Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för John Kane på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
John Kane: statistik i korthet
Crossing the Junction är det mest visade verket av John Kane: 400 besök under tolv månader, vilket motsvarar 33% av det totala antalet. Också ofta besökta: Scene from the Scottish Highlands och Genom Coleman Hollow Upp Allegheny Väg. Totalt antal visningar: 1 700 (800 konstnärssidor, 900 verk). Minskning med 100% mellan Sep 2026 och Okt 2026. Toppnotering: Jul 2026 (1 600 besök). Observerad preferens: Mjuk luminans (Ljusstyrka), 83% av besöken för 50% av katalogen.
Topp 7 verk av John Kane baserat på visningar
Rankningen baseras på antal sökningar på WikiOO.org under tolv månader, inte på katalogbetyg. Rank 1 är det verk av John Kane som har flest sökningar.
-
1
Crossing the Junction, 1933
400 besök · 33,3%
-
2
Scene from the Scottish Highlands, 1927
200 besök · 16,7%
-
3
Genom Coleman Hollow Upp Allegheny Väg, 1928
200 besök · 16,7%
-
4
Scotch Day på Kennywood, 1933
100 besök · 8,3%
-
5
From My Studio Window, 1932
100 besök · 8,3%
-
6
Highland Hollow, 1930
100 besök · 8,3%
-
7
Old Clinton Furnace
100 besök · 8,3%
Hur många läsare har John Kanes post per månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa underliggande data
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 0 | 0 |
| Jul 2026 | 700 | 900 |
| Aug 2026 | 0 | 0 |
| Sep 2026 | 100 | 0 |
| Okt 2026 | 0 | 0 |
Hur stor är den månatliga läsarsiffran för verken av John Kane?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vilka kategorier av verk av John Kane väljs av läsarna?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa underliggande data
| Stämning | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Nostalgisk | 60,0% | 50,0% |
| Fridfull | 20,0% | 50,0% |
| Industriell estetik | 20,0% | 0,0% |
| Känslomässig ton | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Nostalgisk | 40,0% | 50,0% |
| Lugn | 20,0% | 50,0% |
| Melankolisk | 20,0% | 0,0% |
| Dyster och högtidlig | 20,0% | 0,0% |
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 0,0% | 0,0% |
| Mjuk skugga | 21,4% | 0,0% |
| Mjuk luminans | 50,0% | 83,3% |
| Ljusstyrka | 28,6% | 16,7% |
| Ljusstark | 0,0% | 0,0% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 57,1% | 66,7% |
| Dämpad färgsättning | 21,4% | 25,0% |
| Måttlig mjukhet | 21,4% | 8,3% |
| Tydlig färgmättnad | 0,0% | 0,0% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 57,1% | 66,7% |
| Balanserad | 42,9% | 33,3% |
| Livfulla färger | 0,0% | 0,0% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 0,0% | 0,0% |
| Mild | 0,0% | 0,0% |
| Balanserad | 7,1% | 16,7% |
| Stark kontrast | 14,3% | 0,0% |
| Kontrastnivå | 78,6% | 83,3% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 50,0% | 50,0% |
| Mjukt blandad palett | 14,3% | 16,7% |
| Balanserad harmoni | 14,3% | 8,3% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 21,4% | 25,0% |
| Enhetlig palett | 0,0% | 0,0% |
Hur är de mest visade verken av John Kane fördelade över året?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa underliggande data
| Konstverk | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 | Okt 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| From My Studio Window | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 | 0 |
| The Old Elm | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| The Monongahela River Valle… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Panther Hollow | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| John Kane and His Wife | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Touching Up (Small Version) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Scene from the Scottish Hig… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 | 0 |
| Crossing the Junction | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 400 | 0 | 0 | 0 |
| Highland Hollow | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 | 0 |
| Panther Hollow, Pittsburgh | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Hur ser fördelningen av läsare för John Kane ut per språk?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Vad är den dagliga läsarantalet för John Kane, inklusive prognos?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa underliggande data
| Dag | Besök |
|---|---|
| lör 17 Okt | 0 |
| sön 18 Okt | 0 |
| mån 19 Okt | 0 |
| tis 20 Okt | 0 |
| ons 21 Okt | 0 |
| tors 22 Okt | 0 |
| fre 23 Okt | 0 |
| lör 24 Okt | 0 |
| sön 25 Okt | 0 |
| mån 26 Okt | 0 |
| tis 27 Okt | 0 |
| ons 28 Okt | 0 |
| tors 29 Okt | 0 |
| fre 30 Okt | 0 |
| lör 31 Okt | 0 |
| sön 1 Nov | 0 |
| mån 2 Nov | 100 |
| tis 3 Nov | 0 |
| ons 4 Nov | 0 |
| tors 5 Nov | 0 |
| fre 6 Nov | 0 |
| lör 7 Nov (prognos) | 0 |
| sön 8 Nov (prognos) | 0 |
| mån 9 Nov (prognos) | 100 |
| tis 10 Nov (prognos) | 0 |
| ons 11 Nov (prognos) | 0 |
| tors 12 Nov (prognos) | 0 |
| fre 13 Nov (prognos) | 0 |
| lör 14 Nov (prognos) | 0 |
| sön 15 Nov (prognos) | 0 |
| mån 16 Nov (prognos) | 200 |
| tis 17 Nov (prognos) | 0 |
| ons 18 Nov (prognos) | 0 |
| tors 19 Nov (prognos) | 0 |
| fre 20 Nov (prognos) | 0 |
| lör 21 Nov (prognos) | 0 |
| sön 22 Nov (prognos) | 0 |
| mån 23 Nov (prognos) | 200 |
| tis 24 Nov (prognos) | 0 |
| ons 25 Nov (prognos) | 0 |
| tors 26 Nov (prognos) | 0 |
| fre 27 Nov (prognos) | 0 |
John Kane: vanliga frågor
Vilket är det mest efterfrågade verket av John Kane?
- Crossing the Junction: 400 besök, 33% av visningarna. Listan sträcker sig till plats 7.
Vad är läsarsiffran för John Kane?
- 1 700 besök under tolv månader (800 artistprofiler, 900 verk).
Föredrar läsarna en viss kategori av verk av John Kane?
- Ja, Mjuk luminans (Ljusstyrka): 83% av besöken för 50% av katalogen.