Søk
Se i rommet Se i AR Bytt til trykkversjon Gå til digitalt bilde Del som digitalt kort
Detaljer Studentguide Legg til i favoritter Last ned Liknende objekter Røntgen Lysbildefremvisning Besøksstatistikk

juil-14

A vibrant abstract artwork by Fernand Léger in the Tubism style showcases dynamic shapes and colors, including flags and trees, reflecting the artist’s exploration of modernity's forms. Discover this iconic piece and bring art home.

Oppdag Fernand Léger (1881-1955): Pioner innen Kubisme & 'Tubism'! Se kraftfulle malerier som feirer moderne liv, maskiner og menneskekroppen – en nøkkelfigur for Pop Art.

Håndlaget oljereproduksjon

Håndmalt olje på lerret i din valgte størrelse og ramme, laget på bestilling av våre kunstnere. ( Bytt til trykkversjon Gå til digitalt bilde)

Corner sample of the P118B picture frame: støpt polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
P118B Nkr10
Corner sample of the P118H picture frame: støpt polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
P118H Nkr10
Corner sample of the P118W picture frame: støpt polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
P118W Nkr10
Corner sample of the P438Z picture frame: støpt polystyren, 5.5 cm wide and 3.5 cm thick
P438Z Nkr10
Corner sample of the P508JH picture frame: støpt polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P508JH Nkr12
Corner sample of the P508YH picture frame: støpt polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P508YH Nkr12
Corner sample of the P805H picture frame: støpt polystyren, 5 cm wide and 3.5 cm thick
P805H Nkr10
Corner sample of the P805Z picture frame: støpt polystyren, 5 cm wide and 3.5 cm thick
P805Z Nkr10
Corner sample of the P919BZ picture frame: støpt polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P919BZ Nkr10
Corner sample of the P919G picture frame: støpt polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P919G Nkr10
Corner sample of the P919XJ picture frame: støpt polystyren, 7 cm wide and 3.5 cm thick
P919XJ Nkr10
Corner sample of the P959ZH picture frame: støpt polystyren, 5 cm wide and 3 cm thick
P959ZH Nkr10
Corner sample of the P968JZ picture frame: støpt polystyren, 6 cm wide and 4 cm thick
P968JZ Nkr12
Corner sample of the W106C picture frame: massivt tre, 5 cm wide and 3 cm thick
W106C Nkr8
Corner sample of the W218G picture frame: massivt tre, 5 cm wide and 3 cm thick
W218G Nkr10
Corner sample of the W218JH picture frame: massivt tre, 5 cm wide and 3 cm thick
W218JH Nkr8
Corner sample of the W218Y picture frame: massivt tre, 5 cm wide and 3 cm thick
W218Y Nkr10
Corner sample of the W307PJ picture frame: massivt tre, 6 cm wide and 3 cm thick
W307PJ Nkr10
Corner sample of the W316G picture frame: massivt tre, 6 cm wide and 3 cm thick
W316G Nkr10
Corner sample of the W316PJ picture frame: massivt tre, 6 cm wide and 3 cm thick
W316PJ Nkr8
Corner sample of the W316Y picture frame: massivt tre, 6 cm wide and 3 cm thick
W316Y Nkr10
Corner sample of the W398PJ picture frame: massivt tre, 5 cm wide and 3 cm thick
W398PJ Nkr8
Corner sample of the W4111J picture frame: massivt tre, 6.5 cm wide and 3.5 cm thick
W4111J Nkr10
Corner sample of the W500HY picture frame: massivt tre, 7 cm wide and 5 cm thick
W500HY Nkr15
Corner sample of the W500JH picture frame: massivt tre, 7 cm wide and 5 cm thick
W500JH Nkr15
Corner sample of the W692G picture frame: massivt tre, 8 cm wide and 4 cm thick
W692G Nkr12
Corner sample of the W849H picture frame: massivt tre, 5 cm wide and 3 cm thick
W849H Nkr8
Corner sample of the W940BG picture frame: massivt tre, 7.5 cm wide and 4.5 cm thick
W940BG Nkr15
Corner sample of the W953PJ picture frame: massivt tre, 6 cm wide and 3.5 cm thick
W953PJ Nkr8

Standardformat
tilpasset
CM
INCH

Velg mellom våre forhåndsdefinerte størrelser som bevarer kunstverkets opprinnelige proporsjoner.

bredde
høyde

Skriv inn bredden og høyden du trenger, slik at den passer til din ramme eller vegg. Dette er håndmalt, så for en størrelse med en annen form kan kunstneren male litt mer rundt bildet, eller beskjære det noe — du velger selv. Vi sender deg en digital mockup for godkjenning før maleriet påbegynnes. Bildet som vises på denne siden viser ikke det faktiske resultatet — kun mockuppen gjør det.

Eksempler på hva som kan endres: Erstatt ansikt med bilde av kunden; Legg til kjæledyr (f.eks. bytt ut katt med hund); Inkluder en skjult melding i bakgrunnen; Endre bakgrunnslandskap eller elementer.
Etter bestilling vil WikiOO.org-teamet sende e-post til kunden for instruksjoner og sende et utkast (mockup) som forhåndsvisning.

Verdensomspennende levering () på 3–4 uker i stedet for standard 5 uker. (25 October). Ingen kompromisser med kvaliteten.

Gratis ekspressfrakt over hele verden
Lerretsduk av høykvalitets lin
Full transportforsikring
Garanti for refusjon av toll og importavgifter
Garantert fargeekthet
100 dagers returrett ved fabrikasjonsfeil
100% pengene tilbake-garanti
Mengderabatt

Totalpris

Nkr 2519

juil-14

Reproduksjonsmetode

Format på reproduksjon

-

Totalpris

Nkr 2519

Kort om verket

  • Influences: Cubism
  • Title: juil-14
  • Dimensions: 65 x 58 cm
  • Year: 1914
  • Artist: Fernand Léger

Fernand Léger’s ‘juil-14’: A Vibrant Echo of Modernity

“juil-14,” painted in 1914 by Fernand Léger, is more than just a colorful abstraction; it's a potent distillation of the anxieties and aspirations swirling through Europe at the dawn of the 20th century. Executed during Leger’s pivotal period within the Tubism movement, this artwork embodies his radical attempt to reconcile the burgeoning industrial world with artistic expression. The canvas explodes with a dynamic interplay of red, blue, green, yellow, white, and black – colors that resonate with both the vibrancy of urban life and the starkness of mechanized forms. The presence of trees in the background offers a grounding element, a subtle nod to the rural origins that shaped Leger’s artistic sensibility, while scattered flags introduce an immediate sense of national identity, subtly hinting at the impending storm.

Tubism: Integrating the Machine Age

Created in Tubism style – a movement Léger himself pioneered – “juil-14” reflects his core philosophy. Tubism sought to break down objects into their geometric components, then reconstruct them in abstract forms, often emphasizing angularity and repetition. This is vividly apparent here; the shapes aren’t simply decorative; they are echoes of industrial machinery, a deliberate engagement with the dominant aesthetic of the age. Léger wasn't rejecting representation entirely, but rather transforming it to capture the essence of modernity – its speed, its power, and its inherent geometric logic. The painting’s bold, fragmented forms evoke the feeling of shattered perspectives, mirroring the disruption caused by rapid technological advancement.

Symbolism and Historical Context

The title itself, “juil-14,” immediately anchors the artwork to a specific historical moment: Bastille Day, July 14th, 1789 – the anniversary of the French Revolution. While seemingly anachronistic within the abstract composition, this inclusion subtly layers meaning. The flags, prominent throughout the piece, represent not just national pride but also the volatile political climate of 1914, a year that would soon erupt in global conflict. Léger’s choice to depict this iconic event through such a radically modern lens suggests a questioning of tradition and an embrace of a new, uncertain future. The artwork was created just months before the outbreak of World War I, adding another layer of poignant significance.

Technique and Emotional Impact

Léger’s technique in “juil-14” is characterized by broad, confident brushstrokes and a deliberate lack of blending. This creates a sense of raw energy and immediacy, further amplifying the painting's dynamism. The composition isn’t static; it feels as though the forms are constantly shifting and interacting. The overall effect is one of controlled chaos – an emotional response to the anxieties and possibilities of a world undergoing profound transformation. This reproduction captures that same vibrant intensity, offering a powerful visual statement for any collection or interior space.

Spørsmål og svar

Hvilket rom passer til fargene i "juil-14" av Fernand Léger?

De Earthy fargene i "juil-14" av Fernand Léger harmonerer med det anbefalte rommet: et Living Room.

Kan jeg se en forhåndsvisning av "juil-14" av Fernand Léger før jeg bestiller?

En forhåndsvisning av "juil-14" av Fernand Léger er tilgjengelig på kunstverkets Forhåndsvisning-side.

Hvilken palett og hvilken hovedfarge definerer "juil-14"?

Fargeidentiteten til "juil-14" av Fernand Léger: en Earthy-palett, dominert av Rosy Brown (#a59785).


Kunstnerbiografi

A Life Forged in Form: The World of Fernand Léger

Fernand Léger, født Joseph Fernand Henri Léger i 1881 i den rolige landsby Argentan i Normandie, er en sentral figur i utviklingen av moderne kunst. Hans reise fra jordbrukslivet i barndommen til frontlinjen i det franske avantgardegjennombruddet er et bevis på en urokkelig kunstnerisk visjon og en utrettelig søken etter å fange ånden i maskinæra. I motsetning til mange av sine samtidige, som omfavnet abstraksjon som en flukt fra representasjon, søkte Léger å *integrere* moderniteten – dens dynamikk, dens mekaniske former, dens essens – inn i et nytt visuelt språk som var både kraftfullt abstrakt og dypt forankret i den observerbare verden. Hans tidlige liv, preget av fysisk arbeid på gården, ga en kontrastfylt bakgrunn til den industrialiserte fremtiden han så inderlig ville portrettere. Opprinnelig bestemt til arkitektur, endret Légers vei mot maleri etter at han kom til Paris rundt 1900, hvor han forsørget seg selv gjennom tegnearbeid mens han perfeksjonerte sine kunstneriske ferdigheter. Denne perioden var preget av tradisjonell akademisk utdanning, men det var først ved å møte Cézannes banebrytende verk at en ekte transformasjon begynte å ta form.

The Birth of ‘Tubism’ and the Section d’Or

Cézannes retrospektiv i 1907 fungerte som et katalysator, og frigjorde Léger fra konvensjonell representasjon og drev ham mot en mer geometrisk og strukturell tilnærming. Han begynte å demontere former, analysere deres underliggende strukturer og gjenskape dem på lerretet med et nytt fokus på soliditet og volum. Denne utforskningen førte raskt til at han ble involvert i Cubismens kretser, men Léger var ikke fornøyd med bare å reprodusere Picasso eller Braques’ stiler. I stedet utviklet han sin egen distinkte idiom – en personlig form for Cubisme som kritikere lekent kalte “Tubism.” Karakterisert av sylindriske former, flate plan og dristige fargekontraster, feiret Tubism maskinæraestetikken lenge før den ble en utbredt kunstnerisk bekymring. Det var et kunstverk født fra å observere den voksende industrielle verden, og erkjenne skjønnhet i dens funksjonelle former og mekaniske rytmer. Denne perioden så Léger aktivt delta i avantgardescenen, hvor han gikk sammen med kunstnere som Jean Metzinger, Henri Le Fauconnier, Francis Picabia og Marcel Duchamp innenfor Puteaux-gruppen, også kjent som Section d’Or (Det Gylne Snitt). Gruppen utforsket matematiske prinsipper for harmoni og proporsjon, og søkte å infundere deres kunst med en følelse av orden og rasjonalitet. Deres kollektive undersøkelser presset grensene for kunstnerisk uttrykk og la grunnlaget for fremtidige utviklinger innen abstrakt kunst.

War, Mechanization, and a New Aesthetic

Første verdenskrig hadde en dyptgripende innvirkning på Légers liv og verk. Å tjene ved fronten fra 1914 til 1916 eksponerte ham for de brutale realitetene i moderne krig – artilleristillinger, luftkamp og den dehumaniserende effekten av mekaniserte konflikter. Denne opplevelsen førte ikke til desillusjon eller en avvisning av moderniteten; snarere solidifiserte det hans fascinasjon for maskiner og deres makt. Skisser han gjorde under sin tjeneste dokumenterte den strakende skjønnheten i militær teknologi, og transformerte våpen til kunstneriske motiver. Etter å ha returnert til sivile liv, gjennomgikk Légers estetikk en ytterligere evolusjon. Hans malerier begynte å reflektere en mer strømlinjet, mekanisk sanselighet, og feiret modernitetens potensial for fremgang og gjenoppbygging, selv i kjølvannet av katastrofale konflikter. *Soldier with a Pipe* (1916) er et eksempel på denne overgangen, som viser forenklede former og dristige farger som vekker følelsen av mekanisk presisjon. Dette var ikke bare et estetisk valg; det var en filosofisk erklæring – en bekreftelse av modernitetens potensial for fremgang og gjenoppbygging.

Legacy and Lasting Influence

I sine etterkrigstider fortsatte Léger å utforske samspillet mellom kunst og industri, og skapte verk som feiret moderne liv med en unik blanding av abstraksjon og figurativitet. Hans *Paysages animés* (Animerte Landskap) serie fra 1921 viste figurer og dyr sømløst integrert i strømlinjede komposisjoner, og utviste grensene mellom organisk og uorganisk form. Han eksperimenterte også med skulptur og filmproduksjon, og utvidet sin kunstneriske praksis utenfor de tradisjonelle maleriets grenser. Légers innflytelse på etterfølgende generasjoner av kunstnere er ubestridelig. Hans dristige forenkling av form, hans omfavnelse av industrielle bilder og hans feiring av populærkulturen forutså fremveksten av Pop Art tiår senere. Kunstnere som Roy Lichtenstein og Andy Warhol skylder en klar gjeld til Légers banebrytende arbeid. Han brot mellom abstrakt kunst og figurativ representasjon, og viste at det var mulig å skape verk som var både intellektuelt krevende og visuelt engasjerende. I dag er Fernand Légers malerier beholdt i store museer over hele verden, inkludert Musée d'Art et d’Histoire i Frankrike og Musée National Fernand Léger, dedikert utelukkende til hans verk. Han forblir en fremragende figur i 20. århundrets kunst – en visjonær som torde finne skjønnhet i maskinæra og oversette dens energi på lerretet med uovertruffen dristighet og originalitet.
Fernand Léger

Fernand Léger

1881 - 1955 , Frankrike

Kort om kunstneren

  • Artistic Movement Or Style: Cubisme, Tubisme
  • Artists Or Movements Influenced By This Artist: ['Pop Art']
  • Artists Who Influenced This Artist: ['Paul Cézanne']
  • Date Of Birth: 4. februar 1881
  • Date Of Death: 17. august 1955
  • Full Name: Fernand Léger
  • Nationality: Fransk
  • Notable Artworks:
    • Silvester Lega
    • Soldier med pipe
    • The Great Parade
  • Place Of Birth: Argentan, Frankrike
WikiOO.org © WikiOO.org - Med alle rettigheter forbeholdt