Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Takashi Murakami på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
Takashi Murakami: sammanfattning av läsare
Under de senaste tolv månaderna var det mest efterfrågade verket av Takashi Murakami i WikiOO.org-databasen Flower ball: 1 300 besök, vilket utgör 19% av alla sökningar på konstnären. Det följs av Killer pink och Rainbow Flower 4 O'Clock. Sidan för Takashi Murakami har visats 6 700 gånger: 3 900 på artistprofilen och 2 800 på enskilda verk. Antalet konsultationer ökade med 29% från Aug 2026 till Sep 2026. Månaden med flest besök var Jul 2026 med 2 800 besök. Konsultation sker på datorer (55%), mobiltelefoner (42%) och surfplattor (3%). Läsare konsulterar Skärande färgskala (Färgharmoni) mer än vad dess andel i katalogen antyder: 81% av besöken mot 50% av verken.
De 10 mest efterfrågade verken av Takashi Murakami
Verk av Takashi Murakami rangordnade efter antal visningar på WikiOO.org under de senaste tolv månaderna, med de mest visade först.
-
1
Flower ball
1 300 besök · 18,6%
-
2
Killer pink
600 besök · 8,6%
-
3
Rainbow Flower 4 O'Clock
500 besök · 7,1%
-
4
727 - (272)
500 besök · 7,1%
-
5
The world of sphere
400 besök · 5,7%
-
6
Normalized
400 besök · 5,7%
-
7
Tan tan bo puking
300 besök · 4,3%
-
8
Mr Dob
300 besök · 4,3%
-
9
The 500 arhats
300 besök · 4,3%
-
10
Stew (Blue), 1995
200 besök · 2,9%
Hur många gånger visas posten för Takashi Murakami varje månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Datatabell
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Okt 2025 | 0 | 0 |
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 0 | 0 |
| Jul 2026 | 800 | 2 000 |
| Aug 2026 | 1 200 | 500 |
| Sep 2026 | 1 900 | 300 |
Hur ofta besöks verken av Takashi Murakami?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vilken typ av verk av Takashi Murakami läser besökarna?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Datatabell
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 4,0% | 2,9% |
| Mjuk skugga | 4,0% | 2,9% |
| Mjuk luminans | 18,0% | 15,7% |
| Ljusstyrka | 34,0% | 52,9% |
| Ljusstark | 40,0% | 25,7% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 38,0% | 20,0% |
| Dämpad färgsättning | 10,0% | 8,6% |
| Måttlig mjukhet | 18,0% | 28,6% |
| Tydlig färgmättnad | 28,0% | 42,9% |
| Mättad färg | 6,0% | 0,0% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Neutrala toner | 48,8% | 50,8% |
| Jordnära | 12,2% | 18,0% |
| Metalliska toner | 2,4% | 21,3% |
| Pastellfärger | 19,5% | 6,6% |
| Mörka toner | 12,2% | 3,3% |
| Livfulla | 2,4% | 0,0% |
| Varma toner | 2,4% | 0,0% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 28,0% | 12,9% |
| Balanserad | 34,0% | 22,9% |
| Livfulla färger | 38,0% | 64,3% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 24,0% | 2,9% |
| Mild | 12,0% | 15,7% |
| Balanserad | 4,0% | 2,9% |
| Stark kontrast | 8,0% | 12,9% |
| Kontrastnivå | 52,0% | 65,7% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 50,0% | 81,4% |
| Mjukt blandad palett | 22,0% | 14,3% |
| Balanserad harmoni | 8,0% | 2,9% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 12,0% | 0,0% |
| Enhetlig palett | 8,0% | 1,4% |
Vilka verk av Takashi Murakami är mest efterfrågade månad för månad?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Datatabell
| Konstverk | Okt 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Killer pink | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 |
| Art for Baby | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Flower ball | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 100 | 0 |
| Flowers blooming in this wo… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Eye Love Monogram | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Homage to francis bacon | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Tan tan bo | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Mr. Pointy | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| The world of sphere | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 100 | 0 |
| DOB (klien's Pot Series) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 200 | 0 | 0 |
Vilka enheter används för att visa Takashi Murakami?
Varje tårtbit representerar en typ av enhet: mobil, surfplatta eller dator. Ju större tårtbit, desto fler besök kom från den enheten under de senaste tolv månaderna.
Datatabell
| Enhet | Besök | Dela |
|---|---|---|
| datorer | 3 700 | 55,2% |
| mobiltelefoner | 2 800 | 41,8% |
| surfplattor | 200 | 3,0% |
På vilka språk söker man efter Takashi Murakami?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Datatabell
| Språk | Besök | Dela |
|---|---|---|
| Slovakiska | 400 | 19,0% |
| Engelska | 300 | 14,3% |
| Bulgariska | 200 | 9,5% |
| Spanska | 200 | 9,5% |
| Turkiska | 200 | 9,5% |
| Chinese | 200 | 9,5% |
| Arabiska | 100 | 4,8% |
| Franska | 100 | 4,8% |
| Japanska | 100 | 4,8% |
| Holländska | 100 | 4,8% |
Hur många besök har Takashi Murakami per dag, och vad är förväntat?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Datatabell
| Dag | Besök |
|---|---|
| sön 27 Sep | 0 |
| mån 28 Sep | 200 |
| tis 29 Sep | 100 |
| ons 30 Sep | 300 |
| tors 1 Okt | 800 |
| fre 2 Okt | 100 |
| lör 3 Okt | 0 |
| sön 4 Okt | 200 |
| mån 5 Okt | 400 |
| tis 6 Okt | 100 |
| ons 7 Okt | 200 |
| tors 8 Okt | 100 |
| fre 9 Okt | 0 |
| lör 10 Okt | 700 |
| sön 11 Okt | 100 |
| mån 12 Okt | 1 200 |
| tis 13 Okt | 900 |
| ons 14 Okt | 0 |
| tors 15 Okt | 800 |
| fre 16 Okt | 0 |
| lör 17 Okt | 200 |
| sön 18 Okt (prognos) | 200 |
| mån 19 Okt (prognos) | 1 100 |
| tis 20 Okt (prognos) | 700 |
| ons 21 Okt (prognos) | 300 |
| tors 22 Okt (prognos) | 1 000 |
| fre 23 Okt (prognos) | 100 |
| lör 24 Okt (prognos) | 600 |
| sön 25 Okt (prognos) | 200 |
| mån 26 Okt (prognos) | 1 300 |
| tis 27 Okt (prognos) | 800 |
| ons 28 Okt (prognos) | 400 |
| tors 29 Okt (prognos) | 1 200 |
| fre 30 Okt (prognos) | 100 |
| lör 31 Okt (prognos) | 600 |
| sön 1 Nov (prognos) | 200 |
| mån 2 Nov (prognos) | 1 400 |
| tis 3 Nov (prognos) | 900 |
| ons 4 Nov (prognos) | 400 |
| tors 5 Nov (prognos) | 1 300 |
| fre 6 Nov (prognos) | 100 |
| lör 7 Nov (prognos) | 700 |
Frågor om läsarsiffror för Takashi Murakami
Vilka verk av Takashi Murakami är mest efterfrågade?
- Flower ball, med 1 300 besök (19% av alla visningar för Takashi Murakami). Rankingen ovan listar 10 verk.
Hur många gånger har Takashi Murakami efterfrågats på WikiOO.org?
- 6 700 gånger under tolv månader: 3 900 på konstnärens sida och 2 800 på verksidorna.
På vilka enheter söker man efter Takashi Murakami?
- Takashi Murakami har visats på datorer (55%), mobiltelefoner (42%) och surfplattor (3%); datorer står för 55% av visningarna.
Vilken typ av verk av Takashi Murakami föredrar läsarna?
- Skärande färgskala (Färgharmoni): 81% av besöken, jämfört med 50% av katalogen.