Kağıt Boyutu

Öğrenci Sanat Rehberi

Peppermint Candy

Adı Sınıf Tarih

John Frederick Peto, Peppermint Candy (1878). Kamu malı kapsamındadır. Bu tuvali hareketli bir ışık altında inceleyin: çizim, vernik altındaki gerçek renk, saf pigment

Temel Bilgiler

Sanatçı
John Frederick Peto wikioo.org/tr/artists/john-frederick-peto_tr/
Sanatçının yaşam tarihleri
1854 – 1907
Boyalı
1878

Bağlam içinde

Peppermint Candy — John Frederick Peto

Yapım yılı

  1. 1850
  2. 1860
  3. 1870
  4. 1880
  5. 1890
  6. 1900

Üst satır: yıllar. Alt satır: sanatçının her dönemin başında ve sonunda kaç yaşında olduğu — doğumda 0, ölümünde 53.

Sanatçının 24 yaşındayken yapılmıştır. Sanatçı 53 yaşına kadar yaşadı. 4 kataloğumuzdaki bu sanatçıya ait 102 tarihli eserden daha önce üretilmiştir.

Gölgelenmiş: John Frederick Peto'in yaşam süresi (1854–1907) ▲ bu eser, 1878 on yıl on yıl, tarihli her bir tablo

İlk eserler: 1888 yılına kadar Temel çalışma yılları: 1888–1900 Geç dönem eserler: 1900 yılından itibaren

Bu üç bant, bu katalogda tarihi bulunan eserleri bir ilk çeyrek, bir orta yarı ve bir son çeyrek olarak ayırır. Bunlar sanatçının tüm üretimini kapsamaz: ince bir kesinti, sakin bir dönemden ziyade kayıtlardaki bir boşluk olabilir. Sanatçının yaşamıyla bütünleşen aynı yıllar

Benzer eserlerle karşılaştır

Yukarıdaki eserlerden birini seçin: bu eserle ortak olan iki özelliği ve farklı olan bir özelliği belirtin.

Bu eserin yanına yakışacak diğer çalışmalar: wikioo.org/tr/art/similar/john-frederick-peto-peppermint-candy-8YDM35-en/

Renk Paleti

Görüntü üzerinden ölçülmüştür

    Ana renk

    Rosy Brown #a4897c

    Kataloglanmış palet

    • #A4897C
    • #160E12
    • #843E2F
    • #E1CBB3

    Bu renkler sanatçının tüm paletinin içinde yer alır Renge göre diğer tabloları bulun

    Ana renk adı
    Rosy Brown
    Yoğunluk
    Monochromatic Tek bir mat tondan birçok parlak tona kadar, renklerin ne kadar doygun ve çeşitli olduğudur.
    Kontrast
    Statement Renklerin resim genelinde ışıklık ve doygunluk açısından ne kadar farklılık gösterdiği.
    Uyum
    Discordant Palette Renklerin birbiriyle uyumu; zıtlıktan tam bir bütünlüğe kadar.
    Parlaklık
    Deep_shadow Resmin derin gölgelerden parlak ışıklara kadar genel olarak ne kadar açık veya koyu göründüğü.
    Doygunluk
    Muted Griye yakın tonlardan tamamen canlı renklere kadar, renklerin ne kadar saf ve güçlü olduğu.

    Bu tablo dünyanın neresinde inceleniyor?

    • 1% altı
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% ve üzeri
    Bu tablonun tek başına haritalandırılacak kadar çok kayıtlı ziyaretçisi bulunmadığından, levha son on iki ayda John Frederick Peto tarafından üretilen tüm eserleri kapsamaktadır — toplamda 6 ülke. Bu rakamların kaynağı

    Öncü on ülke

    1. 1 Çin 83,0%
    2. 2 Amerika Birleşik Devletleri 8,5%
    3. 3 Arjantin 2,1%
    4. 4 Hong Kong 2,1%
    5. 5 Romanya 2,1%
    6. 6 Singapur 2,1%

    Harita üzerindeki en koyu renkli üç ülkeyi bulun. Bu tabloya ev sahipliği yapan müze bu ülkelerden birinde mi yer alıyor? Uzaklardaki insanların bu tabloya bakması için bir neden yazın.

    John Frederick Peto tarafından üretilen en çok ilgi gören 20 eser

    1. 1 Discarded Treasures, 1904 5,7%
    2. 2 Things to Adore, (painting), 1895 5,7%
    3. 3 The Artist's Signboard, (painting), 1904 5,7%
    4. 4 Still Life with Pipe, Beer Stein, Newspaper, Book and Matches 3,8%
    5. 5 Still Life with Books and Inkwell, 1899 3,8%
    6. 6 Peanuts - Fresh Roasted, Well Toasted, 1900 3,8%
    7. 7 Oranges, 1892 3,8%
    8. 8 For the Track, 1895 1,9%
    9. 9 Office Board for Smith Brothers Coal, 1879 1,9%
    10. 10 Violin, Fan and Books, 1880 1,9%
    11. 11 Toms River, 1905 1,9%
    12. 12 Inkwell and Plume on Old Book, 1880 1,9%
    13. 13 Job Lot Cheap, 1901 1,9%
    14. 14 Still Life with Oranges and Banana, 1880 1,9%
    15. 15 Fruit, Vase and Statuette, 1876 1,9%
    16. 16 The Old Violin, 1890 1,9%
    17. 17 Letter Rack on a Black Door, (painting), 1875 1,9%
    18. 18 Still Life with Candlestick, Pipe and Book 1,9%
    19. 19 The Blue Envelope, 1890 1,9%
    20. — Peppermint Candy, 1878 bu tablo 0,0%

    Bu eserler birlikte, bu sanatçının tablolarının son on iki ay içinde aldığı tüm ilginin 55,1%'ini oluşturmaktadır. Katalogda bu sanatçıya ait 155 eser bulunmaktadır ve bunların 43 tanesine en az bir kez bakılmıştır. Bu tablo henüz bu süre zarfında incelenmemiştir — listeyi bir sıralama olmaksızın kapatmaktadır. Ay ay aynı sayılar

    Çubuklar kaliteyi değil, dikkati ölçer. En üstteki eseri ve şunu seçin: Bir tablonun ne kadar iyi boyandığından bağımsız olarak onu ünlü yapabilecek bir şey söyleyin.

    Sanatçı ve müze

    Sanatçı

    John Frederick Peto

    ... doğumlu Philadelphia, United States of America

    John Frederick Peto: Amerikan Trompe l'oeil Sanatının Yeniden Keşfedilen Ustası

    Doğum: Philadelphia, Amerika Birleşik Devletleri (1854)

    Ölüm: 1907

    John Frederick Peto, izleyiciyi boyanmış nesnelerin gerçek olduğuna inandırarak yanıltmayı amaçlayan bir teknik olan trompe l'oeil resminde sergilediği ustalıkla tanınan Amerikalı bir sanatçıdır. Peto'nun eserleri, 20. yüzyılın sonlarında çağdaşı olan trompe l'oeil sanatçısı William Harnett ile birlikte yeniden keşfedilene dek uzun yıllar boyunca büyük ölçüde unutulmuş bir halde kaldı. Onun tabloları, 19. yüzyılın sonlarındaki günlük yaşama ve maddi kültüre dair eşsiz bir bakış sunmaktadır.

    Gençlik Yılları ve Sanatsal Eğitim

    Peto, ilk sanatsal eğitimini William Harnett ile birlikte okuduğu Pennsylvania Güzel Sanatlar Akademisi'nde aldı.

    Kariyerinin erken dönemlerinde Philadelphia Akademisi'ndeki yıllık sergilere düzenli olarak eserler gönderdi.

    1889 yılında New Jersey, Island Heights'a taşınması, sanatsal üslubunu ve konu seçimini önemli ölçüde şekillendiren dönüm noktası oldu.

    Sanatsal Üslup ve Özellikler

    Trompe l'oeil Tekniği: Peto'nun en belirgin özelliği, trompe l'oeil tekniğindeki olağanüstü yeteneğiydi. Tabancalar, at nalları, kağıt parçaları, anahtarlar ve kitaplar gibi sıradan nesneleri titizlikle işleyerek iki boyutlu bir yüzeyde üç boyutlu bir illüzyon yaratıyordu.

    Sığ Uzam ve Kompozisyon: Resimleri genellikle bu nesnelerin sığ bir alan içindeki düzenlemelerini içerir; bu da derinlik ve gerçeklik duygusunu pekiştirir.

    Gölge ve Dokuya Vurgu: Peto, gölge oyunlarına ve dokuya büyük önem vererek eserlerinin yanıltıcı niteliğine katkıda bulunmuştur. Somut yüzey illüzyonu yaratmak için ışık ve gölgenin ince geçişlerini ustaca kullanmıştır.

    Renk Paleti ve Teknik: Peto'nun olgunluk dönemi eserleri, sıklıkla 18. yüzyılın ünlü Fransız ressamı Jean-Baptiste-Siméon Chardin'inkine benzetilen opak ve pudralı bir dokuyla karakterize edilir. Renk paletleri genellikle eski nesnelerin ve aşınmış yüzeylerin tonlarını yansıtan, mat ve toprak tonlarındaydı.

    Yeniden Keşif ve Miras

    Unutulmuş Yıllar: Island Heights'a taşındıktan sonra Peto, ana akım sanat dünyasından büyük ölçüde uzaklaştı. Turistler için resim yaparak ve yerel etkinliklerde müzik çalarak geçimini sağladığı sakin bir hayat sürdü. Eserleri onlarca yıl boyunca esasen unutulmuş kaldı.

    Ölüm Sonrası Tanınma: Peto'nun tablolarının 20. yüzyılın sonlarında yeniden keşfedilmesi, yeteneğine yönelik yeni bir ilgi uyandırdı. Bilim insanları ve sanat tarihçileri, onun Amerikan sanatına yaptığı eşsiz katkıyı tanımaya başladılar.

    Harnett ile Karşılaştırma: Genellikle William Harnett ile karşılaştırılsa da, Peto'nun üslubu genellikle Harnett'in teknik olarak parlak ancak bazen katı yaklaşımından daha soyut ve duygusal olarak yankı uyandırıcı kabul edilir. Peto'nun kompozisyonları daha az resmidir ve nesneleri daha eski ve yıpranmış olma eğilimindedir.

    Müzeler ve Koleksiyonlar: Bugün Peto'nun tabloları, mirasını korumaya adanmış John F. Peto Studio Müzesi de dahil olmakere Amerika Birleşik Devletleri genelindeki önemli müzelerde bulunabilir.

    Önemli Eserler

    Take Your Choice (1885)

    Reminiscences of 1865 (1901)

    Job Lot Cheap (1901)

    Still Life with Mug, Pipe and Book (1870)

    Still Life with Oranges and Banana (yaklaşık 1880)

    John Frederick Peto'nun yaşamı ve eserleri hakkında daha fazla bilgi için lütfen AllPaintingsStore.com adresini ziyaret edin.

    Daha fazla bilgi için

    Çevrim içi inceleyin

    Peppermint Candy için indirme sayfasına yönlendiren QR kodu

    wikioo.org/tr/art/download/john-frederick-peto-peppermint-candy-8YDM35-en/

    Bu esere atıf yapın

    MLA
    Peto, John Frederick. Peppermint Candy. 1878, https://wikioo.org/tr/art/john-frederick-peto-peppermint-candy-8YDM35-en/
    APA
    Peto, John Frederick (1878). Peppermint Candy [Painting]. https://wikioo.org/tr/art/john-frederick-peto-peppermint-candy-8YDM35-en/
    Chicago
    John Frederick Peto. Peppermint Candy. 1878. https://wikioo.org/tr/art/john-frederick-peto-peppermint-candy-8YDM35-en/
    Harvard
    Peto, John Frederick (1878) Peppermint Candy. Available at: https://wikioo.org/tr/art/john-frederick-peto-peppermint-candy-8YDM35-en/

    Yakından inceleyin

    Peppermint Candy — John Frederick Peto

    Yakından İnceleyin

    Kendi kelimelerinizle yanıtlayın. Burada yanlış cevap yoktur; sadece açıklayabileceğiniz cevaplar vardır.

    1. İlk olarak gözünüze ne çarpıyor ve neden?
    2. Bu ruh halini hangi renkler veya şekiller oluşturuyor — peki ya bu ruh hali nedir?
    3. Bu kılavuzun başlarında yer alan Office Board (1885) eserine tekrar göz atın. Bu eserle paylaştığı iki özelliği ve farklı olan bir özelliği belirtin.
    4. John Frederick Peto bu eser yapıldığında yaklaşık 24 yaşındaydı. Eserde, sanatçının o dönemdeki çalışmalarını andıran neler var?
    5. Sanatçı size ne hissettirmek istemiş olabilir?

    Yanıtınız

    Bu sanat eseri hakkında kısa bir paragraf yazın. Bu kılavuzun önceki bölümlerindeki bilgilerden ve yukarıdaki yanıtlarınızdan yararlanın.

    Soru ve Cevaplar

    "Peppermint Candy" eserinin renkleri ne kadar canlı?

    John Frederick Peto imzalı "Peppermint Candy", Muted doygunlukta ve Monochromatic yoğunlukta kaydedilmiştir.

    John Frederick Peto imzalı "Peppermint Candy" eserinin baskın rengi nedir?

    John Frederick Peto imzalı "Peppermint Candy" eserinin baskın rengi Rosy Brown (#a4897c)'dır.

    John Frederick Peto hangi takma adlar veya alternatif isimlerle tanınmaktadır?

    John Frederick Peto, John Peto alternatif isimleriyle de yer almaktadır.