Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Marc Chagall på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.
!
Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.
Marc Chagall: statistikken i korte træk
Jeg og landsbyen er det mest viste værk af Marc Chagall: 22.100 visninger over tolv måneder, hvilket svarer til 10% af det samlede antal. Også ofte besøgt: Fødselsdag og Over Værelset. Samlede visninger: 220.200 (78.500 kunstnerprofiler, 141.700 værker). Stigning på 47% mellem Aug 2026 og Sept 2026. Højdepunkt: Jul 2026 (137.100 besøg). Sprog: fransk (22%), engelsk (13%) og koreansk (12%). Lande: Sydkorea (18%), Italien (12%) og Frankrig (7%). Enhedsfordeling: enheder (64%), telefoner (33%) og tablets (3%). Observeret præference: Blød lysstyrke (Lysstyrke), 49% af besøgene for 28% af kataloget.
Top 10 værker af Marc Chagall efter antal visninger
Rangeringen tæller konsultationer på WikiOO.org over tolv måneder, ikke katalogscore. Rang 1 er det værk af Marc Chagall, der er blevet konsulteret mest.
Hvad er det månedlige læsertal for Marc Chagall-posten?
Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.
Vis de underliggende data
Måned
Kunstnerside
Sider for værker
Okt 2025
0
0
Nov 2025
0
0
Dec 2025
0
0
Jan 2026
0
0
Feb 2026
0
0
Mar 2026
0
0
Apr 2026
0
0
Maj 2026
0
0
Jun 2026
200
2.000
Jul 2026
20.500
116.600
Aug 2026
15.900
16.900
Sept 2026
41.900
6.200
Hvad er den månedlige læserandel for værkerne af Marc Chagall?
Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.
De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.
Hvilke kategorier af værker fra Marc Chagall vælger læserne?
Hvert radardiagram sammenligner to elementer. Den stiplede form repræsenterer kunstnerens egne værker: halvtreds tilfældigt udvalgte værker, sorteret efter én egenskab. Den udfyldte form viser, hvor de faktiske besøg har været fordelt i løbet af de sidste tolv måneder. Når den udfyldte form rækker længere ud end den stiplede, betyder det, at den type kunst tiltrækker mere opmærksomhed, end dens andel af kunstnerens samlede produktion ellers ville tilsige.
Stemning
Følelsesmæssig stemning
Lysstyrke
Farvemætning
Farvepalette
Farveintensitet
Kontrast
Farveharmoni
Vis de underliggende data
Stemning
Stemning
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Romantisk
39,1%
37,8%
Nostalgisk stemning
2,2%
15,4%
Mystisk
15,2%
14,7%
Æterisk
28,3%
12,4%
Seren
4,3%
7,2%
Dramatisk
6,5%
6,3%
Rolig og harmonisk
2,2%
2,8%
Eventyrlig og legende
0,0%
2,2%
Følelsesmæssig stemning
Følelsesmæssig stemning
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Melankolsk
44,7%
21,1%
Mystisk
14,9%
17,9%
Glædesfyldt
2,1%
18,0%
Nostalgisk
8,5%
16,1%
Åndelig
8,5%
9,2%
Romantisk
4,3%
4,8%
Håbefuld
2,1%
2,9%
Æterisk
0,0%
2,4%
Lysstyrke
Lysstyrke
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Mørk
10,0%
9,0%
Blød skygge
20,0%
19,4%
Blød lysstyrke
28,0%
48,5%
Lysende balance
20,0%
10,1%
Lysstærk
22,0%
13,0%
Farvemætning
Farvemætning
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Dæmpet
38,0%
25,5%
Dæmpet farvemætning
28,0%
34,1%
Afbalanceret blød
20,0%
22,8%
Tydelig farveintensitet
12,0%
14,4%
Levende farve
2,0%
3,1%
Farvepalette
Farvepalette
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Neutrale nuancer
47,6%
37,1%
Jordagtig
21,4%
37,6%
Mørke toner
19,1%
21,8%
Pastelfarver
7,1%
2,1%
Monokrom
4,8%
0,6%
Varme toner
0,0%
0,7%
Naturtema
0,0%
0,1%
Livlig
0,0%
0,1%
Farveintensitet
Farveintensitet
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Monokrom
28,0%
26,1%
Afbalanceret
60,0%
58,6%
Levende og mættet
12,0%
15,3%
Kontrast
Kontrast
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Seren
16,0%
6,0%
Blid
24,0%
10,6%
Balanceret
8,0%
11,0%
Kraftig kontrast
18,0%
26,2%
Udsagn
34,0%
46,2%
Farveharmoni
Farveharmoni
Kunstværker af kunstneren
Besøg
Uharmonisk farvepalette
26,0%
41,3%
Blødt blandet palet
12,0%
13,4%
Balanceret harmoni
18,0%
15,8%
Stærk farveenhed
22,0%
19,2%
Sammenhængende palette
22,0%
10,2%
Hvordan er de mest viste værker af Marc Chagall fordelt over året?
Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.
Vis de underliggende data
Kunstværk
Okt 2025
Nov 2025
Dec 2025
Jan 2026
Feb 2026
Mar 2026
Apr 2026
Maj 2026
Jun 2026
Jul 2026
Aug 2026
Sept 2026
Jeg og landsbyen
0
0
0
0
0
0
0
0
0
9.000
2.900
700
Fødselsdag
0
0
0
0
0
0
0
0
0
7.700
3.100
0
Over Værelset
0
0
0
0
0
0
0
0
0
4.700
600
200
Den Grønne Violinist
0
0
0
0
0
0
0
0
300
4.700
300
100
Faldende Engel
0
0
0
0
0
0
0
0
0
700
300
0
Soldaterens Drik
0
0
0
0
0
0
0
0
0
400
0
0
A red horse
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
100
200
Kompositionelt studie til ‘…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
600
200
0
Cirkus
0
0
0
0
0
0
0
0
0
600
200
0
Koncerten
0
0
0
0
0
0
0
0
0
500
200
1.000
Bliver Marc Chagall opsøgt via telefon eller computer?
Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.
Vis de underliggende data
Enhed
Besøg
Del
enheder
140.100
63,6%
telefoner
72.700
33,0%
tablets
7.400
3,4%
Hvordan er læserfordelingen for Marc Chagall fordelt på sprog?
Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.
Vis de underliggende data
Sprog
Besøg
Del
fransk
10.600
22,5%
engelsk
6.300
13,3%
koreansk
5.700
12,1%
italiensk
4.600
9,7%
spansk
3.800
8,1%
tysk
3.100
6,6%
russisk
2.600
5,5%
litauisk
2.100
4,4%
bulgarsk
800
1,7%
georgisk
800
1,7%
Hvad er det daglige læserantal for Marc Chagall, inklusive prognose?
Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.
Vis de underliggende data
Dag
Besøg
tir 22 Sept
5.800
ons 23 Sept
4.200
tor 24 Sept
3.700
fre 25 Sept
4.200
lør 26 Sept
5.800
søn 27 Sept
5.000
man 28 Sept
7.700
tir 29 Sept
5.000
ons 30 Sept
3.700
tor 1 Okt
5.000
fre 2 Okt
4.600
lør 3 Okt
3.700
søn 4 Okt
7.400
man 5 Okt
8.100
tir 6 Okt
6.400
ons 7 Okt
8.600
tor 8 Okt
6.900
fre 9 Okt
5.000
lør 10 Okt
5.500
søn 11 Okt
7.200
man 12 Okt
7.600
tir 13 Okt (forventet)
7.400
ons 14 Okt (forventet)
7.100
tor 15 Okt (forventet)
6.700
fre 16 Okt (forventet)
5.900
lør 17 Okt (forventet)
6.400
søn 18 Okt (forventet)
8.400
man 19 Okt (forventet)
10.000
tir 20 Okt (forventet)
7.900
ons 21 Okt (forventet)
7.600
tor 22 Okt (forventet)
7.200
fre 23 Okt (forventet)
6.300
lør 24 Okt (forventet)
6.900
søn 25 Okt (forventet)
9.000
man 26 Okt (forventet)
10.800
tir 27 Okt (forventet)
8.400
ons 28 Okt (forventet)
8.000
tor 29 Okt (forventet)
7.600
fre 30 Okt (forventet)
6.700
lør 31 Okt (forventet)
7.300
søn 1 Nov (forventet)
9.600
man 2 Nov (forventet)
11.400
Marc Chagall: ofte stillede spørgsmål
Hvad er det mest opsøgte værk af Marc Chagall?
Jeg og landsbyen: 22.100 besøg, 10% af de samlede visninger. Listen går op til rang 10.
Hvad er læsersegmentet for Marc Chagall?
220.200 besøg over tolv måneder (78.500 kunstnerprofil, 141.700 værker).
Bliver Marc Chagall oftere opsøgt via telefon eller computer?
Konsultationer er fordelt på enheder (64%), telefoner (33%) og tablets (3%); enheder fører med 64%.
Hvilke sprog bruges til at opsøge Marc Chagall?
fransk (22%), engelsk (13%) og koreansk (12%); fransk fører med 22%.
Foretrækker læserne en bestemt kategori af værker af Marc Chagall?
Ja, Blød lysstyrke (Lysstyrke): 49% af besøgene for 28% af kataloget.