Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Eric Ravilious på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
Eric Ravilious: sammanfattning av läsare
Under de senaste tolv månaderna var det mest efterfrågade verket av Eric Ravilious i WikiOO.org-databasen De-Icing Aircraft: 100 besök, vilket utgör 50% av alla sökningar på konstnären. Det följs av Dangerous work at low tide. Sidan för Eric Ravilious har visats 600 gånger: 600 på artistprofilen och 0 på enskilda verk. Antalet konsultationer ökade med 400% från Sep 2026 till Okt 2026. Månaden med flest besök var Okt 2026 med 500 besök. Läsare konsulterar Reflekterande (Känslomässig ton) mer än vad dess andel i katalogen antyder: 100% av besöken mot 25% av verken.
De 2 mest efterfrågade verken av Eric Ravilious
Verk av Eric Ravilious rangordnade efter antal visningar på WikiOO.org under de senaste tolv månaderna, med de mest visade först.
Hur många gånger visas posten för Eric Ravilious varje månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Datatabell
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 0 | 0 |
| Jul 2026 | 0 | 0 |
| Aug 2026 | 0 | 0 |
| Sep 2026 | 100 | 0 |
| Okt 2026 | 500 | 0 |
Hur ofta besöks verken av Eric Ravilious?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vilken typ av verk av Eric Ravilious läser besökarna?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Datatabell
| Känslomässig ton | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Reflekterande | 25,0% | 100,0% |
| Lugn | 25,0% | 0,0% |
| Melankolisk | 25,0% | 0,0% |
| Fridfull | 25,0% | 0,0% |
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 0,0% | 0,0% |
| Mjuk skugga | 11,1% | 0,0% |
| Mjuk luminans | 11,1% | 0,0% |
| Ljusstyrka | 44,4% | 50,0% |
| Ljusstark | 33,3% | 50,0% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 66,7% | 100,0% |
| Dämpad färgsättning | 33,3% | 0,0% |
| Måttlig mjukhet | 0,0% | 0,0% |
| Tydlig färgmättnad | 0,0% | 0,0% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 33,3% | 50,0% |
| Balanserad | 66,7% | 50,0% |
| Livfulla färger | 0,0% | 0,0% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 33,3% | 50,0% |
| Mild | 22,2% | 0,0% |
| Balanserad | 11,1% | 50,0% |
| Stark kontrast | 22,2% | 0,0% |
| Kontrastnivå | 11,1% | 0,0% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 0,0% | 0,0% |
| Mjukt blandad palett | 22,2% | 50,0% |
| Balanserad harmoni | 11,1% | 50,0% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 22,2% | 0,0% |
| Enhetlig palett | 44,4% | 0,0% |
Vilka verk av Eric Ravilious är mest efterfrågade månad för månad?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Datatabell
| Konstverk | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 | Okt 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Paddle steamer Britannie -… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| De-Icing Aircraft | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Coastal defences | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| May, woodcut of the Long Ma… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Submarines in Dry Dock | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bomb Defusing Equipment | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Tiger Moth | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| RNAS Sick Bay, Dundee | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Dangerous work at low tide | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
På vilka språk söker man efter Eric Ravilious?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Datatabell
| Språk | Besök | Dela |
|---|---|---|
| Engelska | 500 | 100,0% |
Hur många besök har Eric Ravilious per dag, och vad är förväntat?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Datatabell
| Dag | Besök |
|---|---|
| mån 12 Okt | 0 |
| tis 13 Okt | 0 |
| ons 14 Okt | 0 |
| tors 15 Okt | 0 |
| fre 16 Okt | 100 |
| lör 17 Okt | 0 |
| sön 18 Okt | 100 |
| mån 19 Okt | 0 |
| tis 20 Okt | 0 |
| ons 21 Okt | 0 |
| tors 22 Okt | 0 |
| fre 23 Okt | 0 |
| lör 24 Okt | 0 |
| sön 25 Okt | 0 |
| mån 26 Okt | 0 |
| tis 27 Okt | 0 |
| ons 28 Okt | 100 |
| tors 29 Okt | 200 |
| fre 30 Okt | 0 |
| lör 31 Okt | 100 |
| sön 1 Nov | 0 |
| mån 2 Nov (prognos) | 0 |
| tis 3 Nov (prognos) | 0 |
| ons 4 Nov (prognos) | 100 |
| tors 5 Nov (prognos) | 200 |
| fre 6 Nov (prognos) | 100 |
| lör 7 Nov (prognos) | 100 |
| sön 8 Nov (prognos) | 100 |
| mån 9 Nov (prognos) | 0 |
| tis 10 Nov (prognos) | 0 |
| ons 11 Nov (prognos) | 100 |
| tors 12 Nov (prognos) | 200 |
| fre 13 Nov (prognos) | 100 |
| lör 14 Nov (prognos) | 100 |
| sön 15 Nov (prognos) | 100 |
| mån 16 Nov (prognos) | 0 |
| tis 17 Nov (prognos) | 0 |
| ons 18 Nov (prognos) | 100 |
| tors 19 Nov (prognos) | 200 |
| fre 20 Nov (prognos) | 100 |
| lör 21 Nov (prognos) | 100 |
| sön 22 Nov (prognos) | 100 |
Frågor om läsarsiffror för Eric Ravilious
Vilka verk av Eric Ravilious är mest efterfrågade?
- De-Icing Aircraft, med 100 besök (50% av alla visningar för Eric Ravilious). Rankingen ovan listar 2 verk.
Hur många gånger har Eric Ravilious efterfrågats på WikiOO.org?
- 600 gånger under tolv månader: 600 på konstnärens sida och 0 på verksidorna.
Vilken typ av verk av Eric Ravilious föredrar läsarna?
- Reflekterande (Känslomässig ton): 100% av besöken, jämfört med 25% av katalogen.