Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Thomas Girtin på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
Thomas Girtin: statistik i korthet
Durham Cathedral and Castle är det mest visade verket av Thomas Girtin: 300 besök under tolv månader, vilket motsvarar 6% av det totala antalet. Också ofta besökta: Street in Weymouth, Dorset och View of Pont St. Michel taken from Pont Neuf. Totalt antal visningar: 5 000 (400 konstnärssidor, 4 600 verk). Toppnotering: Jul 2026 (4 600 besök). Enhetsfördelning: datorer (100%). Observerad preferens: Dämpad (Färgmättnad), 55% av besöken för 44% av katalogen.
Topp 10 verk av Thomas Girtin baserat på visningar
Rankningen baseras på antal sökningar på WikiOO.org under tolv månader, inte på katalogbetyg. Rank 1 är det verk av Thomas Girtin som har flest sökningar.
-
1
Durham Cathedral and Castle
300 besök · 5,7%
-
2
Street in Weymouth, Dorset
300 besök · 5,7%
-
3
View of Pont St. Michel taken from Pont Neuf
200 besök · 3,8%
-
4
The West Front of Jedburgh Abbey, Scotland
200 besök · 3,8%
-
5
Berry Pomeroy Castle, Devon
200 besök · 3,8%
-
6
View near Beddgelert (Snowdonia)
200 besök · 3,8%
-
7
The Village of Jedburgh, Roxburghshire
200 besök · 3,8%
-
8
Morpeth Bridge
200 besök · 3,8%
-
9
Appledore, Devon
200 besök · 3,8%
-
10
View of Monte Casino (after J.R.Cozens)
200 besök · 3,8%
Hur många läsare har Thomas Girtins post per månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa underliggande data
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Okt 2025 | 0 | 0 |
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 100 | 100 |
| Jul 2026 | 300 | 4 300 |
| Aug 2026 | 0 | 100 |
| Sep 2026 | 0 | 100 |
Hur stor är den månatliga läsarsiffran för verken av Thomas Girtin?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vilka kategorier av verk av Thomas Girtin väljs av läsarna?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa underliggande data
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 2,0% | 1,9% |
| Mjuk skugga | 2,0% | 3,8% |
| Mjuk luminans | 18,0% | 18,9% |
| Ljusstyrka | 56,0% | 49,1% |
| Ljusstark | 22,0% | 26,4% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 44,0% | 54,7% |
| Dämpad färgsättning | 36,0% | 30,2% |
| Måttlig mjukhet | 20,0% | 13,2% |
| Tydlig färgmättnad | 0,0% | 1,9% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Neutrala toner | 81,2% | 80,0% |
| Jordnära | 14,6% | 14,0% |
| Monokromt | 4,2% | 4,0% |
| Pastellfärger | 0,0% | 2,0% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 24,0% | 24,5% |
| Balanserad | 64,0% | 67,9% |
| Livfulla färger | 12,0% | 7,5% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 20,0% | 20,8% |
| Mild | 6,0% | 9,4% |
| Balanserad | 12,0% | 11,3% |
| Stark kontrast | 30,0% | 30,2% |
| Kontrastnivå | 32,0% | 28,3% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 8,0% | 11,3% |
| Mjukt blandad palett | 4,0% | 7,5% |
| Balanserad harmoni | 4,0% | 3,8% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 36,0% | 43,4% |
| Enhetlig palett | 48,0% | 34,0% |
Hur är de mest visade verken av Thomas Girtin fördelade över året?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa underliggande data
| Konstverk | Okt 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| A Thatched Cottage among Tr… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rievaulx abbey yorkshire | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Alnwick Castle from Brizlee… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Interior of Tintern Abbey l… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Village by River with Mount… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| An Overshot Mill | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Bamburgh Castle, Northumber… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Jedburgh Abbey from the Sou… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Trees near a Lake or River… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| The Ruins of the Emperor Ju… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Söks Thomas Girtin via telefon eller via dator?
Varje tårtbit representerar en typ av enhet: mobil, surfplatta eller dator. Ju större tårtbit, desto fler besök kom från den enheten under de senaste tolv månaderna.
Visa underliggande data
| Enhet | Besök | Dela |
|---|---|---|
| datorer | 5 000 | 100,0% |
Hur ser fördelningen av läsare för Thomas Girtin ut per språk?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Vad är den dagliga läsarantalet för Thomas Girtin, inklusive prognos?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa underliggande data
| Dag | Besök |
|---|---|
| tis 22 Sep | 0 |
| ons 23 Sep | 0 |
| tors 24 Sep | 0 |
| fre 25 Sep | 100 |
| lör 26 Sep | 0 |
| sön 27 Sep | 0 |
| mån 28 Sep | 100 |
| tis 29 Sep | 0 |
| ons 30 Sep | 0 |
| tors 1 Okt | 0 |
| fre 2 Okt | 0 |
| lör 3 Okt | 0 |
| sön 4 Okt | 0 |
| mån 5 Okt | 0 |
| tis 6 Okt | 0 |
| ons 7 Okt | 0 |
| tors 8 Okt | 0 |
| fre 9 Okt | 0 |
| lör 10 Okt | 0 |
| sön 11 Okt | 0 |
| mån 12 Okt | 0 |
| tis 13 Okt (prognos) | 0 |
| ons 14 Okt (prognos) | 0 |
| tors 15 Okt (prognos) | 0 |
| fre 16 Okt (prognos) | 0 |
| lör 17 Okt (prognos) | 0 |
| sön 18 Okt (prognos) | 0 |
| mån 19 Okt (prognos) | 0 |
| tis 20 Okt (prognos) | 0 |
| ons 21 Okt (prognos) | 0 |
| tors 22 Okt (prognos) | 0 |
| fre 23 Okt (prognos) | 0 |
| lör 24 Okt (prognos) | 0 |
| sön 25 Okt (prognos) | 0 |
| mån 26 Okt (prognos) | 0 |
| tis 27 Okt (prognos) | 0 |
| ons 28 Okt (prognos) | 0 |
| tors 29 Okt (prognos) | 0 |
| fre 30 Okt (prognos) | 0 |
| lör 31 Okt (prognos) | 0 |
| sön 1 Nov (prognos) | 0 |
| mån 2 Nov (prognos) | 0 |
Thomas Girtin: vanliga frågor
Vilket är det mest efterfrågade verket av Thomas Girtin?
- Durham Cathedral and Castle: 300 besök, 6% av visningarna. Listan sträcker sig till plats 10.
Vad är läsarsiffran för Thomas Girtin?
- 5 000 besök under tolv månader (400 artistprofiler, 4 600 verk).
Söks Thomas Girtin oftare via telefon eller dator?
- Konsultationer fördelas på datorer (100%); datorer leder med 100%.
Föredrar läsarna en viss kategori av verk av Thomas Girtin?
- Ja, Dämpad (Färgmättnad): 55% av besöken för 44% av katalogen.