för Norman Wilkinson?
- 5 300 besök under tolv månader (1 100 artistprofiler, 4 200 verk).
Söks Norman Wilkinson oftare via telefon eller dator?
- Konsultationer fördelas på datorer (87%), mobiltelefoner (11%) och surfplattor (2%); datorer leder med 87%.
Föredrar läsarna en viss kategori av verk av Norman Wilkinson?
- Ja, Enhetlig palett (Färgharmoni): 38% av besöken för 24% av katalogen.