Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Stuart Davis på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
Stuart Davis: statistik i korthet
Visa 1 är det mest visade verket av Stuart Davis: 300 besök under tolv månader, vilket motsvarar 6% av det totala antalet. Också ofta besökta: Garage No. 1 och Study for ''Blips and Ifs''. Totalt antal visningar: 5 400 (1 100 konstnärssidor, 4 300 verk). Minskning med 43% mellan Aug 2026 och Sep 2026. Toppnotering: Jul 2026 (4 100 besök). Enhetsfördelning: datorer (83%) och mobiltelefoner (17%). Observerad preferens: Jordnära (Färgpalett), 32% av besöken för 14% av katalogen.
Topp 10 verk av Stuart Davis baserat på visningar
Rankningen baseras på antal sökningar på WikiOO.org under tolv månader, inte på katalogbetyg. Rank 1 är det verk av Stuart Davis som har flest sökningar.
-
1
Visa 1
300 besök · 6,4%
-
2
Garage No. 1, 1917
200 besök · 4,3%
-
3
Study for ''Blips and Ifs''
200 besök · 4,3%
-
4
Odol
100 besök · 2,1%
-
5
The Mellow Pad
100 besök · 2,1%
-
6
Impression of the New York World's Fair (mural study, Communications Building, World's Fair, Flushing, New York), 1938
100 besök · 2,1%
-
7
Waterfront Landscape, 1936
100 besök · 2,1%
-
8
Composition, 1935
100 besök · 2,1%
-
9
Hot Still-Scape for Six Colors. Seventh Avenue Style
100 besök · 2,1%
-
10
T View, 1951
100 besök · 2,1%
Hur många läsare har Stuart Daviss post per månad?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Visa underliggande data
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Okt 2025 | 0 | 0 |
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 0 | 200 |
| Jul 2026 | 500 | 3 600 |
| Aug 2026 | 200 | 500 |
| Sep 2026 | 400 | 0 |
Hur stor är den månatliga läsarsiffran för verken av Stuart Davis?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vilka kategorier av verk av Stuart Davis väljs av läsarna?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Visa underliggande data
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 4,0% | 8,5% |
| Mjuk skugga | 6,0% | 8,5% |
| Mjuk luminans | 34,0% | 29,8% |
| Ljusstyrka | 34,0% | 40,4% |
| Ljusstark | 22,0% | 12,8% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 32,0% | 21,3% |
| Dämpad färgsättning | 8,0% | 12,8% |
| Måttlig mjukhet | 22,0% | 27,7% |
| Tydlig färgmättnad | 32,0% | 34,0% |
| Mättad färg | 6,0% | 4,3% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Neutrala toner | 38,6% | 31,7% |
| Mörka toner | 25,0% | 19,5% |
| Jordnära | 13,6% | 31,7% |
| Pastellfärger | 15,9% | 9,8% |
| Varma toner | 4,5% | 2,4% |
| Monokromt | 2,3% | 2,4% |
| Naturtema | 0,0% | 2,4% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 24,0% | 17,0% |
| Balanserad | 28,0% | 34,0% |
| Livfulla färger | 48,0% | 48,9% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 16,0% | 23,4% |
| Mild | 10,0% | 12,8% |
| Balanserad | 8,0% | 6,4% |
| Stark kontrast | 4,0% | 6,4% |
| Kontrastnivå | 62,0% | 51,1% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 22,0% | 23,4% |
| Mjukt blandad palett | 12,0% | 17,0% |
| Balanserad harmoni | 12,0% | 12,8% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 34,0% | 27,7% |
| Enhetlig palett | 20,0% | 19,1% |
Hur är de mest visade verken av Stuart Davis fördelade över året?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Visa underliggande data
| Konstverk | Okt 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Odol | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 |
| Rocks, Gloucester | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| The Mellow Pad | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Tropes de Teens | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Visa 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 100 | 100 | 0 |
| Report rockport | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Owh! in San Pao | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Hot Still-Scape for Six Col… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Sketch | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rapt at Rappaport's | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Söks Stuart Davis via telefon eller via dator?
Varje tårtbit representerar en typ av enhet: mobil, surfplatta eller dator. Ju större tårtbit, desto fler besök kom från den enheten under de senaste tolv månaderna.
Visa underliggande data
| Enhet | Besök | Dela |
|---|---|---|
| datorer | 4 500 | 83,3% |
| mobiltelefoner | 900 | 16,7% |
Hur ser fördelningen av läsare för Stuart Davis ut per språk?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Visa underliggande data
| Språk | Besök | Dela |
|---|---|---|
| Engelska | 400 | 100,0% |
Vad är den dagliga läsarantalet för Stuart Davis, inklusive prognos?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Visa underliggande data
| Dag | Besök |
|---|---|
| mån 21 Sep | 0 |
| tis 22 Sep | 0 |
| ons 23 Sep | 100 |
| tors 24 Sep | 0 |
| fre 25 Sep | 0 |
| lör 26 Sep | 0 |
| sön 27 Sep | 100 |
| mån 28 Sep | 0 |
| tis 29 Sep | 0 |
| ons 30 Sep | 100 |
| tors 1 Okt | 0 |
| fre 2 Okt | 100 |
| lör 3 Okt | 0 |
| sön 4 Okt | 0 |
| mån 5 Okt | 0 |
| tis 6 Okt | 0 |
| ons 7 Okt | 100 |
| tors 8 Okt | 0 |
| fre 9 Okt | 200 |
| lör 10 Okt | 0 |
| sön 11 Okt | 0 |
| mån 12 Okt (prognos) | 0 |
| tis 13 Okt (prognos) | 0 |
| ons 14 Okt (prognos) | 100 |
| tors 15 Okt (prognos) | 0 |
| fre 16 Okt (prognos) | 100 |
| lör 17 Okt (prognos) | 0 |
| sön 18 Okt (prognos) | 0 |
| mån 19 Okt (prognos) | 0 |
| tis 20 Okt (prognos) | 0 |
| ons 21 Okt (prognos) | 200 |
| tors 22 Okt (prognos) | 0 |
| fre 23 Okt (prognos) | 200 |
| lör 24 Okt (prognos) | 0 |
| sön 25 Okt (prognos) | 100 |
| mån 26 Okt (prognos) | 0 |
| tis 27 Okt (prognos) | 0 |
| ons 28 Okt (prognos) | 200 |
| tors 29 Okt (prognos) | 0 |
| fre 30 Okt (prognos) | 200 |
| lör 31 Okt (prognos) | 0 |
| sön 1 Nov (prognos) | 100 |
Stuart Davis: vanliga frågor
Vilket är det mest efterfrågade verket av Stuart Davis?
- Visa 1: 300 besök, 6% av visningarna. Listan sträcker sig till plats 10.
Vad är läsarsiffran för Stuart Davis?
- 5 400 besök under tolv månader (1 100 artistprofiler, 4 300 verk).
Söks Stuart Davis oftare via telefon eller dator?
- Konsultationer fördelas på datorer (83%) och mobiltelefoner (17%); datorer leder med 83%.
Föredrar läsarna en viss kategori av verk av Stuart Davis?
- Ja, Jordnära (Färgpalett): 32% av besöken för 14% av katalogen.