Μέγεθος χαρτιού

Οδηγός Έργων Φοιτητών

Sistine Madonna

Όνομα Τάξη Ημερομηνία

Ραφαήλ, Sistine Madonna. Δημόσιο περιουσιακό δικαίωμα. Δείτε αυτό το κάναβα υπό κινούμενο φως: το σχέδιο, το πραγματικό χρώμα κάτω από το βερνίκι, το καθαρό χρώμα

Στοιχεία αναφοράς

Καλλιτέχνης
Ραφαήλ wikioo.org/el/artists/%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B1%CE%AE%CE%BB_el/
Χρονολογία καλλιτέχνη
1483 – 1520
Μέσο
Oil On Canvas
Κίνηση
Renaissance The brief peak when balance, depth and anatomy came together — Leonardo, Raphael, Michelangelo.
Εποχή
Renaissance
Artistic style
Neoplatonic Ideal
Influences
Leonardo da Vinci
Notable elements or techniques
Winged Putti; Classical Composition
Subject or theme
Virgin Mary with Child

Στο πλαίσιο

Sistine Madonna — Ραφαήλ

Πότε ενδέχεται να έχει ζωγραφιστεί αυτό το έργο;

  1. 1480
  2. 1490
  3. 1500
  4. 1510
  5. 1520

Πάνω σειρά: τα έτη. Κάτω σειρά: η ηλικία του καλλιτέχνη στην αρχή και στο τέλος κάθε περιόδου — 0 στη γέννηση, 37 στον θάνατο.

Σκιασμένο: η ζωή του Ραφαήλ (1483–1520) κάθε πίνακας με ημερομηνία, δεκαετία προς δεκαετία

Πρώτα έργα: έως το 1506 Κύρια εργασιακά έτη: 1506–1515 Ύστερα έργα: από το 1515

Αυτές οι τρεις ζώνες χωρίζουν τα έργα που έχουν ημερομηνιολογηθεί σε αυτόν τον κατάλογο σε ένα πρώτο τρίτο, ένα μεσαίο μισό και ένα τελευταίο τρίτο. Δεν αποτελούν το πλήρες έργο του καλλιτέχνη: μια αραιή περίοδος μπορεί να αποτελεί κενό στην καταγραφή και όχι μια περίοδο αφορμίας. Οι ίδιες χρονιές, με τη ζωή του καλλιτέχνη να αναδύεται μέσα από αυτές

Για αυτή την ηχογράφηση δεν υπάρχει ακριβής χρονική αναφορά στα αρχεία μας — με βάση τη διάρκεια ζωής του καλλιτέχνη και το στυλ του έργου, σε ποια δεκαετία θα την υποθέρατε;

Παρόμοια έργα

Επιλέξτε ένα από τα παραπάνω έργα: αναφέρετε δύο κοινά στοιχεία που έχει με αυτό και ένα στοιχείο που το διαφοροποιεί.

Περισσότερα έργα που μπορούν να συνδυαστούν με αυτό: wikioo.org/el/art/similar/raphael-sistine-madonna-5ZKECW-en/

Χρωματική παλέτα

Μετρημένο από την εικόνα

    Κυρίαρχο χρώμα

    Khaki #ccd68e

    Καταχωρημένη παλέτα

    • #CCD68E
    • #3A251A
    • #784B20
    • #AB9549

    Αυτά τα χρώματα μέσα σε ολόκληρη την παλέτα του καλλιτέχνη Βρείτε άλλες ζωγραφιές ανά χρώμα

    Παλέτα
    Dark Η κυρίαρχη οικογένεια χρωμάτων στην εικόνα.
    Κυρίαρχο χρώμα
    Khaki
    Ένταση
    Vivid Πόσο κορεσμένες και ποικίλες είναι οι αποχρώσεις, από έναν μόνο ήπιο τόνο έως πολλούς φωτεινούς.
    Αντίθεση
    Statement Το πόσο διαφέρουν τα χρώματα σε φωτεινότητα και κορεσμό σε όλο το έργο.
    Αρμονία
    Balanced Harmony Ο βαθμός της αρμονίας μεταξύ των χρωμάτων, από την έντονη αντίθεση έως την πλήρη ενότητα.
    Φωτεινότητα
    Balanced Το πόσο ανοιχτό ή σκούρο φαίνεται το έργο συνολικά, από τις βαθιές σκιές έως τα φωτεινά σημεία.
    Κορεσμός
    Clear Color Presence Πόσο καθαρά και έντονα είναι τα χρώματα, από το σχεδόν γκρίζο έως το απόλυτα ζωντανό.

    Πού στον κόσμο θα βρείτε αυτό το έργο;

    • κάτω από 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% και άνω
    Αυτό το έργο έχει πολύ λίγους καταγεγραμμένους επισκέπτες για να δημιουργηθεί χάρτης, επομένως η πλακέτα περιλαμβάνει κάθε έργο του Ραφαήλ κατά τους τελευταίους δώδεκα μήνες — συνολικά 77 χώρες. Από πού προέρχονται αυτά τα στοιχεία

    Οι δέκα κορυφαίες χώρες

    1. 1 Κίνα 30,9%
    2. 2 Ιταλία 20,7%
    3. 3 Ισπανία 7,4%
    4. 4 Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής 7,0%
    5. 5 Σιγκαπούρη 6,8%
    6. 6 Χονγκ Κονγκ 5,4%
    7. 7 Γαλλία 4,4%
    8. 8 Γερμανία 1,9%
    9. 9 Ρουμανία 1,6%
    10. 10 Βραζιλία 1,4%
    11. · 67 άλλες χώρες 12,5%

    Βρείτε τις τρεις πιο σκούρες χώρες στον χάρτη. Βρίσκεται το μουσείο που φυλάσσει αυτό το έργο σε κάποια από αυτές; Γράψτε έναν λόγο για τον οποίο άνθρωποι από μακριά μπορεί να το θαυμάσουν.

    Τα 20 πιο δημοφιλή έργα του Ραφαήλ

    1. 1 Η Ακαδημία της Αθήνας 9,6%
    2. 2 Η Μεταμορφώση του Χριστού, 1520 9,1%
    3. 3 Μαντάνα Ντελλα Σετζιόλα (Σεδιά), 1514 6,4%
    4. 4 Η Μεταμόρφωση, 1519 3,4%
    5. 5 The Sistine Madonna, 1513 2,4%
    6. 6 Μαργαρίτα της Ειρηνικής Πεδιάδας, 1506 2,2%
    7. 7 Η Μελίθυνος Καρδινιέρα, 1507 2,1%
    8. 8 Ο Αμύητος του Χρυσού, 1504 1,7%
    9. 9 Η Μάδονα της Σιστίνας, 1513 1,4%
    10. 10 Πορτρέτο του Μπίντο Αλτοβίτι, 1515 1,2%
    11. 11 Μαντάμνα και Θένος (Η Θεομηνία), 1508 1,2%
    12. 12 Μαρία με το Βιβλίο (Μαντουόνα της Κοννεστάμπιλε), 1503 1,1%
    13. 13 Η Σιτιστή Μαγδαληνή 0,8%
    14. 14 Η Αποθήκευση, 1507 0,8%
    15. 15 Η Σχολή της Αθήνας (λεπτομέρεια 1) (Στάντσα ντελα Σεγκνατούρα), 1509 0,7%
    16. 16 Η Αλβά Μαδόννα 0,7%
    17. 17 Άγιος Γεώργιος που πολεμάει τον δράκο, 1505 0,7%
    18. 18 Μαρία και ο Χριστός με τον Κορδέφωνο, 1506 0,6%
    19. 19 Η Σταύρωση, 1502 0,6%
    20. 312 Sistine Madonna αυτό το έργο 0,1%

    Συνδυαστικά, αυτά τα έργα συγκεντρώνουν το 46,8% όλης της προσοχής που έλαβαν οι πίνακες αυτού του καλλιτέχνη κατά τους τελευταίους बारह μήνες. Ο κατάλογος περιέχει 511 έργα αυτού του καλλιτέχνη, από τα οποία το 384 είδε τουλάχιστον μία φορά. Αυτό το έργο κατέχει την 312 θέση ανάμεσα σε αυτά, με 0,1% αυτής της προσοχής. Το ίδιο ισχύει και για κάθε μήνα ξεχωριστά

    Τα μπάρ μετρούν την προσοχή, όχι την ποιότητα. Επιλέξτε το έργο στην κορυφή και αυτό: ονομάστε ένα πράγμα που θα μπορούσε να κάνει μια ζωγραφική διάσημη πέρα από το πόσο καλά είναι ζωγραφισμένη.

    Σχετικά με το έργο αυτό

    Sistine Madonna — Ραφαήλ

    Introduction

    The Sistine Madonna is a masterpiece painted by the Italian High Renaissance artist, Raphael, in 1513-14. This oil painting was one of Raphael's final Madonnas and has been widely recognized for its beauty and significance.

    Artist: Raphael (Raffaello Sanzio Da Urbino)

    Born in 1483, Raphael was an Italian painter and architect of the High Renaissance. He is considered one of the greatest painters of all time, alongside Michelangelo and Leonardo da Vinci. Raphael's works are admired for their clarity of form, ease of composition, and visual achievement of the Neoplatonic ideal of human grandeur.

    Title: The Sistine Madonna

    The Sistine Madonna is an oil painting that depicts the Virgin Mary holding the Christ Child, flanked by Saint Sixtus and Saint Barbara. The painting is also known as the Madonna di San Sisto.

    Media: Oil on Canvas

    Raphael used oil paint on canvas to create this masterpiece. This medium allowed him to achieve a richness of color and texture that enhances the beauty of the painting.

    Style: Renaissance

    The Sistine Madonna is an excellent example of the Renaissance style, which emphasizes proportion, balance, and idealized beauty. Raphael's mastery of this style is evident in the clarity of form, ease of composition, and visual achievement of the Neoplatonic ideal of human grandeur.

    Historical Context

    The Sistine Madonna was commissioned by Pope Julius II for the church of San Sisto in Piacenza, Italy. It is one of Raphael's last Madonnas and was completed shortly before his death. The painting has had a significant influence on German and Russian art and has been widely reproduced in various forms, including postcards, stamps, and wrapping paper.

    Conclusion

    The Sistine Madonna is a masterpiece of the Italian High Renaissance, painted by one of the greatest painters of all time, Raphael. This oil painting on canvas is an excellent example of the Renaissance style and has had a significant influence on German and Russian art. The beauty and significance of this painting have made it one of Raphael's most famous works and a must-see for art lovers worldwide.

    Where to Buy Hand Made Oil Paintings Reproductions

    If you are interested in purchasing hand-made oil paintings reproductions of the Sistine Madonna or other masterpieces, AllPaintingsStore.com offers a wide selection of high-quality reproductions that capture the beauty and essence of the original works.

    High-Quality Materials: Our oil paintings are made with high-quality materials, including linen canvas and premium oil paints, to ensure that they will last for generations.

    Expert Artists: Our artists are experts in their craft and have years of experience creating beautiful reproductions of masterpieces.

    Customization Options: We offer customization options, including size, frame, and color preferences, to ensure that your reproduction meets your specific needs and preferences.

    Visit AllPaintingsStore.com today to browse our selection of hand-made oil paintings reproductions and find the perfect piece for your home or office.

    Καλλιτέχνης και μουσείο

    Καλλιτέχνης

    Ραφαήλ

    Γεννημένος στις Ουρμπίνο, Ιταλία

    Η Αναγέννηση της Ουρμπίνο: Τα Πρώτα Χρόνια και η Διαμόρφωση του Ραφαήλ

    Ο Ραφαέλο Σάντσιο ντα Ουρμπίνο, γνωστός σε όλο τον κόσμο ως Ραφαήλ, αναδείχθηκε από ένα εξαιρετικά γόνιμο πολιτιστικό τοπίο. Γεννημένος το 1483 μέσα στα τείχη της Ουρμπίνο, μιας μικρής αλλά διανοητικά ζωντανής πόλης-κράτους στην κεντρική Ιταλία, τα πρώτα του χρόνια ήταν βυθισμένα σε μια ατμόσφαιρα που εκτιμούσε τόσο την καλλιτεχνική δεξιοτεχνία όσο και τον ανθρωπιστικό λόγο. Ο πατέρας του, Τζιόβαννι Σάντι, δεν ήταν απλώς ζωγράφος στην υπηρεσία του Δούκα Φεδερίκο ντα Μόντεφελτρο—ήταν ένας άνθρωπος βαθιά εμπλεγμένος στις ρευματοποιήσεις της Αναγέννησης, ποιητής που κατέγραψε τη ζωή του Δούκα και αναζήτησε ενεργά καινοτόμες καλλιτεχνικές ιδέες από όλη την Ιταλία και πέρα. Αυτή η εμβύθιση σε ένα αυλικό περιβάλλον, που εκτιμούσε την κομψότητα και τον πνευματικό διάλογο, διαμόρφωσε βαθιά τις αισθήσεις του νεαρού Ραφαήλ. Η απώλεια του πατέρα του στα έντεκα του χρόνια του επέβαλε ευθύνες, αλλά του έδωσε επίσης την ευκαιρία να ακονίσει τις δεξιότητές του στο οικογενειακό εργαστήριο, απορροφώντας τεχνικές και παραδόσεις υπό την καθοδήγηση τοπικών καλλιτεχνών. Ακόμα και σε αυτά τα πρώιμα έργα, μια απαλή χάρη και η σχολαστική προσοχή στη λεπτομέρεια—σήματα κατατεθέντα του ώριμου ύφους του—ξεκίνησαν να αναδύονται.

    Από την Ουμβρία στη Φλωρεντία: Απορρόφηση Νέων Επιρροών

    Το καλλιτεχνικό ταξίδι του Ραφαήλ ήταν ένα από συνεχή εξέλιξη, που χαρακτηριζόταν από περιόδους έντονης μελέτης και αφομοίωσης. Η αρχική του εκπαίδευση υπό τον Πιέτρο Περούτζινο στην Περούτζια έθεσε μια σταθερή βάση στο ουμβριανό ύφος—που χαρακτηρίζεται από την απαλή διαμόρφωση, τις αρμονικές συνθέσεις και τις γαλήνιες θρησκευτικές σκηνές. Ωστόσο, ο Ραφαήλ είχε μια ακόρεστη περιέργεια που τον ώθησε να αναζητήσει νέες προκλήσεις και να επεκτείνει τους καλλιτεχνικούς του ορίζοντες. Το 1504 ταξίδεψε στη Φλωρεντία, μια πόλη που σφύζει από την ενέργεια της καλλιτεχνικής καινοτομίας. Εδώ συνάντησε τα αριστουργήματα του Λεονάρντο ντα Βίντσι και του Μιχαήλ Άγγελου, καλλιτεχνών που ωθούσαν τα όρια της ζωγραφικής με πρωτοφανιούς τρόπους. Μελέτησε σχολαστικά τις τεχνικές τους—το sfumato του Λεονάρντο, οι λεπτές αποχρώσεις του φωτός και της σκιάς του, και η ισχυρή ανατομική ακρίβεια και οι δραματικές συνθέσεις του Μιχαήλ Άγγελου. Αυτή η φλωρεντινή περίοδος ήταν ένα χωνευτήρι για τον Ραφαήλ, αναγκάζοντάς τον να αντιμετωπίσει νέες καλλιτεχνικές δυνατότητες και να τις συνθέσει στο δικό του μοναδικό όραμα. Η επιρροή είναι ορατή στην αυξημένη δυναμική και το ψυχολογικό βάθος των έργων του από αυτήν την εποχή, ιδιαίτερα στη σειρά των Μαδόννων του.

    Ο Ρωμαϊκός Θρίαμβος: Παραγγελίες και Αριστουργήματα

    Το 1508 ο Ραφαήλ έλαβε μια κλήση που θα άλλαζε την πορεία της καριέρας του—μια πρόσκληση από τον Πάπα Ιούλιο Β’ να έρθει στη Ρώμη. Αυτό σηματοδότησε την αρχή της πιο παραγωγικής και εορτασμένης περιόδου του. Η Αιώνια Πόλη του προσέφερε μια απαράμιλλη ευκαιρία να επιδείξει τα ταλέντά του σε μεγάλη κλίμακα, διακοσμίζοντας τα παπικά διαμερίσματα στο Βατικανό με εκπληκτικές τοιχογραφίες. Η Σχολή της Αθήνας, ίσως το πιο διάσημο έργο του, αποτελεί απόδειξη της δεξιοτεχνίας του στη σύνθεση, την προοπτική και τον φιλοσοφικό αλληγορισμό. Μέσα στον επιβλητικό αυτό χώρο, ο Ραφαήλ ένωσε μορφές από την κλασική αρχαιότητα—τον Πλάτωνα, τον Αριστοτέλη, τον Πυθαγόρα, τον Ευκλείδη—δημιουργώντας ένα ζωντανό ταμπλό που γιόρταζε τη λογική του ανθρώπου και την επιδίωξη της γνώσης. Συνέχισε να εργάζεται για τους επόμενους Πάπες, μεταξύ αυτών ο Λέοντας Ι’, αναλαμβάνοντας μνημειώδη έργα όπως η διακόσμηση των Stanze della Segnatura και της Stanza d'Eliodoro. Οι τοιχογραφίες του σε αυτά τα δωμάτια δεν είναι απλώς διακοσμητικές· είναι βαθιές δηλώσεις για την παπική εξουσία, τη θρησκευτική πίστη και τα ιδανικά της Αναγέννησης.

    Μια Σύνθεση Χάρης και Μεγαλείου: Το Καλλιτεχνικό Ύφος του Ραφαήλ

    Το καλλιτεχνικό ύφος του Ραφαήλ περιγράφεται συχνά ως ένα αρμονικό μείγμα χάρης, σαφήνειας και ιδανικής ομορφιάς. Είχε μια εξαιρετική ικανότητα να συνθέτει διαφορετικές επιρροές—την ουμβριανή παράδοση, τις φλωρεντινές καινοτομίες, την κλασική αρχαιότητα—σε μια μοναδικά ισορροπημένη αισθητική. Οι συνθέσεις του είναι σχολαστικά σχεδιασμένες, εκδηλώνοντας μια αίσθηση τάξης και αναλογίας που αντανακλά τη βαθιά κατανόησή του των αρχών της Αναγέννησης. Οι μορφές του ακτινοβολούν αξιοπρέπεια και συναισθηματική έκφραση, ενσωματώνοντας τον ανθρωπιστικό ιδεώδη της ανθρώπινης τελειότητας. Ήταν επίσης ένας δεινός χρωματολόγος, χρησιμοποιώντας πλούσιες, φωτεινές αποχρώσεις για να δημιουργήσει έργα που είναι ταυτόχρονα οπτικά σαγηνευτικά και διανοητικά διεγερτικά. Σε αντίθεση με το συχνά δραματικό και ταραχώδες ύφος του Μιχαήλ Άγγελου, το έργο του Ραφαήλ αποπνέει μια αίσθηση ηρεμίας και αρμονίας—μια ποιότητα που τον έχει αγαπήσει στο κοινό για αιώνες.

    Κληρονομιά και Διαρκής Επιρροή

    Ο πρόωρος θάνατος του Ραφαήλ το 1520, στην ηλικία των τριάντα επτά ετών, έκοψε βραχέως μια καριέρα γεμάτη δυνατότητες. Ωστόσο, η κληρονομιά του παραμένει ως μία από τις σημαντικό

    Περισσότερες πληροφορίες

    Διαθέσιμο online

    Κωδικός QR που συνδέεται με τη σελίδα λήψης για το Sistine Madonna

    wikioo.org/el/art/download/raphael-sistine-madonna-5ZKECW-en/

    Παρθέμειο αναφορά για το έργο

    MLA
    Ραφαήλ. Sistine Madonna. n.d., https://wikioo.org/el/art/raphael-sistine-madonna-5ZKECW-en/
    APA
    Ραφαήλ (n.d.). Sistine Madonna [Painting]. https://wikioo.org/el/art/raphael-sistine-madonna-5ZKECW-en/
    Chicago
    Ραφαήλ. Sistine Madonna. n.d. https://wikioo.org/el/art/raphael-sistine-madonna-5ZKECW-en/
    Harvard
    Ραφαήλ (n.d.) Sistine Madonna. Available at: https://wikioo.org/el/art/raphael-sistine-madonna-5ZKECW-en/

    Κοιτάξτε προσεκτικά

    Sistine Madonna — Ραφαήλ

    Κοιτάξτε πιο προσεκτικά

    Απαντήστε με δικά σας λόγια. Εδώ δεν υπάρχουν λάθος απαντήσεις — μόνο απαντήσεις που μπορείτε να εξηγήσετε.

    1. Τι σας τραβά την προσοχή πρώτα και γιατί;
    2. Ποια χρώματα ή σχήματα δημιουργούν τη διάθεση — και ποια είναι αυτή η διάθεση;
    3. Ο κατάλογός μας κατατάσσει αυτό το έργο υπό: madonna, child jesus, saint sixtus. Συμφωνείτε; Τι θα προσθέτατε ή τι θα αφαιρούσατε;
    4. Συγκρίνετε το Η Ακαδημία της Αθήνας, όπως εμφανίζεται νωρίτερα σε αυτόν τον οδηγό, με το παρόν έργο. Αναφέρετε δύο κοινά στοιχεία τους και ένα που τα διαφέρει.
    5. Renaissance: The brief peak when balance, depth and anatomy came together — Leonardo, Raphael, Michelangelo. Πού μπορείτε να το διακρίνετε σε αυτό το έργο;

    Η απάντησή σας

    Γράψτε μια σύντομη παράγραφο για αυτό το έργο τέχνης, χρησιμοποιώντας τα στοιχεία από τα προηγούμενα μέρη αυτού του οδηγού και τις απαντήσεις σας παραπάνω.

    ΚВИΖ Τέχνης

    Sistine Madonna — Ραφαήλ

    Πόσο καλά γνωρίζετε αυτό το έργο τέχνης;

    Επιλέξτε μία απάντηση για κάθε ένα από τα 5 ερωτήματα παρακάτω. Κάθε ερώτημα έχει ακριβώς μία σωστή απάντηση.

    1. 1. What is the primary subject matter of The Sistine Madonna?

      • A A portrait of Pope Julius II.
      • B A depiction of Mary holding Jesus and flanked by Saint Sixtus and Saint Barbara.
      • C An abstract landscape scene.
    2. 2. Who commissioned The Sistine Madonna?

      • A Leonardo da Vinci.
      • B Michelangelo Buonarroti.
      • C Pope Julius II.
    3. 3. What artistic style is exemplified by Raphael's use of oil paint on canvas in this painting?

      • A Baroque.
      • B Cubism.
      • C Renaissance.
    4. 4. The Sistine Madonna was originally intended to adorn what type of religious space?

      • A A cathedral nave.
      • B A papal chapel.
      • C A private home.
    5. 5. What is a notable characteristic of the composition, as reflected in the placement of Saint Sixtus and Saint Barbara?

      • A They are positioned symmetrically on opposite sides of Mary.
      • B They gaze downwards towards the infant Jesus.
      • C They dominate the upper portion of the painting.

    Η βαθμολογία μου: ____ από 5

    Λίστα απαντήσεων — για τον εκπαιδευτικό

    Αυτό ξεκινά μια νέα σελίδα εκτύπωσης, επομένως μπορεί απλά να μην συμπεριληφθεί στα αντίγραφα.

    1B · 2C · 3C · 4B · 5C

    Ελέγξτε οποιαδήποτε απάντηση με το αρχείο καταλόγου για αυτό το έργο

    Ερωτήσεις & Απαντήσεις

    Μπορώ να χρησιμοποιήσω την augmented reality για να δω το "Sistine Madonna" του Ραφαήλ στο δικό μου δωμάτιο;

    Η σελίδα Προεπισκόπηση AR του έργου "Sistine Madonna" του Ραφαήλ χρησιμοποιεί την τεχνολογία augmented reality για να σας δείξει το έργο στον δικό σας χώρο, μέσω μιας συμβατής συσκευής.

    Ποιο είναι το προτεινόμενο μέγεθος εκτύπωσης για το "Sistine Madonna" του Ραφαήλ;

    Για το έργο "Sistine Madonna" του Ραφαήλ προτείνεται αναπαραγωγή μεγέθους Large. Το μέγεθος μπορεί να προσαρμοστεί διατηρώντας αναλογικά τις αναλογίες.

    Είναι το έργο "Sistine Madonna" του Ραφαήλ φωτεινό ή σκοτεινό;

    Το έργο "Sistine Madonna" του Ραφαήλ καταγράφεται με φωτεινότητα balanced, με επίπεδο φωτεινότητας (luminance) που ανέρχεται σε Gentle Luminance.