Vad innehåller den här sidan?
Den här sidan visar hur många som besöker sidorna för Utashige på den här webbplatsen. Ett besök innebär att en person har öppnat en sida. Varje diagram nedan har sin egen korta förklaring.
Utashige: vad konsultationerna visar
Det mest efterfrågade verk av Utashige är Station 31, Maisaka, Imagiri Ferry, med 200 visningar under tolv månader, vilket motsvarar 29% av alla visningar. Följs i rankingen av Fifty-three parallel views of the Tōkaidō, station 11 och Fifty-three parallel views of the Tōkaidō, station 55. Konstnärens sida har visats 100 gånger och verkens sidor 400 gånger, totalt 500 gånger. Jul 2026 är månaden med flest förfrågningar: 500. Läsare väljer Kontrastnivå (Kontrast) vid 71% av besöken, där det motsvarar 54% av katalogen.
Utashige: de 6 mest visade verken
Varje post visar ett verk av Utashige och dess ranking baserat på visningar på WikiOO.org under de senaste tolv månaderna.
-
1
Station 31, Maisaka, Imagiri Ferry, 1841
200 besök · 28,6%
-
2
Fifty-three parallel views of the Tōkaidō, station 11, 1845
100 besök · 14,3%
-
3
Fifty-three parallel views of the Tōkaidō, station 55, 1845
100 besök · 14,3%
-
4
Station 30, Hamamatsu, 1841
100 besök · 14,3%
-
5
Arai, watashi-bune no zu (Ferryboat), 1833
100 besök · 14,3%
-
6
Mannen Bridge, Fukagawa (Fukagawa Mannenbashi), No. 56 from One Hundred Famous Views of Edo
100 besök · 14,3%
När har posten för Utashige visats?
Varje stapel representerar en månad och visar hur många gånger besökare har öppnat den här konstnärens sida under respektive månad under de senaste tolv månaderna.
Siffrorna i en tabell
| Månad | Konstnärssida | Verkets sidor |
|---|---|---|
| Okt 2025 | 0 | 0 |
| Nov 2025 | 0 | 0 |
| Dec 2025 | 0 | 0 |
| Jan 2026 | 0 | 0 |
| Feb 2026 | 0 | 0 |
| Mar 2026 | 0 | 0 |
| Apr 2026 | 0 | 0 |
| Maj 2026 | 0 | 0 |
| Jun 2026 | 0 | 0 |
| Jul 2026 | 100 | 400 |
| Aug 2026 | 0 | 0 |
| Sep 2026 | 0 | 0 |
När besöks verken av Utashige?
Varje stapel representerar en månad och visar det sammanlagda antalet besök på alla konstnärens verkssidor, månad för månad, under ett år.
De månatliga siffrorna för båda diagrammen finns i den första tabellen ovan.
Vad väljer läsarna bland Utashiges verk?
Varje spindeldiagram jämför två olika saker. Den streckade formen representerar konstnärens egna verk: femtio slumpmässigt utvalda konstverk, sorterade efter en specifik egenskap. Den heldragna formen visar hur besöken faktiskt har fördelats under de senaste tolv månaderna. Där den heldragna formen sträcker sig längre ut än den streckade, drar den typen av konstverk till sig mer uppmärksamhet än vad som är proportionellt i förhållande till konstnärens samlade produktion.
Stämning
Känslomässig ton
Ljusstyrka
Färgmättnad
Färgpalett
Färgintensitet
Kontrast
Färgharmoni
Siffrorna i en tabell
| Känslomässig ton | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Fridfull | 62,5% | 66,7% |
| Lugn | 12,5% | 16,7% |
| Melankolisk | 12,5% | 16,7% |
| Livfull | 12,5% | 0,0% |
| Ljusstyrka | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Mörk | 0,0% | 0,0% |
| Mjuk skugga | 0,0% | 0,0% |
| Mjuk luminans | 41,7% | 42,9% |
| Ljusstyrka | 50,0% | 57,1% |
| Ljusstark | 8,3% | 0,0% |
| Färgmättnad | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Dämpad | 33,3% | 28,6% |
| Dämpad färgsättning | 45,8% | 57,1% |
| Måttlig mjukhet | 20,8% | 14,3% |
| Tydlig färgmättnad | 0,0% | 0,0% |
| Mättad färg | 0,0% | 0,0% |
| Färgpalett | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Neutrala toner | 87,0% | 85,7% |
| Jordnära | 8,7% | 14,3% |
| Naturtema | 4,3% | 0,0% |
| Färgintensitet | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Monokrom | 8,3% | 0,0% |
| Balanserad | 79,2% | 85,7% |
| Livfulla färger | 12,5% | 14,3% |
| Kontrast | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Harmonisk | 4,2% | 0,0% |
| Mild | 0,0% | 0,0% |
| Balanserad | 20,8% | 28,6% |
| Stark kontrast | 20,8% | 0,0% |
| Kontrastnivå | 54,2% | 71,4% |
| Färgharmoni | Konstverk av konstnären | Besök |
|---|---|---|
| Skärande färgskala | 33,3% | 14,3% |
| Mjukt blandad palett | 29,2% | 42,9% |
| Balanserad harmoni | 16,7% | 28,6% |
| Stark färgmässig enhetlighet | 20,8% | 14,3% |
| Enhetlig palett | 0,0% | 0,0% |
Vilka är de mest visade verken av Utashige, månad för månad?
Varje rad representerar ett populärt konstverk. Varje stapel visar hur många besök det specifika konstverket fick under en månad. Högre staplar innebär fler besök den månaden.
Siffrorna i en tabell
| Konstverk | Okt 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | Maj 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 | Sep 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Station 30, Hamamatsu | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Fifty-three parallel views… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Station 31, Maisaka, Imagir… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Fifty-three parallel views… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Vertical Tōkaidō, station 8 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Vertical Tōkaidō, station 30 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Arai, watashi-bune no zu (F… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 | 0 | 0 |
| Fujieda - Changing Porters… | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kusatsu | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kyoto: Sanjō Bridge | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
På vilka språk söker man efter Utashige?
Varje tårtbit representerar ett språk. Ju större tårtbiten är, desto fler besökare har använt webbplatsen på det språket under de senaste trettio dagarna. Endast de tio största visas.
Hur många konsultationer per dag för Utashige, och de kommande tre veckorna?
Varje stapel motsvarar en dag. De första staplarna visar antalet besök under de senaste tre veckorna. Staplarna i den andra färgen är vår prognos för de kommande tre veckorna.
Siffrorna i en tabell
| Dag | Besök |
|---|---|
| tors 24 Sep | 0 |
| fre 25 Sep | 0 |
| lör 26 Sep | 0 |
| sön 27 Sep | 0 |
| mån 28 Sep | 100 |
| tis 29 Sep | 0 |
| ons 30 Sep | 0 |
| tors 1 Okt | 0 |
| fre 2 Okt | 0 |
| lör 3 Okt | 0 |
| sön 4 Okt | 0 |
| mån 5 Okt | 0 |
| tis 6 Okt | 100 |
| ons 7 Okt | 0 |
| tors 8 Okt | 0 |
| fre 9 Okt | 0 |
| lör 10 Okt | 0 |
| sön 11 Okt | 0 |
| mån 12 Okt | 0 |
| tis 13 Okt | 0 |
| ons 14 Okt | 0 |
| tors 15 Okt (prognos) | 0 |
| fre 16 Okt (prognos) | 0 |
| lör 17 Okt (prognos) | 0 |
| sön 18 Okt (prognos) | 0 |
| mån 19 Okt (prognos) | 0 |
| tis 20 Okt (prognos) | 0 |
| ons 21 Okt (prognos) | 0 |
| tors 22 Okt (prognos) | 0 |
| fre 23 Okt (prognos) | 0 |
| lör 24 Okt (prognos) | 0 |
| sön 25 Okt (prognos) | 0 |
| mån 26 Okt (prognos) | 0 |
| tis 27 Okt (prognos) | 0 |
| ons 28 Okt (prognos) | 0 |
| tors 29 Okt (prognos) | 0 |
| fre 30 Okt (prognos) | 0 |
| lör 31 Okt (prognos) | 0 |
| sön 1 Nov (prognos) | 0 |
| mån 2 Nov (prognos) | 0 |
| tis 3 Nov (prognos) | 0 |
| ons 4 Nov (prognos) | 0 |
Om läsarsiffror för Utashige
Vilket verk av Utashige besöks oftast?
- Station 31, Maisaka, Imagiri Ferry först, med 200 besök och 29% av förfrågningar. 6 verk är rankade ovanför.
Hur stor är läsarskaran för Utashige på WikiOO.org?
- 500 besök under tolv månader: 100 till konstnärssidan, 400 till verken.
Vilka verk av Utashige matchar läsarnas urval?
- Verk beskrivna som Kontrastnivå (Kontrast) står för 71% av besöken för 54% av katalogen.