Pretraži

Андреа Дел Сарто

1486 - 1530

Kratke informacije

  • Nationality: Italija
  • Corpus themes:
    • renaissance ideals
    • high renaissance style
    • humanism
    • classical ideals
    • religious devotion
  • Topics explored:
    • saints
    • renaissance
    • religious
    • virgin mary
    • children
  • Works on APS: 168
  • Also known as:
    • Андреа ДАгноло Ди Франческо Ди Лука
    • Дел Сарто
    • Andreas Angeli Francisci
    • Andrea Delserto
    • Andrea del Sardi
  • Movements: high renaissance
  • Museums on APS:
    • Louvre
    • Alte Pinakothek
    • Nacionalna galerija Viktorije
    • Kunsthistorisches Museum
    • Palazzo Pitti
  • Mediums: ulje na platnu

rani život i obuka

Andrea del Sarto, istaknuta figura italijanske visoke renesanse, rođena je 16. jula 1486. godine u Gualfondi, blizu Firence. Njegovi rani životni putevi prvo su ga odveli u šegu zlatara, nakon čega je sledilo obučavanje pod vođstvom slikara i drvorezca Đana Barileja. Kasnije je svoje umetničko znanje usavršavao radeći sa majstorima kao što su Pjero di Kozimo i Rafaelino del Garbo.

umetnička karijera

Andreaova saradnja sa Franciabigijom otvorila je vrata njihovom prvom zajedničkom projektu, Krštenju Hrista, urađenom za kongregaciju Scalzo u Firenci. Ovaj rad je označio početak dugog niza monohromatskih fresaka u tehnici grisaille. Kako je vreme prolazilo, Andrea je razvijao svoj jedinstveni stil, što je kulminiralo njegovim pridruživanjem esnafu arte dei medici e degli speziali još 1508. godine.

značajna dela i porudžbine

nasleđe i uticaj

Iako su njegovo ime ponekad bile u senci veličanstvenih savremenika poput Leonarda da Vinčija, Mikelanga i Rafaela, rad Andree del Sarta odlikuje jedinstvena prožimanje visoke renesanse i manirizma. Njegovo neprolazno nasleđe može se videti u brojnim umetničkim delima koja je za sobom ostavio, gde svako predstavlja svedočanstvo njegove veštine kao slikara, dekoratera, portretiste i majstora boje. Pogledajte više dela Andree del Sarta na WikiOO: [https://WikiOO.org/@/andrea-del-sarto](https://WikiOO.org/@/andrea-del-sarto) Istražite Pinacoteku galerije nacionalne antičke umetnosti (Palazzo Barberini) na WikiOO: /sr/art/show/art-d3afwr-sr/ Pročitajte više o životu i delima Andree del Sarta na Wikipediji: [https://fr.wikipedia.org/wiki/andrea_del_sarto](https://fr.wikipedia.org/wiki/andrea_del_sarto)

Pitanja i odgovori

Kako mogu da pronađem dela umetnika Андреа Дел Сарто u specifičnoj paleti boja?

Stranica Preko palete boja grupiše dela umetnika Андреа Дел Сарто prema njihovim paletama boja.

Koja raspoloženja izražavaju dela umetnika Андреа Дел Сарто?

Radove umetnika Андреа Дел Сарто možete pregledati prema raspoloženju na njegovoj stranici Soba raspoloženja, koja je organizovana tako da prikazuje dela prema njihovom raspoloženju.

U kom gradu i državi je rođen/a Андреа Дел Сарто?

Андреа Дел Сарто je rođen/a u gradu Firenca, u državi Italija.

Kviz o umetnosti

Svako pitanje ima samo jedan tačan odgovor.

Pitanje 1:
У ком граду је Андреа дел Сарто рођен?
Pitanje 2:
Који уметнички стил најбоље описује рад Андрее дел Сарта?
Pitanje 3:
Коме је била наручена слика 'Света породица'?
Pitanje 4:
Где се данас налази фреска 'Ценаколо ди Андреа дел Сарто'?
Pitanje 5:
Који уметник није био савременик Андрее дел Сарта?
WikiOO.org © WikiOO.org - Sva prava zadržana