Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Anton Melbye på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
Anton Melbye: statistik i korthet
Midnight Off Sheerness är det mest visade verket av Anton Melbye: 200 besök under tolv månader, vilket motsvarar 29% av det totala antalet. Också ofta besökta: Seascape och Sea at Night. Totalt antal visningar: 1 100 (400 konstnärssidor, 700 verk). Toppnotering: Jul 2026 (1 100 besök). Observerad preferens: Mjuk skugga (Ljusstyrka), 71% av besöken för 43% av katalogen.
Topp 6 verk av Anton Melbye baserat på visningar
Rankningen baseras på antal sökningar på WikiOO.org under tolv månader, inte på katalogbetyg. Rank 1 är det verk av Anton Melbye som har flest sökningar.
Hur många läsare har Anton Melbyes post per månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa underliggande data
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 0 | 0 |
| Jul 2026 | 400 | 700 |
| Aug 2026 | 0 | 0 |
| Sep 2026 | 0 | 0 |
| Okt 2026 | 0 | 0 |
Hur stor är den månatliga läsarsiffran för verken av Anton Melbye?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vilka kategorier av verk av Anton Melbye väljs av läsarna?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa underliggande data
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 26,7% | 14,3% |
| Mjuk skugga | 43,3% | 71,4% |
| Mjuk luminans | 13,3% | 0,0% |
| Ljusstyrka | 10,0% | 14,3% |
| Ljusstark | 6,7% | 0,0% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 60,0% | 57,1% |
| Dämpad färgsättning | 20,0% | 0,0% |
| Måttlig mjukhet | 16,7% | 28,6% |
| Tydlig färgmättnad | 3,3% | 14,3% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Jordnära | 55,6% | 50,0% |
| Neutrala toner | 38,9% | 25,0% |
| Mörka toner | 5,6% | 25,0% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 56,7% | 57,1% |
| Balanserad | 40,0% | 42,9% |
| Livfulla färger | 3,3% | 0,0% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 30,0% | 42,9% |
| Mild | 30,0% | 0,0% |
| Balanserad | 13,3% | 28,6% |
| Stark kontrast | 13,3% | 14,3% |
| Kontrastnivå | 13,3% | 14,3% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 13,3% | 14,3% |
| Mjukt blandad palett | 6,7% | 0,0% |
| Balanserad harmoni | 16,7% | 0,0% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 43,3% | 42,9% |
| Enhetlig palett | 20,0% | 42,9% |
Hur är de mest visade verken av Anton Melbye fördelade över året?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa underliggande data
| Konstverk | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 | Okt 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Seascape | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 | 0 |
| A ship in high seas at suns… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Marine Landscape | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| En shetlandsk fiskerbåd i s… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Paris med Tour St. Jacques… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| En dansk korvet i rum sø ef… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Marine | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Coastal Landscape with Moun… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| A Seascape | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Marine | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Hur ser fördelningen av läsare för Anton Melbye ut per språk?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Vad är den dagliga läsarantalet för Anton Melbye, inklusive prognos?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa underliggande data
| Dag | Besök |
|---|---|
| tors 15 Okt | 0 |
| fre 16 Okt | 0 |
| lör 17 Okt | 0 |
| sön 18 Okt | 0 |
| mån 19 Okt | 0 |
| tis 20 Okt | 0 |
| ons 21 Okt | 0 |
| tors 22 Okt | 0 |
| fre 23 Okt | 0 |
| lör 24 Okt | 0 |
| sön 25 Okt | 0 |
| mån 26 Okt | 0 |
| tis 27 Okt | 0 |
| ons 28 Okt | 0 |
| tors 29 Okt | 0 |
| fre 30 Okt | 0 |
| lör 31 Okt | 0 |
| sön 1 Nov | 0 |
| mån 2 Nov | 0 |
| tis 3 Nov | 0 |
| ons 4 Nov | 0 |
| tors 5 Nov (prognos) | 0 |
| fre 6 Nov (prognos) | 0 |
| lör 7 Nov (prognos) | 0 |
| sön 8 Nov (prognos) | 0 |
| mån 9 Nov (prognos) | 0 |
| tis 10 Nov (prognos) | 0 |
| ons 11 Nov (prognos) | 0 |
| tors 12 Nov (prognos) | 0 |
| fre 13 Nov (prognos) | 0 |
| lör 14 Nov (prognos) | 0 |
| sön 15 Nov (prognos) | 0 |
| mån 16 Nov (prognos) | 0 |
| tis 17 Nov (prognos) | 0 |
| ons 18 Nov (prognos) | 0 |
| tors 19 Nov (prognos) | 0 |
| fre 20 Nov (prognos) | 0 |
| lör 21 Nov (prognos) | 0 |
| sön 22 Nov (prognos) | 0 |
| mån 23 Nov (prognos) | 0 |
| tis 24 Nov (prognos) | 0 |
| ons 25 Nov (prognos) | 0 |
Anton Melbye: vanliga frågor
Vilket är det mest efterfrågade verket av Anton Melbye?
- Midnight Off Sheerness: 200 besök, 29% av visningarna. Listan sträcker sig till plats 6.
Vad är läsarsiffran för Anton Melbye?
- 1 100 besök under tolv månader (400 artistprofiler, 700 verk).
Föredrar läsarna en viss kategori av verk av Anton Melbye?
- Ja, Mjuk skugga (Ljusstyrka): 71% av besöken för 43% av katalogen.