Format papieru

Przewodnik po pracach studentów

Dark Cloud

Imię i nazwisko Klasa Data

Ivan Eyre, Dark Cloud (2002). Odtworzono w celach informacyjnych; wszelkie prawa zastrzeżone przez właściciela praw. Zobacz to płótno w zmieniającym się świetle: rysunek, prawdziwy kolor pod werniksem, czysty pigment

Informacje podstawowe

Artysta
Ivan Eyre wikioo.org/pl/artists/ivan-eyre/
Daty życia artysty
1935 – 2022
Obraz olejny
2002
Ruch
Surrealism Dream logic painted with waking precision: impossible things shown as if they were ordinary.

W kontekście

Dark Cloud — Ivan Eyre

Data powstania

  1. 1930
  2. 1940
  3. 1950
  4. 1960
  5. 1970
  6. 1980
  7. 1990
  8. 2000
  9. 2010
  10. 2020

Wiersz powyżej: lata. Wiersz poniżej: wiek artysty na początku i na końcu każdego okresu — 0 w chwili narodzin, 87 w chwili śmierci.

Namalowane, gdy artysta miał 67 lat. Artysta dożył 87 lat. 22 z 25 datowanych dzieł tego artysty w naszym katalogu powstało wcześniej.

Shaded: lata życia Ivan Eyre (1935–2022) ▲ to dzieło, 2002 każdy datowany obraz, dekada po dekadzie

Pierwsze prace: do 1974 Główne lata aktywności zawodowej: 1974–1996 Późne dzieła: od 1996

Te trzy sekcje dzielą datowane w tym katalogu dzieła na pierwszy kwartał, środkową połowę oraz ostatni kwartał. Nie stanowią one pełnego dorobku artysty: rzadsze okresy mogą być luką w dokumentacji, a nie okresem mniejszej aktywności. Te same lata, w których toczyło się życie artysty

Dzieła podobne

Wybierz jedno z powyższych dzieł: wymień dwie cechy wspólne z tym utworem oraz jedną różnicę.

Więcej dzieł o podobnej tematyce: wikioo.org/pl/art/similar/ivan-eyre-dark-cloud-D3JKFC-en/

Kolory

Na podstawie analizy obrazu

    Kolor dominujący

    Espresso #474641

    Paleta w katalogu

    • #474641
    • #A19E9A
    • #B9B9B9
    • #7B7765

    Te kolory w całej palecie artysty Znajdź inne obrazy według koloru

    Paleta kolorów
    Neutrals Dominująca gama kolorystyczna obrazu.
    Kolor główny
    Espresso
    Intensywność
    Monochromatic Stopień nasycenia i różnorodność kolorów – od pojedynczego stonowanego odcienia po bogactwo jaskrawych barw.
    Kontrast
    Gentle W jakim stopniu kolory różnią się jasnością i nasyceniem na całym obrazie.
    Harmonia
    Balanced Harmony Jak dobrze kolory ze sobą współgrają – od kontrastowych po w pełni jednolite.
    Jasność
    Brilliant Ogólna jasność lub ciemność obrazu, od głębokich cieni po świetliste refleksy.
    Nasycenie
    Muted Jak czyste i intensywne są te kolory, od niemal szarych po w pełni żywe.

    Gdzie na świecie ogląda się ten obraz?

    • poniżej 1%
    • 1–3%
    • 3–8%
    • 8–20%
    • 20% i więcej
    Samo to dzieło ma zbyt mało odnotowanych odwiedzających, aby móc je nanieść na mapę, dlatego zestawienie obejmuje wszystkie prace autorstwa Ivan Eyre z ostatnich dwunastu miesięcy — łącznie 2 krajów. Skąd pochodzą te dane

    Dziesięć wiodących krajów

    1. 1 Chiny 66,7%
    2. 2 Stany Zjednoczone Ameryki 33,3%

    Znajdź na mapie trzy najciemniejsze kraje. Czy muzeum, w którym znajduje się ten obraz, leży w którymś z nich? Zapisz jeden powód, dla którego osoby z daleka mogą chcieć go zobaczyć.

    4 najczęściej oglądanych dzieł artysty Ivan Eyre

    1. 1 North Northwest, 1980 33,3%
    2. 2 Dragon Head, 1969 33,3%
    3. 3 White Flashing, 1969 33,3%
    4. Dark Cloud, 2002 ten obraz 0,0%

    Razem dzieła te stanowią 99,9% całej uwagi, jaką obrazy tego artysty przyciągnęły w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Katalog zawiera 25 dzieł tego artysty, z których 3 zostało obejrzanych co najmniej raz. Ten obraz nie został jeszcze obejrzany w tym czasie — zamyka on listę bez przypisanego miejsca w rankingu. To samo, miesiąc po miesiącu

    Paski mierzą poziom uwagi, a nie jakość. Wybierz dzieło z górnej części listy oraz to poniżej: wymień jedną rzecz, która może przynieść obrazowi sławę niezależnie od kunsztu jego wykonania.

    Artysta i muzeum

    Artysta

    Ivan Eyre

    Miejsce urodzenia Tulymétik, Canada

    A Prairie Visionary: The Life and Art of Ivan Eyre

    Ivan Kenneth Eyre, who passed away in November 2022 at the age of 87, was a profoundly important figure in Canadian art—a painter, sculptor, and educator whose work resonated with the vastness and subtle power of the prairie landscape. Born in the small Saskatchewan community of Tulymétik in 1935, Eyre’s artistic journey wasn't simply about depicting what he saw, but about translating a deeply felt connection to place into a visual language that explored existential themes and the complexities of human experience. His early life, marked by moves across the prairies—from Red Deer, Alberta, to Saskatoon—instilled in him an intimate understanding of the land’s character: its solitude, its ever-changing light, and its capacity for both beauty and starkness. This formative connection would become the bedrock of his artistic expression.

    From Representation to Abstracted Landscapes

    Eyre's formal training began in Saskatoon with lessons from Ernest Lindner, followed by studies at the University of Saskatchewan and later, the University of Manitoba, where he earned a Bachelor of Fine Arts degree in 1957. His artistic development wasn’t linear; it was a process of continual questioning and refinement. Initially drawn to representational forms, Eyre gradually moved towards abstraction, but never fully abandoning figuration. Instead, he masterfully blended the two, creating compositions where recognizable elements—human figures, fragments of landscapes—emerged from fields of color and texture. This unique approach allowed him to convey not just what things looked like, but how they felt. His paintings often evoke a sense of memory or dreamlike reverie, imbued with symbolic meaning that invites contemplation. He spent time in the United States, studying at the University of North Dakota, where he was exposed to the burgeoning Abstract Expressionist movement and artists such as Willem de Kooning, Arshile Gorky, Joan Miró, and Max Beckmann—influences that subtly informed his evolving style.

    A Professor’s Legacy & Sculptural Explorations

    For thirty-three years, from 1959 to 1992, Eyre dedicated himself to teaching at the University of Manitoba School of Art, shaping generations of aspiring artists. He wasn't merely imparting technical skills; he was fostering a critical and philosophical approach to artmaking, encouraging his students to explore their own unique visions. His commitment to education earned him the title of Professor Emeritus, solidifying his role as a pivotal figure in Canada’s cultural landscape. Beyond painting, Eyre also made significant contributions to sculpture. These three-dimensional works—often large-scale bronzes—complement his paintings, extending his artistic vision into another realm. Notably, nine of his sculptures are prominently displayed in the McMichael Sculpture Garden in Kleinburg, Ontario, and others grace Assiniboine Park in Winnipeg, enriching public spaces with his distinctive aesthetic.

    Recognition & Enduring Significance

    Throughout his career, Ivan Eyre received numerous accolades recognizing his artistic achievements. He was elected a member of the Royal Canadian Academy (RCA), awarded the Queen’s Silver and Golden Jubilee medals, and honored with the Order of Manitoba and the Order of Canada—testaments to his profound impact on Canadian art. His work has been exhibited extensively across Canada and internationally, finding its way into the collections of major museums including the National Gallery of Canada and the Winnipeg Art Gallery. But perhaps Eyre’s most lasting legacy lies in his ability to capture something essential about the Canadian identity—a sense of place, a quiet resilience, and a deep connection to the natural world. He was described as “a visual philosopher” and “a true outsider and visionary,” challenging conventional artistic boundaries and offering profound insights into the human condition. His paintings and sculptures continue to inspire artists and viewers alike, reminding us of the enduring power of art to illuminate our understanding of ourselves and the world around us.

    Key Influences & Artistic Themes

    The Canadian Landscape: The raw beauty and emotional resonance of the prairies were paramount in Eyre’s work, serving as both subject matter and a source of inspiration.

    Modernist Painting: He drew from Abstract Expressionism and other modernist movements, incorporating their techniques and philosophies into his own unique style.

    Philosophical Inquiry: Eyre’s work often reflects deep contemplation on existential themes—the nature of existence, the search for meaning, and the human condition.

    Existentialism: A recurring theme in his art is a sense of isolation and alienation, reflecting an exploration of individual freedom and responsibility.

    Personal Mythology: Eyre created a unique visual language rooted in personal experiences, memories, and symbolic imagery.

    Dowiedz się więcej

    Odkryj w sieci

    Kod QR prowadzący do strony pobierania Dark Cloud

    wikioo.org/pl/art/download/ivan-eyre-dark-cloud-D3JKFC-en/

    Cytowanie dzieła

    MLA
    Eyre, Ivan. Dark Cloud. 2002, https://wikioo.org/pl/art/ivan-eyre-dark-cloud-D3JKFC-en/
    APA
    Eyre, Ivan (2002). Dark Cloud [Painting]. https://wikioo.org/pl/art/ivan-eyre-dark-cloud-D3JKFC-en/
    Chicago
    Ivan Eyre. Dark Cloud. 2002. https://wikioo.org/pl/art/ivan-eyre-dark-cloud-D3JKFC-en/
    Harvard
    Eyre, Ivan (2002) Dark Cloud. Available at: https://wikioo.org/pl/art/ivan-eyre-dark-cloud-D3JKFC-en/

    Przyjrzyj się bliżej

    Dark Cloud — Ivan Eyre

    Przyjrzyj się bliżej

    Odpowiedz własnymi słowami. Nie ma tutaj błędnych odpowiedzi — liczą się tylko te, które potrafisz uzasadnić.

    1. Co przyciąga Twoją uwagę w pierwszej kolejności i dlaczego?
    2. Które kolory lub kształty budują nastrój — i jaki to nastrój?
    3. Wróć do dzieła Valley Ridge (1974), wspomnianego wcześniej w tym przewodniku. Wymień dwie cechy wspólne z tym obrazem oraz jedną różnicę.
    4. Surrealism: Dream logic painted with waking precision: impossible things shown as if they were ordinary. Gdzie można to dostrzec w tym dziele?
    5. Ivan Eyre miał około 67 lat, gdy powstało to dzieło. Co w nim przypomina twórczość artysty na tym etapie?

    Twoja odpowiedź

    Napisz krótki akapit na temat tego dzieła. Wykorzystaj fakty zawarte w poprzednich częściach tego przewodnika oraz swoje wcześniejsze odpowiedzi.

    Pytania i odpowiedzi

    Gdzie mogę znaleźć statystyki dotyczące „Dark Cloud” autorstwa Ivan Eyre?

    Dla dzieła „Dark Cloud” istnieje strona Statystyki. Przedstawia ona miesięczną liczbę odwiedzin tego dzieła oraz innych prac artysty, z podziałem na kraje i języki.

    Co wyjaśnia sytuację prawną dotyczącą praw autorskich do „Dark Cloud” autorstwa Ivan Eyre?

    Dzieło "Dark Cloud" autorstwa Ivan Eyre znajduje się w nadal chronione prawem autorskim. Okres ochrony praw autorskich liczony jest od daty śmierci artysty, a Ivan Eyre zmarł(a) w 2022.

    Gdzie mogę znaleźć dzieła sztuki podobne do „Dark Cloud” autorstwa Ivan Eyre?

    Strona Podobne dzieła dzieła „Dark Cloud” autorstwa Ivan Eyre prezentuje powiązane utwory.