Caută

Shōroku Yanase

1900 - 1945

Informații esențiale

  • Corpus themes: "early
  • Typical colors:
    • naturale și pământii
    • culori neutre
  • Top 3 works:
    • Landscape
    • Cliff and Grass
    • The landscape of the Ueno
  • Top-ranked work: Landscape
  • Creative periods: early period
  • Nationality: Japonia
  • Works on APS: 29
  • Art period: Era modernă

primii ani și evoluția artistică

shōroku yanase, cunoscut sub numele său ulterior de masamu yanase, a fost un artist vizual japonez născut pe 12 ianuarie 1900, în ehime, japonia. anii săi formativi, petrecuți în fukuoka până la vârsta de 14 ani, au pus bazele unei călătorii artistice marcate de o reinventare constantă.

versatilitatea artistică și lucrările remarcabile

întregul său opus este definit de o diversitate uimitoare, artistul experimentând în numeroase medii, inclusiv pictură, manga și caricatură. această adaptabilitate nu doar că demonstrează măiestria sa tehnică, dar reflectă și o dorință profundă de a explora întregul spectru al expresiei artistice.
  • pictura: debutul lui yanase în pictură este remarcabil prin natura sa eclectică, oglindind fascinația sa pentru tehnicile atât tradiționale, cât și moderne.
  • manga: lucrările sale manga, deși mai puțin răspândite în lumea occidentală, sunt o dovadă a influenței sale asupra culturii pop japoneze.
  • caricatura: acest gen, adesea trecut cu vederea în favoarea formelor de artă considerate mai „serioase”, scoate la iveală latura ludică a lui yanase și capacitatea sa de a găsi umor în banalul cotidian.

moștenire și influență

în ciuda faptului că a decedat pe 25 mai 1945, la tokyo, moștenirea lui masamu yanase persistă. influența sa poate fi observată în diverse aspecte ale artelor vizuale japoneze, de la industria manga până în scena artistică contemporană. lucrări și colecții remarcabile: - vizualizați colecția lui shōroku yanase pe WikiOO - explorați mullein de jan grzegorz stanisławski, un exemplu contrastant de artă europeană, în colecția WikiOO - descoperiți lumea celor three musicians de pablo picasso, o lucrare pionieră în cubism, în muzeul virtual WikiOO

concluzie

viața lui shōroku yanase, deși marcată de scurtătura timpului petrecut pe acest pământ, a lăsat o amprentă indelibilă în lumea artelor vizuale. călătoria sa, de la ehime la tokyo și prin diverse medii artistice, servește drept o narațiune captivantă despre inovare și creativitate.

Întrebări și răspunsuri

Câte opere de artă ale lui Shōroku Yanase pot fi vizualizate?

Puteți vizualiza 29 opere de artă de opere ale lui Shōroku Yanase pe pagina Toate operele de artă.

De unde este Shōroku Yanase?

Shōroku Yanase s-a născut în Japonia.

Unde pot vedea profilul cromatic al lucrărilor lui Shōroku Yanase?

Utilizarea culorii de către Shōroku Yanase în lucrările enumerate pe acest site poate fi studiată pe pagina Genoma Paletei a artistului.

Chestionar de artă

Fiecare întrebare are un singur răspuns corect.

Întrebare 1:
În ce mediu a fost cunoscut Shōroku Yanase pentru experimentare, pe lângă pictură?
Întrebare 2:
În ce an a decedat Masamu Yanase?
Întrebare 3:
Prin ce stil artistic este caracterizată lucrarea „Scenery of the City” de Yanase?
Întrebare 4:
Ce gen notabil a explorat Yanase în operele sale?
Întrebare 5:
Care dintre următoarele opere demonstrează fascinația lui Yanase pentru pictura tradițională japoneză de peisaj?
WikiOO.org © WikiOO.org - Toate drepturile rezervate