Caută
Vezi în context Previzualizare AR Comandă pictură realizată manual Treci la imagine digitală Trimite
Detalii Ghidul Adaugă la favorite Descarcă Produse similare Radiografie Diaporama Statistici

Brillo-Box

Bold Brillo boxes by Andy Warhol capture iconic pop art style, showcasing vibrant color and repetition—a timeless symbol of American consumerism. Explore this classic Warhol piece and bring its energy into your space.

Descoperă Andy Warhol (1928-1987), pionierul Pop Art și simbol al culturii americane! Silkescreen-uri iconice, filme provocatoare și obsesia pentru celebritate în operele sale emblematice.

Lucrarea de artă afișată pe această pagină este protejată de legile privind drepturile de autor, ceea ce înseamnă că nu putem crea sau vinde în mod legal o reproducere identică. Această protecție este garantată prin acorduri internaționale, precum Convenția de la Berna și de legile naționale, inclusiv cele prevăzute de Legea dreptului de autor din S.U.A. – Titlul 17. Toate drepturile rezervate. Orice reproducere neautorizată este interzisă.

Această metodă respectă pe deplin reglementările privind drepturile de autor, deoarece nu implică copierea sau duplicarea operei protejate. În schimb, este o reinterpretare creativă – o pictură nouă, influențată de original, dar care nu este identică cu acesta.

Giclée / Imprimare artistică

Printuri giclée sau pe canvas de calitate muzeală, cu proces de producție rapid și opțiuni flexibile de finisare. ( Comandă pictură realizată manual Treci la imagine digitală)

Corner sample of the P118B picture frame: polistiren turnat, 5 cm wide and 3 cm thick
P118B lei10
Corner sample of the P118H picture frame: polistiren turnat, 5 cm wide and 3 cm thick
P118H lei10
Corner sample of the P118W picture frame: polistiren turnat, 5 cm wide and 3 cm thick
P118W lei10
Corner sample of the P438Z picture frame: polistiren turnat, 5.5 cm wide and 3.5 cm thick
P438Z lei10
Corner sample of the P508JH picture frame: polistiren turnat, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P508JH lei12
Corner sample of the P508YH picture frame: polistiren turnat, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P508YH lei12
Corner sample of the P805H picture frame: polistiren turnat, 5 cm wide and 3.5 cm thick
P805H lei10
Corner sample of the P805Z picture frame: polistiren turnat, 5 cm wide and 3.5 cm thick
P805Z lei10
Corner sample of the P919BZ picture frame: polistiren turnat, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P919BZ lei10
Corner sample of the P919G picture frame: polistiren turnat, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P919G lei10
Corner sample of the P919XJ picture frame: polistiren turnat, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P919XJ lei10
Corner sample of the P959ZH picture frame: polistiren turnat, 5 cm wide and 3 cm thick
P959ZH lei10
Corner sample of the P968JZ picture frame: polistiren turnat, 6 cm wide and 4 cm thick
P968JZ lei12
Corner sample of the W106C picture frame: lemn masiv, 5 cm wide and 3 cm thick
W106C lei8
Corner sample of the W218G picture frame: lemn masiv, 5 cm wide and 3 cm thick
W218G lei10
Corner sample of the W218JH picture frame: lemn masiv, 5 cm wide and 3 cm thick
W218JH lei8
Corner sample of the W218Y picture frame: lemn masiv, 5 cm wide and 3 cm thick
W218Y lei10
Corner sample of the W307PJ picture frame: lemn masiv, 6 cm wide and 3 cm thick
W307PJ lei10
Corner sample of the W316G picture frame: lemn masiv, 6 cm wide and 3 cm thick
W316G lei10
Corner sample of the W316PJ picture frame: lemn masiv, 6 cm wide and 3 cm thick
W316PJ lei8
Corner sample of the W316Y picture frame: lemn masiv, 6 cm wide and 3 cm thick
W316Y lei10
Corner sample of the W398PJ picture frame: lemn masiv, 5 cm wide and 3 cm thick
W398PJ lei8
Corner sample of the W4111J picture frame: lemn masiv, 6.5 cm wide and 3.5 cm thick
W4111J lei10
Corner sample of the W500HY picture frame: lemn masiv, 7 cm wide and 5 cm thick
W500HY lei15
Corner sample of the W500JH picture frame: lemn masiv, 7 cm wide and 5 cm thick
W500JH lei15
Corner sample of the W692G picture frame: lemn masiv, 8 cm wide and 4 cm thick
W692G lei12
Corner sample of the W849H picture frame: lemn masiv, 5 cm wide and 3 cm thick
W849H lei8
Corner sample of the W940BG picture frame: lemn masiv, 7.5 cm wide and 4.5 cm thick
W940BG lei15
Corner sample of the W953PJ picture frame: lemn masiv, 6 cm wide and 3.5 cm thick
W953PJ lei8

Dimensiuni standard
personalizat
CM
INCH

Alegeți dintre dimensiunile noastre prestabilite, care respectă proporțiile originale ale operei de artă.

lățime
înălțime

Introduceți lățimea și înălțimea de care aveți nevoie, pentru a se potrivi ramei sau peretelui dumneavoastră. O printare poate fi doar tăiată, niciodată extinsă dincolo de dimensiunea imaginii originale, astfel încât o dimensiune cu o formă diferită va pierde o parte din imagine. Vă trimitem o simulare digitală pentru aprobare înainte de a imprima orice. Imaginea afișată pe această pagină nu prezintă tăierea reală — doar simularea arată acest lucru.

Livrare în întreaga lume () în 2 săptămâni, în loc de cele 4/5 săptămâni standard. (22 Octombrie)

Livrare expres gratuită la nivel mondial
Pânză de in premium
Asigurare completă pentru transport
Garanție de rambursare a taxelor vamale
Garanția fidelității culorilor
Politica de retur în 100 de zile (doar pentru defecte)
Garanție de rambursare 100%
Reducere pentru comenzi multiple

Preț total

lei 282

Brillo-Box

Giclée / Imprimare artistică

Dimensiune reproducere

-

Preț total

lei 282

Detalii rapide

  • Artist: Andy Warhol
  • Year: 1964
  • Subject or Theme: Consumerism
  • Movement: Pop Art
  • Notable Elements: Red/White Box

The Enduring Iconography of Brillo-Box

Andy Warhol’s Brillo-Box isn't merely a depiction of a cleaning product advertisement; it’s a profound meditation on the nature of American consumerism, celebrity, and the transformation of everyday objects into potent cultural symbols. This iconic image, rendered in Warhol’s signature silkscreen technique, captures a seemingly banal cardboard box bearing the Brillo brand name – a testament to his ability to elevate the mundane to the realm of high art. The stark red background, aggressively bright white lettering, and the subtle blue label create an immediate visual impact, mirroring the forceful marketing strategies that defined mid-20th century advertising.

  • Subject Matter: A Brillo box, a ubiquitous symbol of domestic cleaning in America.
  • Artist: Andy Warhol – a pioneer of Pop Art and a master of mass media imagery.
  • Technique: Silkscreen printing – allowing for the precise replication of images and creating a distinctive, slightly blurred effect.

Pop Art’s Critique of American Culture

Created in 1964, Brillo-Box emerged during a pivotal moment in American history—the rise of mass consumerism and the increasing influence of advertising on popular culture. Warhol's work directly engages with this phenomenon, challenging traditional notions of artistic subject matter by appropriating imagery from commercial sources. The repetition inherent in silkscreen printing further emphasizes this theme, echoing the relentless production and distribution of goods that characterized the era. This wasn’t simply an aesthetic choice; it was a deliberate commentary on the homogenization of American life and the blurring lines between art and commerce.

Symbolism and the Deconstruction of the Image

The Brillo box itself carries significant symbolic weight. Initially, it represented cleanliness and domesticity – values heavily promoted by Procter & Gamble’s marketing campaigns. However, Warhol's appropriation transforms this symbol into something unsettling and detached. The isolation of the box on a plain surface, devoid of context, suggests a critique of the objectification of everyday life. Furthermore, the repetition inherent in the silkscreen process underscores the idea that images are ultimately constructed and can be endlessly replicated, losing their original meaning in the process. This echoes Warhol’s broader exploration of celebrity culture and the manufactured nature of fame.

Emotional Impact and Collector's Value

Brillo-Box possesses a captivating power that transcends its simple subject matter. The bold colors, sharp lines, and iconic imagery evoke a sense of nostalgia while simultaneously prompting critical reflection on our relationship with consumer culture. As one of Warhol’s most recognizable works, it holds significant historical importance within the Pop Art movement and continues to resonate with contemporary audiences. A hand-painted reproduction offers an unparalleled opportunity to own a piece of art history – a testament to Warhol's genius and a powerful statement about the enduring influence of American imagery.

Întrebări și răspunsuri

Pentru ce cameră este recomandată lucrarea "Brillo-Box" de Andy Warhol?

"Brillo-Box" de Andy Warhol este recomandată pentru o Living Room. Această sugestie se bazează pe subiectul, culorile și atmosfera lucrării.

Ce sentiment transmite "Brillo-Box" de Andy Warhol?

"Brillo-Box" de Andy Warhol transmite un sentiment Nostalgic, într-o atmosferă generală Nostalgic.

Care este luminozitatea percepută a lucrării "Brillo-Box" de Andy Warhol?

În ceea ce privește luminozitatea percepută, "Brillo-Box" de Andy Warhol este brilliant.


Biografie artist

O viață imersată în imaginea americană

Andy Warhol, născut Andrew Warhola Jr. în 1928 în inima industrială a Pittsburgh-ului, Pennsylvania, a fost o figură destinată să redefinească granițele dintre artă și celebritate. Copilăria sa a fost marcată de greutăți, dar și de o creativitate debordantă. O boală din copilărie, coreea Sydenham – adesea numită dansul Sfântului Vitus – l-a ținut închis în casă perioade lungi, cultivând o lume interioară intensă unde expresia artistică a devenit o necesitate vitală. Această perioadă nu a fost una de izolare, însă; mama sa i-a hrănit talentul cu materiale artistice și un flux constant de imagini populare – benzi desenate și reviste de cinema – care mai târziu aveau să devină fundamentale pentru stilul său iconic. A excelat la Carnegie Institute of Technology, absolvind în 1949 cu o diplomă în Pictorial Design, înainte de a porni într-o călătorie spre New York City, motivat de ambiția de a se stabili ca ilustrator comercial. Această primă incursiune în lumea publicității și a revistelor s-a dovedit crucială, perfecționându-i abilitățile de comunicare vizuală și insuflându-i o înțelegere profundă a producției de masă – elemente care aveau să devină pilonii centrali ai filosofiei sale artistice. Desenurile sale distinctive au fost rapid recunoscute, asigurându-i succesul cu publicații de modă și stabilindu-i reputația unui stil unic.

Nașterea Pop Art-ului și anii Factory

Până în anii 1960, Warhol începuse să transcende domeniul artei comerciale, emergând ca o figură pivotală în mișcarea Pop Art în plină dezvoltare. A fost un moment revoluționar în istoria artei, contestând noțiunile tradiționale despre ceea ce constituia „arta înaltă” prin îmbrățișarea culturii populare – publicitate, benzi desenate și obiecte produse în masă – ca subiecte legitime pentru explorare artistică. Warhol nu s-a limitat la a descrie aceste elemente; le-a elevat, transformând obiectele cotidiene în simboluri iconice ale consumerismului american. Lucrările sale revoluționare din această perioadă, precum Campbell’s Soup Cans (1962) și Marilyn Diptych (1962), nu au fost simple picturi; au fost declarații despre influența omniprezentă a mass-mediei și comercializarea imaginii. Tehnica serigrafică pe care a adoptat-o a fost instrumentală în acest proces, permițând reproducerea mecanică a imaginilor – o oglindire deliberată a culturii de consum pe care a observat-o cu atâta atenție. Această metodă nu a fost doar un aspect tehnic; a fost una conceptuală, accentuând repetiția, standardizarea și estomparea granițelor dintre artă și producție. În centrul universului artistic al lui Warhol se afla „The Factory”, spațiul său de studio din New York City. Mai mult decât un simplu loc de muncă, The Factory a devenit un centru vibrant pentru artiști, muzicieni, cineaști, mondeni și oricine atras de atmosfera sa de experimentare și colaborare. A fost o scenă – un teren propice pentru idei noi și o mărturie a credinței lui Warhol că arta ar trebui să fie accesibilă și implicată în lumea din jur.

Celebritate, dezastru și explorarea obsesiilor americane

Viziunea artistică a lui Warhol s-a extins dincolo de bunurile de consum pentru a cuprinde domeniile celebrității, morții și ale dezastrului – teme care au rezonat profund în peisajul cultural în evoluție al anilor 1960 și 70. Portretele sale ale unor figuri iconice precum Marilyn Monroe, Elvis Presley și Elizabeth Taylor nu au fost simple reprezentări măgulitoare; au fost explorări ale faimei, imaginii și naturii adesea fragile a celebrității. Nu a capturat doar asemănarea lor fizică, ci și aura care le înconjura – glamourul fabricat și vulnerabilitatea subiacentă. În același timp, s-a confruntat cu aspectele mai întunecate ale societății americane prin seria sa „Disaster”, reprezentând imagini cu accidente auto, scaune electrice și revolte. Aceste lucrări au fost tulburătoare și provocatoare, forțând spectatorii să se confrunte cu adevăruri inconfortabile despre violență și mortalitate. El nu a oferit comentarii în sensul tradițional; mai degrabă, a prezentat aceste imagini cu o obiectivitate detașată, permițând privitorului să tragă propriile concluzii. Această abordare – adesea caracterizată prin repetiție și culori îndrăznețe – a creat efecte vizuale uimitoare care au fost atât captivante, cât și deranjante. Dincolo de pictură, Warhol s-a aventurat în lumea cinematografiei, producând lucrări experimentale precum Sleep (1963) și Chelsea Girls (1966), care au împins limitele expresiei artistice. A colaborat, de asemenea, cu The Velvet Underground, proiectând coperta iconică a albumului lor banana – o mărturie a influenței sale care s-a extins dincolo de lumea artei fine în muzică și cultura populară.

Un moștenire durabilă: impactul lui Warhol asupra artei și culturii

Impactul lui Andy Warhol asupra lumii artei este imensurabil. A contestat definițiile convenționale ale artei, estompând granițele dintre cultura înaltă și cea joasă și deschizând calea pentru noi mișcări artistice precum Conceptualismul și Performance Art. Explorarea sa a consumerismului, culturii celebrităților și mass-mediei continuă să rezoneze cu publicul de astăzi, deoarece aceste teme rămân centrale în societatea contemporană. Warhol nu a fost doar un artist; a fost un fenomen cultural – un vizionar care a înțeles puterea imaginii și capacitatea sa de a modela percepția. A îmbrățișat deschis identitatea sa de om gay într-o perioadă în care o astfel de deschidere era rară, devenind un simbol al eliberării și contestând normele sociale. Influența sa se poate vedea în nenumărate domenii, de la arta și moda contemporană până la muzică și film. Muzee importante din întreaga lume – inclusiv The Andy Warhol Museum din orașul său natal, Pittsburgh – expun lucrările sale, asigurându-se că moștenirea sa continuă să inspire și să provoace generații de artiști și spectatori. A schimbat fundamental modul în care gândim despre artă, transformând-o dintr-o activitate rarefiată într-una accesibilă, democratică și profund legată de experiențele cotidiene ale vieții moderne. Afirmația sa că „toată lumea va fi faimoasă timp de 15 minute” rămâne straniu de profetică în epoca noastră a rețelelor sociale și a celebrității instantanee – o mărturie a perspectivei sale durabile asupra condiției umane și natura în continuă evoluție a faimei.

Andy Warhol

Andy Warhol

1928 - 1987 , Statele Unite ale Americii

Informații rapide

  • Artistic Movement Or Style: Pop Art
  • Artists Or Movements Influenced By This Artist: ['Arta contemporană']
  • Date Of Birth: 6 august 1928
  • Date Of Death: 22 februarie 1987
  • Full Name: Andy Warhol
  • Nationality: American
  • Notable Artworks:
    • Campbell’s Soup Cans
    • Marilyn Diptych
  • Place Of Birth (City And Country): Pittsburgh, SUA
WikiOO.org © WikiOO.org - Toate drepturile rezervate