Sandro Botticelli Hvem der konsulterer arkiverne, og hvilke værker

1445 – 1510

Hvad er denne side?

Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Sandro Botticelli på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.

Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.

Sandro Botticelli: hvad konsultationerne viser

Det mest viste værk af Sandro Botticelli er Venus' fødsel med 69.700 visninger over tolv måneder, hvilket svarer til 16% af alle visninger. Efterfølges i ranglisten af Primavera og fødslen af Venus. Kunstnerens side blev åbnet 34.000 gange og værkernes sider 403.600 gange, i alt 437.600 gange. Mellem Aug 2026 og Sept 2026 faldt antallet af visninger med 12%. Jul 2026 er måneden med flest forespørgsler: 230.300. De sprog, der er til rådighed for rådgivning, er engelsk (21%), italiensk (17%) og russisk (12%). De primære lande for besøgende er Italien (27%), Frankrig (21%) og Tyskland (12%). Læsere konsulterer oplysningerne på enheder (54%), telefoner (40%) og tablets (5%). Læsere vælger Æterisk (Følelsesmæssig stemning) ved 21% af besøgene, hvor det repræsenterer 2% af kataloget.

Sandro Botticelli: de 10 mest opslagte værker

Hver post viser et værk af Sandro Botticelli og dets placering baseret på antallet af visninger på WikiOO.org i de seneste tolv måneder.

  1. Venus' fødsel 1 Venus' fødsel, 1485 69.700 besøg · 15,6%
  2. Primavera 2 Primavera 22.800 besøg · 5,1%
  3. fødslen af Venus 3 fødslen af Venus, 1486 22.500 besøg · 5,1%
  4. Calumnia af Apelles 4 Calumnia af Apelles, 1495 14.400 besøg · 3,2%
  5. Madonna og barn med engel 5 Madonna og barn med engel, 1470 10.900 besøg · 2,4%
  6. Venus and the Three Graces presenting Gifts to a Young Woman 6 Venus and the Three Graces presenting Gifts to a Young Woman 10.900 besøg · 2,4%
  7. Venus og Mars 7 Venus og Mars 10.500 besøg · 2,4%
  8. Den Mystiske Fødsel 8 Den Mystiske Fødsel, 1500 10.100 besøg · 2,3%
  9. Forår 9 Forår, 1482 9.500 besøg · 2,1%
  10. Venus and the Graces Offering Gifts to a Young Girl 10 Venus and the Graces Offering Gifts to a Young Girl, 1483 8.400 besøg · 1,9%

Hvornår er posten for Sandro Botticelli blevet vist?

Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.

Tallene i en tabel
MånedKunstnersideSider for værker
Okt 202500
Nov 202500
Dec 202500
Jan 202600
Feb 202600
Mar 202600
Apr 202600
Maj 202600
Jun 20262006.700
Jul 202612.400217.900
Aug 20268.90097.800
Sept 202612.50081.200

Hvornår bliver værkerne fra Sandro Botticelli vist?

Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.

De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.

Hvilke værker af Sandro Botticelli er blevet mest vist måned for måned?

Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.

Tallene i en tabel
KunstværkOkt 2025Nov 2025Dec 2025Jan 2026Feb 2026Mar 2026Apr 2026Maj 2026Jun 2026Jul 2026Aug 2026Sept 2026
Venus' fødsel0000000010020.80023.30018.300
Primavera0000000006.5005.4008.500
Adoration Of The Magi0000000002.1002.1001.300
Madonna og barn med engel0000000003.4003.6003.500
Den Mystiske Fødsel0000000004.0002.7002.700
Forår0000000004.4002.1001.900
Venus og Mars000000001003.4003.1003.000
Venus og Mars0000000002.6001.6002.000
Jungfru Maria tronet med Sa…0000000001.8001.7002.600
Sadro af Magiens Ære000000005004.4001.100600

Hvordan er fordelingen af opslag på Sandro Botticelli fordelt på enheder?

Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.

Tallene i en tabel
EnhedBesøgDel
enheder237.10054,2%
telefoner177.00040,4%
tablets23.5005,4%

På hvilke sprog bliver Sandro Botticelli opsøgt?

Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.

Tallene i en tabel
SprogBesøgDel
engelsk4.50021,2%
italiensk3.70017,5%
russisk2.60012,3%
fransk2.30010,8%
tysk2.0009,4%
spansk1.9009,0%
koreansk6002,8%
portugisisk4001,9%
ukrainsk4001,9%
Chinese4001,9%

Hvor mange konsultationer pr. dag for Sandro Botticelli, og de næste tre uger?

Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.

Tallene i en tabel
DagBesøg
man 21 Sept4.700
tir 22 Sept5.800
ons 23 Sept5.300
tor 24 Sept7.400
fre 25 Sept4.100
lør 26 Sept3.000
søn 27 Sept4.200
man 28 Sept5.500
tir 29 Sept5.800
ons 30 Sept6.900
tor 1 Okt10.200
fre 2 Okt4.700
lør 3 Okt4.100
søn 4 Okt9.100
man 5 Okt5.000
tir 6 Okt6.600
ons 7 Okt8.600
tor 8 Okt5.900
fre 9 Okt5.900
lør 10 Okt5.500
søn 11 Okt7.700
man 12 Okt (forventet)6.000
tir 13 Okt (forventet)7.200
ons 14 Okt (forventet)8.200
tor 15 Okt (forventet)9.300
fre 16 Okt (forventet)5.800
lør 17 Okt (forventet)5.000
søn 18 Okt (forventet)8.300
man 19 Okt (forventet)6.500
tir 20 Okt (forventet)7.700
ons 21 Okt (forventet)8.900
tor 22 Okt (forventet)10.000
fre 23 Okt (forventet)6.300
lør 24 Okt (forventet)5.400
søn 25 Okt (forventet)8.900
man 26 Okt (forventet)6.900
tir 27 Okt (forventet)8.200
ons 28 Okt (forventet)9.400
tor 29 Okt (forventet)10.600
fre 30 Okt (forventet)6.600
lør 31 Okt (forventet)5.700
søn 1 Nov (forventet)9.500

Om læserne af Sandro Botticelli

Hvilket værk af Sandro Botticelli bliver oftest vist?

Venus' fødsel først med 69.700 besøg og 16% af forespørgsler. 10 værker er rangeret højere.

Hvor stor er læserskaren for Sandro Botticelli på WikiOO.org?

437.600 besøg over tolv måneder: 34.000 til kunstnerprofilen, 403.600 til værkerne.

Hvilke enheder bruger læserne af Sandro Botticelli?

De bruger enheder (54%), telefoner (40%) og tablets (5%); enheder udgør 54% af de besøgte sider.

Hvilke sprog bruger læserne af Sandro Botticelli?

engelsk (21%), italiensk (17%) og russisk (12%); engelsk udgør 21%.

Hvilke værker af Sandro Botticelli matcher læsernes valg?

Værker beskrevet som Æterisk (Følelsesmæssig stemning) modtager 21% af de besøg, der er for 2% af kataloget.