André DerainStatistik för läsarsiffror och konsultationer
1880
–
1954
Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för André Derain på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
!
Statistiken nollställdes den 1 juli 2026 — ingen data finns tillgänglig före det datumet.
André Derain: sammanfattning av läsare
Under de senaste tolv månaderna var det mest efterfrågade verket av André Derain i WikiOO.org-databasen Charing Cross Bridge, London: 9 100 besök, vilket utgör 15% av alla sökningar på konstnären. Det följs av Landscape at Collioure (also known as Mountains at Collioure) och Woman in a Chemise. Sidan för André Derain har visats 68 700 gånger: 20 800 på artistprofilen och 47 900 på enskilda verk. Antalet konsultationer ökade med 117% från Sep 2026 till Okt 2026. Månaden med flest besök var Okt 2026 med 28 600 besök. Inläggen läses på Engelska (29%), Franska (19%) och Spanska (10%). Läsarna finns främst i Frankrike (17%), Amerikas förenta stater (14%) och Storbritannien (6%). Konsultation sker på datorer (61%), mobiltelefoner (35%) och surfplattor (4%). Läsare konsulterar Livfulla färger (Färgintensitet) mer än vad dess andel i katalogen antyder: 78% av besöken mot 40% av verken.
De 10 mest efterfrågade verken av André Derain
Verk av André Derain rangordnade efter antal visningar på WikiOO.org under de senaste tolv månaderna, med de mest visade först.
Hur många gånger visas posten för André Derain varje månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Datatabell
Månad
Konstnärssida
Verkets sidor
Nov 2025
0
0
Dec 2025
0
0
Jan 2026
0
0
Feb 2026
0
0
Mar 2026
0
0
Apr 2026
0
0
Maj 2026
0
0
Jun 2026
0
800
Jul 2026
1 500
17 700
Aug 2026
1 400
5 500
Sep 2026
4 800
8 400
Okt 2026
13 100
15 500
Hur ofta besöks verken av André Derain?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vilken typ av verk av André Derain läser besökarna?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Datatabell
Stämning
Stämning
Konstverk av konstnären
Besök
Kraftfull och uttrycksfull
53,8%
50,8%
Fridfull
15,4%
14,4%
Lugn
0,0%
14,0%
Jordnära
0,0%
10,7%
Dramatisk
7,7%
2,7%
Elegant
7,7%
2,7%
Drömsk och romantisk
0,0%
2,7%
Klassisk
7,7%
0,8%
Känslomässig ton
Känslomässig ton
Konstverk av konstnären
Besök
Livfull
30,8%
46,2%
Reflekterande
23,1%
15,7%
Fridfull
15,4%
10,0%
Nostalgisk
0,0%
10,0%
Lugn
15,4%
7,9%
Melankolisk
0,0%
4,3%
Glädjefylld
7,7%
3,5%
Dramatisk
7,7%
0,8%
Ljusstyrka
Ljusstyrka
Konstverk av konstnären
Besök
Mörk
24,0%
7,3%
Mjuk skugga
42,0%
20,5%
Mjuk luminans
16,0%
45,6%
Ljusstyrka
12,0%
24,7%
Ljusstark
6,0%
1,9%
Färgmättnad
Färgmättnad
Konstverk av konstnären
Besök
Dämpad
20,0%
4,0%
Dämpad färgsättning
14,0%
7,3%
Måttlig mjukhet
32,0%
19,8%
Tydlig färgmättnad
32,0%
48,2%
Mättad färg
2,0%
20,6%
Färgpalett
Färgpalett
Konstverk av konstnären
Besök
Mörka toner
35,1%
50,6%
Jordnära
46,0%
28,9%
Neutrala toner
16,2%
10,0%
Naturtema
0,0%
4,7%
Pastellfärger
0,0%
2,9%
Varma toner
0,0%
2,4%
Monokromt
2,7%
0,6%
Färgintensitet
Färgintensitet
Konstverk av konstnären
Besök
Monokrom
22,0%
5,3%
Balanserad
38,0%
16,4%
Livfulla färger
40,0%
78,2%
Kontrast
Kontrast
Konstverk av konstnären
Besök
Harmonisk
12,0%
2,3%
Mild
28,0%
14,2%
Balanserad
12,0%
8,7%
Stark kontrast
22,0%
26,1%
Kontrastnivå
26,0%
48,7%
Färgharmoni
Färgharmoni
Konstverk av konstnären
Besök
Skärande färgskala
30,0%
60,7%
Mjukt blandad palett
16,0%
14,7%
Balanserad harmoni
14,0%
12,9%
Stark färgmässig enhetlighet
18,0%
7,9%
Enhetlig palett
22,0%
3,9%
Vilka verk av André Derain är mest efterfrågade månad för månad?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Datatabell
Konstverk
Nov 2025
Dec 2025
Jan 2026
Feb 2026
Mar 2026
Apr 2026
Maj 2026
Jun 2026
Jul 2026
Aug 2026
Sep 2026
Okt 2026
bathers
0
0
0
0
0
0
0
0
100
0
0
800
London Bridge
0
0
0
0
0
0
0
0
200
0
0
300
Charing Cross from sw
0
0
0
0
0
0
0
0
100
100
300
200
Landscape at L'Estaque
0
0
0
0
0
0
0
0
0
100
0
100
Hyde Park
0
0
0
0
0
0
0
0
200
100
0
100
The Turning Road, L'Estaque…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
400
100
100
Cypresses
0
0
0
0
0
0
0
0
100
400
400
0
Portrait of Madame Paul Gui…
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
100
Drying the Sails
0
0
0
0
0
0
0
0
400
300
300
500
Mountains at Collioure
0
0
0
0
0
0
0
0
200
200
0
600
Vilka enheter används för att visa André Derain?
Varje tårtbit representerar en typ av enhet: mobil, surfplatta eller dator. Ju större tårtbit, desto fler besök kom från den enheten under de senaste tolv månaderna.
Datatabell
Enhet
Besök
Dela
datorer
41 600
60,6%
mobiltelefoner
24 300
35,4%
surfplattor
2 800
4,1%
På vilka språk söker man efter André Derain?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Datatabell
Språk
Besök
Dela
Engelska
3 800
29,5%
Franska
2 500
19,4%
Spanska
1 300
10,1%
Holländska
1 100
8,5%
Ryska
900
7,0%
Portugisiska
600
4,7%
Slovakiska
500
3,9%
Italienska
400
3,1%
Rumänska
400
3,1%
Danska
300
2,3%
Hur många besök har André Derain per dag, och vad är förväntat?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Datatabell
Dag
Besök
tors 15 Okt
800
fre 16 Okt
1 300
lör 17 Okt
900
sön 18 Okt
1 200
mån 19 Okt
1 400
tis 20 Okt
2 500
ons 21 Okt
2 500
tors 22 Okt
700
fre 23 Okt
1 100
lör 24 Okt
1 300
sön 25 Okt
1 100
mån 26 Okt
1 800
tis 27 Okt
1 900
ons 28 Okt
1 100
tors 29 Okt
900
fre 30 Okt
900
lör 31 Okt
1 500
sön 1 Nov
1 800
mån 2 Nov
1 300
tis 3 Nov
1 600
ons 4 Nov
3 900
tors 5 Nov (prognos)
900
fre 6 Nov (prognos)
1 300
lör 7 Nov (prognos)
1 500
sön 8 Nov (prognos)
1 600
mån 9 Nov (prognos)
1 800
tis 10 Nov (prognos)
2 400
ons 11 Nov (prognos)
3 000
tors 12 Nov (prognos)
1 000
fre 13 Nov (prognos)
1 400
lör 14 Nov (prognos)
1 500
sön 15 Nov (prognos)
1 700
mån 16 Nov (prognos)
1 800
tis 17 Nov (prognos)
2 500
ons 18 Nov (prognos)
3 100
tors 19 Nov (prognos)
1 000
fre 20 Nov (prognos)
1 400
lör 21 Nov (prognos)
1 600
sön 22 Nov (prognos)
1 700
mån 23 Nov (prognos)
1 900
tis 24 Nov (prognos)
2 500
ons 25 Nov (prognos)
3 200
Frågor om läsarsiffror för André Derain
Vilka verk av André Derain är mest efterfrågade?
Charing Cross Bridge, London, med 9 100 besök (15% av alla visningar för André Derain). Rankingen ovan listar 10 verk.
Hur många gånger har André Derain efterfrågats på WikiOO.org?
68 700 gånger under tolv månader: 20 800 på konstnärens sida och 47 900 på verksidorna.
På vilka enheter söker man efter André Derain?
André Derain har visats på datorer (61%), mobiltelefoner (35%) och surfplattor (4%); datorer står för 61% av visningarna.
På vilka språk söker man efter André Derain?
På Engelska (29%), Franska (19%) och Spanska (10%). Engelska är först med 29%.
Vilken typ av verk av André Derain föredrar läsarna?
Livfulla färger (Färgintensitet): 78% av besöken, jämfört med 40% av katalogen.