Edvard Munch Hvem der konsulterer arkiverne, og hvilke værker

1863 – 1944

Hvad er denne side?

Denne side viser, hvor mange personer der besøger siderne for Edvard Munch på denne hjemmeside. Et besøg betyder, at én person har åbnet en side. Hvert diagram nedenfor har sin egen korte forklaring.

Statistikkerne blev nulstillet den 1. juli 2026 — der er ikke tilgængelige data før denne dato.

Edvard Munch: hvad konsultationerne viser

Det mest viste værk af Edvard Munch er Skrik med 134.500 visninger over tolv måneder, hvilket svarer til 28% af alle visninger. Efterfølges i ranglisten af Madonna og Melankoli. Kunstnerens side blev åbnet 97.500 gange og værkernes sider 456.000 gange, i alt 553.500 gange. Mellem Aug 2026 og Sept 2026 steg antallet af konsultationer med 2%. Jul 2026 er måneden med flest forespørgsler: 283.800. De sprog, der er til rådighed for rådgivning, er engelsk (39%), koreansk (17%) og russisk (12%). De primære lande for besøgende er USA (15%), Sydkorea (12%) og Tyskland (8%). Læsere konsulterer oplysningerne på enheder (57%), telefoner (39%) og tablets (4%). Læsere vælger Blød skygge (Lysstyrke) ved 65% af besøgene, hvor det repræsenterer 26% af kataloget.

Edvard Munch: de 10 mest opslagte værker

Hver post viser et værk af Edvard Munch og dets placering baseret på antallet af visninger på WikiOO.org i de seneste tolv måneder.

  1. Skrik 1 Skrik, 1893 134.500 besøg · 27,7%
  2. Madonna 2 Madonna, 1894 39.200 besøg · 8,1%
  3. Melankoli 3 Melankoli, 1894 32.900 besøg · 6,8%
  4. Ved dødsengen (feber) 4 Ved dødsengen (feber), 1915 9.600 besøg · 2,0%
  5. The Child and Death 5 The Child and Death, 1899 8.700 besøg · 1,8%
  6. Kiss 6 Kiss, 1897 6.100 besøg · 1,3%
  7. Aske 7 Aske, 1894 5.400 besøg · 1,1%
  8. Piger På Mole 8 Piger På Mole, 1904 4.700 besøg · 1,0%
  9. Efter Dagen Efter 9 Efter Dagen Efter, 1895 4.600 besøg · 0,9%
  10. Jule i provisongildet 10 Jule i provisongildet, 1905 4.300 besøg · 0,9%

Hvornår er posten for Edvard Munch blevet vist?

Hver søjle repræsenterer én måned og viser antallet af sidevisninger for denne kunstner i den pågældende måned over de seneste tolv måneder.

Tallene i en tabel
MånedKunstnersideSider for værker
Okt 202500
Nov 202500
Dec 202500
Jan 202600
Feb 202600
Mar 202600
Apr 202600
Maj 202600
Jun 20263009.100
Jul 202629.600254.200
Aug 202629.50099.400
Sept 202638.10093.300

Hvornår bliver værkerne fra Edvard Munch vist?

Hver søjle repræsenterer én måned. Den viser det samlede antal besøg på alle denne kunstners værksider, måned for måned, over et år.

De månedlige tal for begge grafer findes i den første tabel ovenfor.

Hvilke værker af Edvard Munch er blevet mest vist måned for måned?

Hver række repræsenterer et populært kunstværk. Hver søjle viser, hvor mange besøg det pågældende kunstværk fik i løbet af en måned. Højere søjler betyder flere besøg den måned.

Tallene i en tabel
KunstværkOkt 2025Nov 2025Dec 2025Jan 2026Feb 2026Mar 2026Apr 2026Maj 2026Jun 2026Jul 2026Aug 2026Sept 2026
Skrik0000000040053.20045.20029.200
Melankoli0000000009.30010.10011.000
Madonna0000000040010.70012.80013.000
Jule i provisongildet000000001002.2008001.000
Livens Dans000000001001.1001.0001.300
Madonna000000002002.000500600
Aske0000000002.7001.1001.300
Efter Dagen Efter0000000002.5008001.000
Girl on a Bridge0000000007001000
Ved dødsengen (feber)0000000003.4002.2003.200

Hvordan er fordelingen af opslag på Edvard Munch fordelt på enheder?

Hver del repræsenterer en enhedstype: telefon, tablet eller computer. Jo større delen er, desto flere besøg kom fra den enhedstype i løbet af de sidste tolv måneder.

Tallene i en tabel
EnhedBesøgDel
enheder318.00057,5%
telefoner213.40038,6%
tablets22.1004,0%

På hvilke sprog bliver Edvard Munch opsøgt?

Hver del repræsenterer ét sprog. Jo større delen er, desto flere besøgende har brugt hjemmesiden på det pågældende sprog i løbet af de sidste tredive dage. Kun de ti største vises.

Tallene i en tabel
SprogBesøgDel
engelsk13.10038,6%
koreansk5.60016,5%
russisk4.10012,1%
spansk2.0005,9%
portugisisk1.6004,7%
fransk9002,7%
tysk7002,1%
svensk7002,1%
bulgarsk5001,5%
italiensk5001,5%

Hvor mange konsultationer pr. dag for Edvard Munch, og de næste tre uger?

Hver søjle repræsenterer én dag. De første søjler viser antallet af besøg i de seneste tre uger. Søjlerne i den anden farve er vores estimat for de næste tre uger.

Tallene i en tabel
DagBesøg
man 21 Sept6.400
tir 22 Sept4.500
ons 23 Sept5.500
tor 24 Sept5.400
fre 25 Sept4.900
lør 26 Sept3.300
søn 27 Sept5.700
man 28 Sept8.000
tir 29 Sept6.300
ons 30 Sept5.500
tor 1 Okt4.400
fre 2 Okt3.800
lør 3 Okt3.400
søn 4 Okt4.300
man 5 Okt4.000
tir 6 Okt4.200
ons 7 Okt8.600
tor 8 Okt6.400
fre 9 Okt5.300
lør 10 Okt3.600
søn 11 Okt8.000
man 12 Okt (forventet)6.900
tir 13 Okt (forventet)5.600
ons 14 Okt (forventet)7.400
tor 15 Okt (forventet)6.100
fre 16 Okt (forventet)5.300
lør 17 Okt (forventet)3.900
søn 18 Okt (forventet)6.800
man 19 Okt (forventet)7.200
tir 20 Okt (forventet)5.900
ons 21 Okt (forventet)7.700
tor 22 Okt (forventet)6.300
fre 23 Okt (forventet)5.500
lør 24 Okt (forventet)4.000
søn 25 Okt (forventet)7.000
man 26 Okt (forventet)7.400
tir 27 Okt (forventet)6.000
ons 28 Okt (forventet)7.900
tor 29 Okt (forventet)6.500
fre 30 Okt (forventet)5.600
lør 31 Okt (forventet)4.100
søn 1 Nov (forventet)7.300

Om læserne af Edvard Munch

Hvilket værk af Edvard Munch bliver oftest vist?

Skrik først med 134.500 besøg og 28% af forespørgsler. 10 værker er rangeret højere.

Hvor stor er læserskaren for Edvard Munch på WikiOO.org?

553.500 besøg over tolv måneder: 97.500 til kunstnerprofilen, 456.000 til værkerne.

Hvilke enheder bruger læserne af Edvard Munch?

De bruger enheder (57%), telefoner (39%) og tablets (4%); enheder udgør 57% af de besøgte sider.

Hvilke sprog bruger læserne af Edvard Munch?

engelsk (39%), koreansk (17%) og russisk (12%); engelsk udgør 39%.

Hvilke værker af Edvard Munch matcher læsernes valg?

Værker beskrevet som Blød skygge (Lysstyrke) modtager 65% af de besøg, der er for 26% af kataloget.