Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Remedios Varo på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
Remedios Varo: sammanfattning av läsare
Under de senaste tolv månaderna var det mest efterfrågade verket av Remedios Varo i WikiOO.org-databasen The call: 3 500 besök, vilket utgör 8% av alla sökningar på konstnären. Det följs av Embroidering the Earth's mantle och Cats' Paradise. Sidan för Remedios Varo har visats 56 400 gånger: 17 700 på artistprofilen och 38 700 på enskilda verk. Antalet konsultationer ökade med 93% från Aug 2026 till Sep 2026. Månaden med flest besök var Jul 2026 med 25 600 besök. Inläggen läses på Italienska (21%), Svenska (15%) och Spanska (13%). Läsarna finns främst i Mexiko (19%), Sverige (19%) och Italien (16%). Konsultation sker på datorer (56%), mobiltelefoner (40%) och surfplattor (4%). Läsare konsulterar Mjuk skugga (Ljusstyrka) mer än vad dess andel i katalogen antyder: 35% av besöken mot 24% av verken.
De 10 mest efterfrågade verken av Remedios Varo
Verk av Remedios Varo rangordnade efter antal visningar på WikiOO.org under de senaste tolv månaderna, med de mest visade först.
-
1
The call
3 500 besök · 7,9%
-
2
Embroidering the Earth's mantle
3 000 besök · 6,8%
-
3
Cats' Paradise
1 800 besök · 4,1%
-
4
Creation of birds
1 700 besök · 3,8%
-
5
Dead leaves
1 600 besök · 3,6%
-
6
Vegetarian vampire
1 300 besök · 2,9%
-
7
The farewell
1 200 besök · 2,7%
-
8
Harmony
1 200 besök · 2,7%
-
9
The other clock 3
1 100 besök · 2,5%
-
10
Premonition
1 100 besök · 2,5%
Hur många gånger visas posten för Remedios Varo varje månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Datatabell
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Okt 2025 | 0 | 0 |
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 200 | 400 |
| Jul 2026 | 6 300 | 19 300 |
| Aug 2026 | 2 600 | 7 700 |
| Sep 2026 | 8 600 | 11 300 |
Hur ofta besöks verken av Remedios Varo?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vilken typ av verk av Remedios Varo läser besökarna?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Datatabell
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 32,0% | 32,0% |
| Mjuk skugga | 24,0% | 35,1% |
| Mjuk luminans | 18,0% | 14,4% |
| Ljusstyrka | 8,0% | 6,3% |
| Ljusstark | 18,0% | 12,2% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 38,0% | 26,1% |
| Dämpad färgsättning | 8,0% | 8,8% |
| Måttlig mjukhet | 18,0% | 25,4% |
| Tydlig färgmättnad | 28,0% | 34,7% |
| Mättad färg | 8,0% | 5,0% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörka toner | 39,5% | 49,9% |
| Jordnära | 30,2% | 27,9% |
| Neutrala toner | 18,6% | 12,5% |
| Monokromt | 4,7% | 6,1% |
| Pastellfärger | 7,0% | 3,6% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 44,0% | 29,3% |
| Balanserad | 26,0% | 36,5% |
| Livfulla färger | 30,0% | 34,2% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 16,0% | 13,3% |
| Mild | 26,0% | 35,4% |
| Balanserad | 14,0% | 17,1% |
| Stark kontrast | 30,0% | 21,4% |
| Kontrastnivå | 14,0% | 12,8% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 8,0% | 3,8% |
| Mjukt blandad palett | 8,0% | 4,3% |
| Balanserad harmoni | 8,0% | 9,5% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 30,0% | 34,0% |
| Enhetlig palett | 46,0% | 48,4% |
Vilka verk av Remedios Varo är mest efterfrågade månad för månad?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Datatabell
| Konstverk | Okt 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Embroidering the Earth's ma… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 500 | 400 | 1 200 |
| Icon 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 100 | 300 |
| The farewell | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 400 | 200 | 500 |
| Vegetarian vampire | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 500 | 0 | 800 |
| Find | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 600 | 0 | 400 |
| Harmony | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 700 | 0 | 200 |
| Breaking the vicious circle | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 400 | 300 |
| Star catcher | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 0 | 300 |
| Mimicry | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 0 | 100 |
| The call | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 600 | 900 | 1 400 |
Vilka enheter används för att visa Remedios Varo?
Varje tårtbit representerar en typ av enhet: mobil, surfplatta eller dator. Ju större tårtbit, desto fler besök kom från den enheten under de senaste tolv månaderna.
Datatabell
| Enhet | Besök | Dela |
|---|---|---|
| datorer | 31 600 | 56,0% |
| mobiltelefoner | 22 300 | 39,5% |
| surfplattor | 2 500 | 4,4% |
På vilka språk söker man efter Remedios Varo?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Datatabell
| Språk | Besök | Dela |
|---|---|---|
| Italienska | 2 400 | 20,7% |
| Svenska | 1 700 | 14,7% |
| Spanska | 1 500 | 12,9% |
| Engelska | 1 300 | 11,2% |
| Portugisiska | 1 300 | 11,2% |
| Ryska | 600 | 5,2% |
| Tyska | 400 | 3,4% |
| Tjeckiska | 300 | 2,6% |
| Ungerska | 300 | 2,6% |
| Lettiska | 300 | 2,6% |
Hur många besök har Remedios Varo per dag, och vad är förväntat?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Datatabell
| Dag | Besök |
|---|---|
| lör 26 Sep | 1 600 |
| sön 27 Sep | 1 400 |
| mån 28 Sep | 700 |
| tis 29 Sep | 800 |
| ons 30 Sep | 600 |
| tors 1 Okt | 800 |
| fre 2 Okt | 1 400 |
| lör 3 Okt | 900 |
| sön 4 Okt | 2 700 |
| mån 5 Okt | 2 200 |
| tis 6 Okt | 700 |
| ons 7 Okt | 2 500 |
| tors 8 Okt | 1 300 |
| fre 9 Okt | 1 300 |
| lör 10 Okt | 500 |
| sön 11 Okt | 900 |
| mån 12 Okt | 1 300 |
| tis 13 Okt | 900 |
| ons 14 Okt | 500 |
| tors 15 Okt | 900 |
| fre 16 Okt | 1 400 |
| lör 17 Okt (prognos) | 700 |
| sön 18 Okt (prognos) | 1 200 |
| mån 19 Okt (prognos) | 1 000 |
| tis 20 Okt (prognos) | 600 |
| ons 21 Okt (prognos) | 900 |
| tors 22 Okt (prognos) | 700 |
| fre 23 Okt (prognos) | 1 000 |
| lör 24 Okt (prognos) | 700 |
| sön 25 Okt (prognos) | 1 100 |
| mån 26 Okt (prognos) | 900 |
| tis 27 Okt (prognos) | 500 |
| ons 28 Okt (prognos) | 800 |
| tors 29 Okt (prognos) | 700 |
| fre 30 Okt (prognos) | 900 |
| lör 31 Okt (prognos) | 600 |
| sön 1 Nov (prognos) | 1 100 |
| mån 2 Nov (prognos) | 900 |
| tis 3 Nov (prognos) | 500 |
| ons 4 Nov (prognos) | 800 |
| tors 5 Nov (prognos) | 600 |
| fre 6 Nov (prognos) | 900 |
Frågor om läsarsiffror för Remedios Varo
Vilka verk av Remedios Varo är mest efterfrågade?
- The call, med 3 500 besök (8% av alla visningar för Remedios Varo). Rankingen ovan listar 10 verk.
Hur många gånger har Remedios Varo efterfrågats på WikiOO.org?
- 56 400 gånger under tolv månader: 17 700 på konstnärens sida och 38 700 på verksidorna.
På vilka enheter söker man efter Remedios Varo?
- Remedios Varo har visats på datorer (56%), mobiltelefoner (40%) och surfplattor (4%); datorer står för 56% av visningarna.
På vilka språk söker man efter Remedios Varo?
- På Italienska (21%), Svenska (15%) och Spanska (13%). Italienska är först med 21%.
Vilken typ av verk av Remedios Varo föredrar läsarna?
- Mjuk skugga (Ljusstyrka): 35% av besöken, jämfört med 24% av katalogen.